Akyaka gezilecek yerler listemizin içerisinde: Azmak Nehri, Akyaka Orman Kampı, Akçapınar ve diğer en iyi 14 deneyiminin olduğu yerleri sizler için hazırladım. “Akyaka’da Ne Yapılır?”, “Akyaka nerede?”, “Akyaka’da Ne Yenir?” gibi soruların yanıtlarını bulmanız mümkün. Akyaka’yı ziyaret etmeden önce yazımızı okuyarak kendinize bir gezi rehberi oluşturabilirsiniz.

Akyaka, Muğla

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan Akyaka, Gökova Körfezi’nde yer alıyor. Hani hep derler ya: “Emekli olunca küçük bir sahil kasabasına yerleşeceğim” diye. İşte o kasabalardan biri kesinlikle Akyaka oluyor. Son yıllarda Ege’nin gözde kasabalarından biri oldu. Ee bizim için de öyle oldu.  Şimdi Akyaka gezilecek yerler listenizi yazmak için kâğıt ve kalem hazırlayın!

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler

Doğasına hayran kalıp her yaz tatilimizin bir haftasını orada geçirir olduk. Keşfedilmemiş koylarına tekne turu ile ulaşma imkânına da sahip olduğu için her yere ulaşabildik.

En son ne zaman şehir ışıklarının olmadığı bir yerde bulunup, yıldızları görebildiniz? İster Azmak Nehir kenarında yürürken şöyle bir gökyüzüne bakın, isterseniz sahilde uzanın kumlara öyle izleyin ya da orman kampında.

akyaka gezilecek yerler

Akyaka’nın yıldızı kesinlikle “Azmak Nehri” oluyor. Akyaka gezilecek yerler listesinde ayrıntılı şekilde sizler için anlattım.

Akyaka Gezilecek Yerler Listesi

 1. Akyaka Azmak Nehri
 2. Akyaka Orman Kampı
 3. Sakartepe Seyir Terası
 4. Akçapınar Köyü
 5. Nail Çakırhan Evi
 6. Idyma Antik Kenti
 7. Akyaka Kitesurf
 8. Sedir Adası
 9. Akyaka Plajı
 10. Çınar Plajı
 11. Akbük Koyu
 12. Albay Koyu
 13. Değirmenbükü Koyu
 14. Maden İskelesi

1- Akyaka Azmak Nehri

Akyaka gezilecek yerler listemize, Akyaka merkezinde olan bu muazzam nehri eklemeden olmaz. Çünkü çoğu turistte de olduğu gibi bizim de buraya gelme nedenimiz kesinlikle Azmak Nehriydi! 3-4 sene önce Fethiye tarafına giderken ilk durağımız olarak burayı tercih etmiştik. Kamp yapmak için mükemmel bir yer ve en önemlisi hem denize girme imkânınız var hem de nehirde yüzme gibi bir imkânınız var. Yaz kış -14 derece olan nehir o kadar berrak ve temiz ki her açıdan dibini görmeniz mümkün. Hal böyle olunca da su buz gibi de olsa dayanamayıp serinlemek için hemen atlayıveriyorsunuz.  İlk bir şok etkisi oluyor: D

Akyaka Gezilecek Yerler
Azmak Nehri

Akyaka Kadın Azmağı olarak da geçen nehirde dilerseniz tekne turu yapabilir, derinliğin en fazla olduğu yerde suyun dibinde yüzen balıkları görebilir veya kano ile amazondaymışçasına sazlıklara dalabilirsiniz. Veya nehrin yanındaki mekânlarda oturup çay kahve ya da balık ekmek yeyip ördekleri de besleyebilirsiniz. Tüm ördekler bir anda yanınıza doluşacak hatta harika fotoğraf kareleri de yakalayaksınız!

akyaka gezilecek yerle

2- Akyaka Orman Kampı

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka orman kampı, devasa ağaçlıkların içinde adından da anlaşılacağı üzere ormanın içinde bulunan bir kamp yeri diyebiliriz. Epey büyük bir alana sahip olan kamp yerinde her zaman yer bulmanız mümkün oluyor. Burası Akyaka milli parkı olarak da biliniyor. Girdiğinizde ilk olarak görevlilerin bulunduğu yerde kalacak her bir kişi form dolduruyor. Ardından alana gidip uygun bir yer bulup çadırınızı kuruyorsunuz ve görevliler çadırınıza asacağınız bir kart veriyor size. Dilerseniz buzdolabı ve elektrik için priz kiralayabilirsiniz. Orman kampının içerisinde tuvalet ve duş yeri var. Oldukça temiz ve sakin bir yer. Ne kadar kalabalık olursa olsun hep sakin ve huzurlu. Tek kötü yanı hiç susmayan cırcır böcekleri 😀

