BOZCAADA GEZİLECEK YERLER

Canım Ege’mi, denizini, kokusunu, havasını ayrı ayrı özledim! Her noktası burnumda tütüyor. Hal böyle olunca da daha fazla dayanamayıp hazırladık bavulları ve Bozcaada yolcusuyuz. Bozcaada Gezilecek Yerler yazısını da hazırlamak farz oldu. Çünkü aşığım!

BozcaadaEge Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ada olarak konumlanıyor. Köyü bulunmayan tek ilçe olarak biliniyor. Adayı her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Kaç gün yeterlidir? Sorusunun cevabı ise; 2 gün olacaktır. Elbette ki daha rahat ve ayrıntılı keşfetmek için ise bunu uzatabilirsiniz.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Çanakkale’ye İstanbul’dan gidebilmek için boğaz yolu ile geçebileceğiniz 3 adet alternatif yol bulunuyor. Eceabat, Lâpseki ve Çanakkale olarak seçeneğiniz mevcut. Seçtiğiniz rotadan adaya ulaşmak için ise Geyikli kasabasına ulaşıp feribot seferlerini kullanmalısınız.

Bozcaada yıllardır popüler ancak son zamanlarda popülerliğinin üzerine daha da eklenip kalabalıklaşmış bir yerdir. Hem İstanbul hem de İzmir’e yakınlığından ötürü daha fazla ziyaretçiyi ağırlamaya başlamıştır. Daha fazla uzatmadan Bozcaada gezilecek yerler yazımıza başlayıp ada ruhunu hep birlikte alalım!

Bozcaada Gezilecek Yerler
Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Sokakları

Yunan Mitolojisi’ndeki ismiyle Tenedos, huzurlu bir atmosfere sahip olup, rengârenk sokakları ve evleri ile keşfedilmeyi bekliyor. Şahit olacağınız en güzel deneyimlerden biri olan adanın sokaklarında yürümek, tarihini, dokusunu hissetmek sizi başka diyarlara götürecek emin olun.

Arnavut kaldırımlı, nostaljik sokakları, renkli ev ve kapıları ile fotoğraf çekilmeden geçemeyeceksiniz. Rum Mahallesi’nin ara sokaklarında dolaştıktan sonra da o güzel mekânların birine oturup şarap tadımını yapmayı es geçmeyin.

Rum Mahallesi ve ilçe merkezi olan Türk Mahallesi olarak ikiye ayrılması, zamanında iki kültürün de bir arada huzurla yaşadığının kanıtı olarak görülüyor. Hala bu esintileri hissedebilmek ise paha biçilemez.

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Gezilecek Yerler
Bozcaada Kalesi

Bozcaada geçmişte istilalara açık bir konumda bulunduğundan adayı koruyabilmek adına kurulan Bozcaada Kalesi’nin kimin tarafından inşa edildiği bilinmiyor. Oldukça heybetli olan görüntüsü ile ilk bakışta farkı bir his uyandıran kalenin ardında şahane bir Yunan ruhu sizi bekliyor. Rum kültürü ilk başta görkemli ve heybetli görünen kalenin koruma ve korku hissini hemencecik geride bıraktırıyor. Kaleden Bozcaada manzarasını seyredebilmek ise şahane bir ayrıcalık değil mi?

Venediklilerin egemenliğinde olan kale 1450 yılından sonra Osmanlılar tarafından fethedildiği bilgisini de verip diğer başlıklara geçelim.

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Gezilecek Yerler
Bozcaada Müzesi – Bozcaada Gezilecek Yerler Görsel

2006 yılında Hakan Gürüney tarafından kurulan müze ada kültürünü, tarihini öğrenmek adına uğramanız gereken yerlerden birisidir.

Müze içerisinde; Osmanlıların zamanından kalma obje, fotoğraf ve malzemeler bulunuyor. Yunan Kültürünü en iyi biçimde yansıttığı söylenebilir.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi Bozcaada’nın sembolik yapılarından biridir. Rum Mahallesi’nin sokaklarında yer alan kilisenin geçmişi 1800’lere dayanıyor. İbadete açık tek kilise olma özelliği taşıyor.

Kiliseyi ziyaret etmek isteyenler Rumların sabah saatlerinde yaptıkları Pazar ayinine katılabilirler. Ancak onun dışındaki gün ve saatlerde kilise ziyarete kapalıdır.

