Batum’da Gezilecek 11 Yer

Batum çoğu kişinin genelde ölmeden önce yapılacaklar listesinde olan “Karadeniz Turu” gezisinde en son durak olarak eklenen Gürcistan’ın en popüler şehridir. “Ah bir Karadeniz turu yapsam da en son oradan Batum’a geçsem.” Diyen çoğunluk burada mı? 🙂 Buradaysanız eğer Batum’da Gezilecek 11 Yer yazısına hoş geldiniz.

Batum'da Gezilecek 11 Yer
Batum’da Gezilecek 11 Yer

Batum, Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında bulunan bir liman kentidir. Liman kenti olmasından ötürü de önemli bir ticaret merkezidir. İklim açısından da “Subtropikal” özelliğe sahiptir. Para birimi olan “Lari” değeriyle bizim paramıza yakındır. O nedenle de yurt dışı seyahatlerinde oldukça uygun bir bütçe ile gitmek mümkündür. 1 Lari yaklaşık 2,23 TL ediyor.

Türkiye’den gelenler Sarp Sınır Kapısı’ndan geçerek ülkeye giriş yapabiliyor. Batum’da gezip görülecek pek çok yer var. Tarihi ve Karadeniz iklimine benzer doğası ile mutlaka görülmeye değer şehirlerden biridir.

Batum Bulvarı

Batum'da Gezilecek 11 Yer
Batum Sahili

Batum’un palmiyelerle süslü en hareketli ve eğlenceli noktasını Batum Bulvarı’nda bulabilirsiniz. 7 kilometre uzunluğunda olan bulvarda park alanları yürüyüş noktaları, bisiklet yolları, çeşmeler ve çeşitli yapılar görmek mümkün. Batum Sahili de bu bulvarda yer alıyor ve kıyı şeridinde yaz aylarında oldukça eğlenceli bir ambiyans sizi karşılıyor.

Batum Bulvarı’nda meşhur Alfabe Kulesi, 6 Mayıs Parkı, Ali ve Nino Heykeli yer alıyor.

Alfabe Kulesi

Batum’un sembolü haline gelen Alfabe Kulesi, 2012 yılında açılmıştır. Kulenin hem Gürcü dilini hem de insanın özgünlüğünü simgelediği biliniyor. DNA sarmallarına benzer mimarisi, 130 metre yüksekliğindedir.

Gürcü alfabesinin 22 harfinde bulunduğu kule görülmesi gereken ikinci yerlerden birisidir. Kule İspanyol Mimar Alberto Domingo Cabo tarafından tasarlanmıştır.

Avrupa Meydanı

Avrupa Meydanı Gürcistan’ın Batum şehrinde bulunan ve Eski Batum olarak anılan bir bölgedir. Şehrin ana meydanı ve kalbi olarak bilinen bölgedir.

Meydanın ortasında bulunan Medea Anıtı şehrin her noktasından görünen bir yapıdır. Ve burada bulunan fıskiyeli havuzlarda yapılan gösteriler de enfes bir görünüm sunuyor ziyaretçilerine.

Batum Botanik Bahçesi

Batum'da Gezilecek 11 Yer
Batum’da Gezilecek 11 Yer – Görsel

Batum Botanik Bahçesi Batum’a 9 kilometre uzaklıkta, araba ile 20 dakika süren bir yolcuğun ardından ulaşacağınız 108 hektarlık bir alandadır. Batum’da Gezilecek 11 Yer arasında beni en çok heyecanlandıran yer oldu.

Dünyanın en büyük botanik parklarından biri olarak sayılıyor. Park içerisinde 2000 ağaç ve 5000’den fazla bitki türü bulunuyor.

Botanik Bahçesini bölgenin ikliminden etkilenen Fransız asilzade Michael D’Alfons 1880’lerde tasarlamaya başlamıştır. Bilhassa Fransa’dan getirilen bitkilerin ekilmesiyle burayı oluşturmuştur. Bahçe içerisinde Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanında Asya, Amerika, Yeni Zelanda, Meksika, Avustralya ve Himalayalar gibi yerlerden gelen bitkiler de sergileniyor.

Bahçenin resmi açılışını 3 Kasım 1912’de gerçekleştiren Rus Botanikçi Andrey Krasnov’dir. 1914 yılında hayatını kaybeden Kransov’un evi ve mezarı da bahçeni içerisinde yer alıyor.