Kamp alanına girdiğinizde devasa çadırlarla karşılaşacaksınız. Şaşırmayın. Onlar buranın yerlileri sayılır. Biz ne zaman gitsek önceki senelerde de gördüğümüz çadırlarla karşılaşabiliyoruz. Ev gibi döşüyorlar ve bahçeleri o kadar güzel ki insan imreniyor 😀 İlginç olan şey ise ne kadar yer kaplarsa kaplasın diğer çadırlarla aynı ücrete tabi tutuluyor.

Çadırınızı kurdunuz şimdi de biraz keşfetme zamanı geldiyse kampın içerisinde denize girebileceğiniz 8 adet koy var. Eğer ilerleyen zamanlarda başka bir yerde konaklamak isterseniz de taş evler var. Orman kampı Akyaka gezilecek yerler listesinin arasında mutlaka yer almalı!

Akyaka Orman Kampı hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin.

3- Sakartepe Seyir Terası

akyaka gezilecek yerler

Tüm Gökova’yı kuş bakışı görebileceğiniz bir yer olan Sakartepe Seyir Terası Akyaka gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. İzmir ikametinden geliyorsanız eğer zaten yolunuzun üzerinde kalacak. Akyaka’ya varmadan hemen önce kısa bir mola verip, şöyle Akyaka’yı bir de yukarıdan göreyim diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu eşsiz manzaraya karşı bir çay veya karadut içip soluklanabileceğiniz muhteşem bir durak burası. Bir de günbatımına denk getirirseniz,  görsel bir şölen ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

4- Akçapınar Köyü

akyaka gezilecek yerler
Aşıklar Yolu – Akçapınar, Marmaris

Akyaka en iyi 13 deneyim listesinin dördüncüsü Akçapınar Köyü oluyor. Akyaka merkeze 10 dakikalık mesafede bulunuyor. Giderken o çok meşhur olan ağaç kaplı Âşıklar Yolu’da karşınıza çıkıyor. “Akyaka’da ne yenir?” sorusunun cevabı da burada!

Akçapınar deyince akla ilk gelen kitesurf oluyor. Akçapınar Plajı dünyanın en iyi kitesurf alanlarından biri sayılıyor. Ula’ya bağlı olan Akçapınar Köyü’nden Azmak Nehri’nin bir kolu geçiyor. O nedenle de burası aynı zamanda kano için en çok tercih edilen yerlerden biri oluyor.

Kano ve kitesurfun hemen ardından elbette Akçapınar Tostçusu akla geliyor. Akyaka gezilecek yerler listesine tostçuyu eklemenizi öneririm.

5- Nail Çakırhan Evi

akyaka gezilecek yerler

Nail Çakırhan’ın mesleği gazeteciliktir. Fakat bunun yanı sıra edebiyat ile ilgilendiği için şiirleri de vardır. Mimarlığa da ilgisi olan Nail Çakırhan’ın, Akyaka evlerinin ekolünü oluşturduğu biliniyor. Konut 1983 yılında Ağa Han Ödülüne layık görülüp ardından müze olarak ziyaretçilere kapılarını açıyor.

6- Idyma Antik Kenti

Idyma Antik Kenti, Muğla’nın Ula ilçesi olan Akyaka’da yer alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan bu antik kentin 2500 yıl önce kurulduğu biliniyor. Antik kent, Gökova Köyü’nden başlayıp Kıran Dağı eteklerine uzanıyor. Bölgede kralların defin edildiği kaya mezarları da yer alıyor. Yaz ve deniz tatilinize tarihi bir anı bırakmak için Akyaka gezilecek yerler arasında Idyma Antik Kenti mutlaka yer almalı.

7- Akyaka Kitesurf

Akyaka kitesurf alanının dünyanın en ideal yerlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Kitesurf alanının burada olma nedenlerinden biri, Akyaka’da yılın belli zamanlarında şiddetli rüzgarlarıne etkili olmasıdır.  Etkinlik “Kite Zone” adı verilen koyda gerçekleştiriyor. Hem denizin kumlu ve sığ olması hem de rüzgârın etkisi bu plajı önemli kılıyor.