Polente Feneri ve Rüzgâr Gülleri

Bozcaada deyince Polente Fenerinin akıllara gelmemesi imkânsız gibi bir şey! Bozcaada gezilecek yerler listesini süsleyen bu konumu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Gün batımını izlemeyi sevmeyen biriniz tanımıyorum. O nedenle ki Bozcaada Polente Feneri ve Rüzgâr Gülleri’nde günbatımını kaçırmayın!

Çanakkale’ye bağlı olan Bozcaada ilçesinin Batı Burnu’nda bulunan ve 1861 yılında inşa edilen Polente Feneri adanın bir diğer simgesi haline gelmiş durumda. Fener 17 adet rüzgârgülünün en son bölümünde bulunuyor.

Enfes günbatımını seyrederken yanınızda peynir tabağı ve şarabınızı getirmeyi unutmayın! Peynir tabağını ise merkezde bulunan bir mekândan hazır bir şekilde alabiliyorsunuz

Bozcaada Şarap Fabrikası

Bozcaada Gezilecek Yerler
Bozcaada Şarap Fabrikası

Bozcaada’ya geldiyseniz mutlaka şarap fabrikalarını ziyaret edip şarap tadımı yapmalısınız. Bozcaada üzüm bağlarında toplanan çeşit çeşit üzümlerden yapılan şaraplar fabrika ve satış mağazalarında ilk elden sunuluyor.

Adada 4 adet şarap fabrikası bulunuyor. Amadeus, Corvus ve Talay şarap fabrikalarının düzenlediği turlara katılarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Öncede rezervasyon yapılması gerektiği bilgisini de vereyim.

Bozcaada Gezilecek Yerler
Bozcaada Sokakları

Bozcaada Şarap Üreticileri

  • Amadeus – Cumhuriyet Mahallesi
  • Ataol – Alaybey Mahallesi
  • Corvus – Alaybey Mahallesi
  • Gülerada – Alaybey Mahallesi
  • Talay – Cumhuriyet Mahallesi
  • Yunatalar – Cumhuriyet Mahallesi

Bozcaada Plaj ve Koyları

Tertemiz, dibi görünen berrak suları Bozcaada’ya gitmemizin ilk sebeplerinden. Sıcacık yaz güneşinin keyfini adanın buuz gibi sularında çıkarmak paha biçilemez.

Ayazma Plajı
Ayazma Plajı
Ayazma Plajı

İlk akla gelenlerden biri olan Ayazma Plajı oldukça popüler bir konumda yer alıyor. O nedenle ne yazık ki en kalabalık olan plajlardan biri. Erken saatlerde ya da akşam sularında gelmek en mantıklısı gibi.

Ayazma Plajı’na merkezden kalkan minibüslerle gidebilirsiniz. Burada şezlong ve şemsiye kiralama imkânı var. Veya kendinize ait eşyalarınızla ücretsiz bir şekilde plajı kullanabilirsiniz. Plaj içerisinde soyunma kabini de bulunuyor.

Ayazma Plajı’nda yeme içme için büfe ve restoran yer alıyor. En bilineni ise Koreli Restoran.

Habbele Plajı

Ayazma kadar popüler olan plajda hem kumluk hem de taşlık alanlar mevcut. Restoranı da bulunan plajdan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Koyun orta bölümünde Mitos Beach adında bir plaj daha bulunuyor. Burası ücretli bir işletmeye sahip ancak daha sessiz ve sakin.  

Akvaryum Koyu

Bozcaada’da nerede denize girilir? Sorusunun cevabı Akvaryum Koyu olacaktır. Masmavi berrak suyunda dalış yapma imkânınız bile bulunuyor. Hem harika bir fotoğraf noktası hem de yüzülesi şahane bir denize sahip. Akvaryum Koyu’nda tesis olmadığını belirtmek isterim. O nedenle giyinip gitmekte fayda var. Yine toplu taşıma ile ulaşabileceğiniz bir noktada yer alıyor.

Sulubahçe Koyu

Sulubahçe Koyu Ayazma Plajı’nın hemen yanında konumlanıyor. Yine tesis ve işletmesi olmayan koylardan biri. Ancak şezlong ve şemsiye kiralama şansınız var.

Ayazma ve Habbele Plajı’nın ortasında yer alıyor.

Bozcaada Gezilecek Yerler
Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada gezilecek yerler yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım bilgiler işinize yarar ve keyifle tatilinizi yapabilirsiniz.

Bozcaada gezilecek yerler yazısının yanı sıra daha fazla bilgi ve fotoğrafa ulaşmak için Instagram profilimi ziyaret edebilirsiniz. Sevgiyle kalın!