Astronomik Saat

Astronomik Saat deyince akıllara hemen Prag gelse de aslında Batum’da da aynı özelliklere sahip bir saat bulunuyor. Avrupa Meydanın da bulunan Medea Heykeli ile aynı güzergâhta bulunan saat Prag ve Viyana’daki örneklerde olduğu gibi benzerdir. Astronomik Saat, melodik çan sesleri ile her saat başı çalan ve ayın konumuna göre astronomik bilgiler veren bir saattir.

Piazza Meydanı

Batum'da Gezilecek 11 Yer
Batum’da Gezilecek 11 Yer – Görsel

Piazza Meydanı görülmesi gereken diğer yerlerin içerisinde bulunuyor. İtalyan tarzına hâkim ve oldukça güzel mekânların bulunduğu noktalardan bir diğeridir. Meydanda sıklıkla konser ve gösteriler düzenleniyor.

Piazza Meydanı’na yakın bir noktada ise St. Nicholas Kilisesi yer alıyor. 5700 metrekare olan alanın tabanı mozaiklerle döşenmiştir. Piazza İtalyancada “meydan” demek imi. Bunu biliyor muydunuz?

St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi, Batum’un merkezinde bulunuyor. 150 yıllık bir geçmişe sahip olan Aziz Nicholas Kilisesi şehrin en eski dini yapılarındandır.

Piazza Meydanının yakınlarında yer alan kilise 19. Yüzyılda Gürcistan’ın Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde olduğu dönemde Yunan toplulukları tarafından inşa edilmiştir. Ancak bir şart vardı ki oda çanların çalınmaması halinde yapılmasına izin veriliyordu.

St. Nicholas Kilisesi’nin yapımında kullanılan taşlar Trabzon’dan yani ülkemizden götürülmüştür.

Tiyatro Meydanı

Kentin diğer önemli simgelerinden birisi de Tiyatro Meydanı. Ziyaretçilerin uğrak noktalarından olan Tiyatro Meydanı, Batum Tiyatrosu’nun burada olması nedeniyle bu ismi almıştır.

Piazza Meydanı’nda olduğu gibi Tiyatro Meydanı’nda da İtalyan esintilerini görmek mümkündür. Nedeni ise Batum Drama Tiyatrosu’nun ve Neptün Heykeli’nin etkisinin olmasıdır. Meydanda aynı zamanda opera binası da yer alıyor.

Argo Teleferiği

Deniz seviyesinden 250 metre yükseklikte bulunan Argo Teleferiği Anuria Dağında yer alan Argo Eğlence Merkezi’ni kente bağlamak için bir araçtır. Hangi teleferiğin manzarası kötü olabilir ki? Elbette Argo Teleferiği’nin de manzarası muhteşem! Ve bu teleferik Botanik Bahçesi’ne giden yol üzerinde yer alıyor. O nedenle uğramadan gitmeyin.

Ali ve Nino Heykeli

Batum'da Gezilecek 11 Yer
Batum’da Gezilecek 11 Yer- Görsel

İki gencin aşk hikâyesini anlatan ya da gösteren heykellerin trajik hikâyesini daha önce duymuş muydunuz? Batum’da Gezilecek 11 Yer içerisinde hikayesi olan oldukça etkileyici bir noktadayız şimdi.

Gürcü Prensesi Nino ve Azeri bir genç olan Ali’nin aşkları aslında Azeri Kurban Said’in 1937’de yazdığı bir romanın başkarakterlerini anlatıyor. Ali ve Nino, Sovyet Rusya’nın işgali sonucunda dillere destan olan âşıkların ayrılmak zorunda olması ile sonlanıyor.

Heykel her gün akşam 19.00’da hareket etmeye başlıyor. Erkek ve kadın figürü ayrılmadan önce birbirlerine sarılıyor. 10 dakika süren hareket sona eriyor. Gösteriyi izlemek ise ücretsizdir.

Ters Ev (Beyaz Restaurant)

Batum'da Gezilecek 11 Yer
Batum’da Gezilecek 11 Yer- Görsel

Batum deyince akla gelen Ters Ev yani Beyaz Restaurant, içerisinde Laz ve yerel Gürcü menüsünün bulunduğu, aynı zamanda da ilginç mimarisinin olduğu bir yapıdır. Önünde boy boy fotoğraflar çekebileceğiniz şahane bir yapı olan Ters Ev Batum’un gözde noktalarından birisidir.

“Batum’da Gezilecek 11 Yer” içeriğine eklemek istediğin başka noktalar var ise lütfen yorumlarda bizimle paylaş ♡ 

Instagram adresim için buraya tıklamanız yeterli ☺