“Bu meşhur kitesurf alanı nerede yahu?” diyecek olursanız eğer Akyaka sahilinde kafanızı şöyle bir sağa çevirip ve başınızı gökyüzüne kaldırmanız yeterli olacaktır. Bütün sahil uçurtmalar ile kaplı ve rengârenk gökyüzü ile büyüleneceksiniz.

Akyaka Gezilecek Yerler
Akyaka Gezilecek Yerler

Henüz surf yapma fırsatım olmadı ancak orada verilen eğitime katılıp yapmayı planlıyorum. Biraz zor olduğunu duymuştum fakat rüzgârla dans etmek için buna varım! Eğer sizin aklınızda yapmak gibi bir plan yoksa bile Akyaka gezilecek yerler arasında gidip görmenizi isteyeceğim bir yer. Oranın ambiyansı şahane çünkü.

8- Sedir Adası

akyaka gezilecek yerler

Akyaka gezilecek yerler arasında masal tadında bir ada ile karşı karşıyayız.

Gökova Körfezi’de yer alan Sedir Adası’nın, daha çok Marmaris ile yakınlığı biliniyor. Ancak Akyaka’dan kalkan tekne turu ile buraya ulaşmanız mümkün.

akyaka gezilecek yerler

Kleopatra plajı olarak da bilinen adada yüzebiliyorsunuz. Ancak plajda bulunan altın sarı renk olan kumlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Kumlar o kadar değerli ki adadan çıkarken duş almanız gerekiyor ve teknenize binerken de ayaklarınıza sular dökülüyor. Hatta son zamanlarda yaşanan bir hırsızlık olayından dolayı çantalara da bakılıyor. Çünkü birkaç kişi bu değerli kumdan toplayıp çalmaya çalışmış.

akyaka gezilecek yerle

 Sedir Adası; Kleopatra, Aşk, Şiir, Gülen ve Balgı isimleri ile de anılıyor. Sedir-Kleopatra Adası, Cedrae antik kentine ait şehir duvarları, antik tiyatro ve agora gibi kalıntılar bulunuyor. Rivayete göre Kleopatra ve Antonius burada yüzmüş. Diğer bir rivayete göre ise, altın rengi kum buraya Afrika’dan gemiler aracılığı ile taşınmış.  

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler

Adada hediyelik eşya satan dükkânlar ve çay kahve içebileceğiniz mekânlar yer alıyor. Adaya giriş ücretli olup, Müze Kart ile de sağlanabiliyor.

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler

9- Akyaka Plajı

akyaka gezilecek yerler

Akyaka Gökova’da bulunan “Mavi Bayrak” unvanına sahip Akyaka Plajı, denize girilebilecek en güzel plajlardan biridir. Üstelik halka açık bir plaj olarak yer alıyor. Deniz oldukça berrak ve hiç taş bulunmuyor. Plaja giriş ücretsiz ancak dilerseniz şezlong ve şemsiyeyi ücret ödeyerek alabilirsiniz. Bunların hiçbirini almak istemiyorsanız da boş bulduğunuz bir yere havlunuzu atabilirsiniz.

10- Çınar Plajı

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka Plajı’nda olduğu gibi Çınar Plajı’da denize girebileceğiniz en güzel plajlar arasında yer alıyor. Akyaka’ya 3-4 km civarında bulunan Çınar Plajı, ormanlık bir arazinin içinde yer alıyor. Serin ve cam gibi olduğu kadar tertemiz alana sahip ve burada işletme de mevcut. Bu nedenle yiyecek içecek bir şeyler bulabilir, şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

Plajın hemen yan tarafında ormanlık alanın içinde de kamp alanı var. Bu kamp alanı ücretsiz yani isteyen kalabilir. Ancak belirtmeliyim ki burada tuvalet ve duş bulunmuyor.

11- Akbük Koyu

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler

Akbük koyuna mutlaka gitmelisiniz. Suyun berraklığı gerçekten de muazzam! Denizin dibindeki balıkları çıplak gözle bile görebiliyorsunuz. Kendi aracınız ile Akyaka’ya yarım saat mesafede bulunan Akbük’e tekne turu ile de gidebiliyorsunuz. Yeme-içme için birçok mekân mevcut. Bu kusursuz turkuaz rengi olan denize karşı bir kahve içmeden dönmek olmaz! Eğer araç ile geldiyseniz ve tatilinize burada devam edecekseniz konaklama için kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. Biz tekne turu ile geldiğimiz için böyle bir şansımız yoktu ancak önümüzdeki sezon bu şekilde kalmayı planlıyoruz. Aklımız Akbük denizinde kaldı. Siz de günübirlik geldiyseniz eğer şezlong ve şemsiye kiralama şansınız var.  Denizin keyfini sonuna kadar çıkarın.

12- Albay Koyu

Akyaka orman kampında bahsettiğim 8 koydan birisi de Albay Koyu idi. Özellikle Akyaka gezilecek yerler listesine ekliyorum çünkü çok bilinmedik bir yer burası. Albay koyu minicik bir koy olmasına rağmen denize girme şansınızın var ve aşırı sıcaklarda Azmak Nehri’nden sonra serinleyebileceğiniz bir diğer koy oluyor. Akyaka plajında olduğu gibi kıyıdan girilmiyor. 42 basamaklı merdivenden indikten sonra buraya ulaşıyorsunuz. Sandalye getirmenizi öneririm çünkü yerler taş zemin ve denizin seviyesi yükseldikçe bulunduğunuz yere geliyor. Ayaklarınız suyun altında kalacağı için yürürken kayıp düşmemek için dikkat etmenizi öneririm.

13- Değirmenbükü Koyu

akyaka gezilecek yerler

Gökova’nın en büyük koyu olan Değirmenbükü el değmemiş bakir koylardan biri olarak biliniyor.

Tekne turlarının bir durağı muhakkak burası oluyor. İngiliz koyu olarak da biliniyor. Özel aracınız ile Akyaka’ya yarım saatlik bir mesafede bulunuyor.

14- Maden İskelesi

akyaka gezilecek yerler

Maden iskelesi oldukça minik bir yer. İlk girişte her zaman olduğu gibi sizi begonvillerle dolu Akyaka evleri karşılıyor.Akyaka evleri evet ancak burada da tüm evler otel ve pansiyon olarak kullanılıyor. Daha sakin bir tatil diliyorsanız tercih edebilirsiniz.

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka’da Ne Yenir?

akyaka gezilecek yerler
Akçapınar Tostu

Akyaka gezilecek yerler yazımızda şimdi de “Akyaka’da Ne Yenir?” başlığını ele alalım. Akyaka’da ev yemekleri ile meşhur olarak aklımıza gelen ilk adres, Ayşe Ana’nın Yeri oluyor. Merkezde bulunan bu ev yemekleri mekânında dilerseniz kahvaltı yapabilir, isterseniz de sulu yemek yiyebilirsiniz. Bir diğer mekân ise bizim de çok tercih ettiğimiz: Sandal Balık Ekmek.  Burası leziz balık çeşitleri ve birçok deniz mahsulü sunuyor. Eğer Azmak Nehri’ni izleyerek balık ekmek yemek istiyorum diyorsanız da, Olta adlı mekân aklıma geliyor hemen. Tabiki bu yazıyı bitirmeden önce en çok meşhur olan Akçapınar Tostçusu’nu da söylemeden geçemeyeceğim. Mutlaka duymuşsunuzdur ama ben yine de söylemek istedim.

Akyaka’da Nerede Kalınır?

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Evleri

Akyaka son zamanlarda çok fazla tercih edilen bir uğrak noktası haline geldi. Diğer tatil beldelerinde olduğu gibi burada büyük otelleri görmek zor. O nedenle geldiğinizde şaşırmamanız adına önceden bilmekte fayda var.

Akyaka’da konaklama için daha çok butik otel, apart, kamp alanları veya ev kiralama seçenekleri ile karşılaşacaksınız. Biz bazı zamanlar kamp yaparak bazı zamanlar da ev kiralayarak konakladık. Ev seçeneğini öneririm. İçerisinde aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz ve evi arkadaşlarınızla birlikte kiralayıp daha uyguna getirebilme şansınız da oluyor.

Ulaşım

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka Ula arası 19 kilometre

Akyaka Köyceğiz arası 18 kilometre

Akyaka Marmaris arası 31, 2 kilometre

Akyaka Ortaca arası 59, 2 kilometre

Akyaka Dalaman arası 65, 4 kilometre

Akyaka Milas arası 91 kilometre

Akyaka Datça arası 98,2 kilometre

Akyaka Fethiye arası 101, 1 kilometre

Akyaka Bodrum arası 135, 5 kilometre

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Datça Gezilecek Yerler

Fethiye Gezilecek Yerler

Marmaris Gezilecek Yerler Antalya’da Muhteşem 6 Kanyon