Budapeşte 10 Gezilecek Yer

Macaristan isminden ziyade başkenti Budapeşte şehrini daha çok duyar olduk. Çünkü turistlerin ilgisini 5 bölge arasından en çok Budapeşte çekiyor. O nedenle Budapeşte 10 Gezilecek Yer yazısını hazırlamak farz oldu. Umarım işinize yarayacak seyahat bilgilerini yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Macaristan Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülkede yer alan pek çok yapı UNESCO tarafından koruma altındadır. Başkenti Budapeşte olan ülkenin dili Macarcadır. Bunun yanı sıra ülkede İngilizce ve Almanca dili de yoğun olarak kullanılıyor. Para birimi ise Macar Forinti’dir.

Macaristan’da şehirlerarası seyahat etmek için ülkenin kalbi olan merkez nokta Budapeşte’dir. Onun dışında şehirde ulaşım için metro, tramvay kullanılsa da daha çok demiryolu tercih edilen ulaşım aracıdır.  Hatta şehirleri birbirine bağlayan bu hattı “Magvar Allamvasutak”  işletmesi yürütüyor.

Budapeşte 10 Gezilecek Yer
Budapeşte 10 Gezilecek Yer

Macaristan’ın komşu ülkesi olan Avusturya’nın Viyana şehrine dahi trenle ulaşmak mümkündür. Macaristan’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız, şu rotayı oluşturabilirsiniz: “Prag-Viyana-Budapeşte”. Prag şehrinden Budapeşte’ye dahi direk tren ile ulaşım rahatlıkla sağlanabiliyor. Biz Prag gidiş Budapeşte dönüş uçak bileti alarak kullanmayı tercih ediyoruz.

Şehre THY ve Pegasus aracılığı ile direkt uçuşlar mevcut. Havalimanından taksi, uber veya toplu taşıma araçlarını kullanarak Budapeşte merkeze ulaşmak epey kolay.

Budapeşte eski bir geçmişe sahip, M.Ö binli yılarak değen bir geçmişten söz ediyoruz. Günümüz Budapeşte’si ise 1873’te Buda, Pest ve Eski Buda birleşmesi ile günümüzdeki halini almıştır. Buda bölgesine daha çok Gotik ve Barok mimarisi hâkimdir.

Geçmiş dönemlerde ise Osmanlı ve Roma hâkimiyetinde kalan şehir, hem tarihi hem de kültürel açıdan oldukça zengin bir şehir ve ülkedir.

Parlamento Binası

Budapeşte 10 Gezilecek Yer
Parlamento Binası

Budapeşte’de gotik mimarinin ön planda olduğundan söz etmiştik. İşte gotik mimarisi ile göz alıcı yapılardan akıllara ilk gelen Budapeşte Parlamento Binası oluyor. Oldukça ihtişamlı olan binada 691 adet oda var ve yapı 96 metre yükseklikte olup 20 km uzunluktaki merdivenleri ile dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olarak sayılıyor. Tuna Nehri’ne hâkim ve oldukça da merkezi bir konuma sahip bina Budapeşte 10 gezilecek yer listesinde yer almayı hak ediyor.

Tisza River

Tisza, Tysa ve Tisa, Orta ve Doğu Avrupa’nın ana nehirlerinden biri olarak sayılıyor. Bir zamanlar, tamamen Macaristan sınırları içerisinde aktığı için “Macar Nehri” olarak anılırken günümüzde birçok ulusal sınırı geçer olmuştur. Romanya sınırları içerisindeki dağlardan doğan nehir Ukrayna topraklarına yol alarak oradan Macaristan’a akar.

Tisza, zengin ve çeşitli bir yaban hayatını barındırıyor 200’den fazla kuş türünün burada yaşadığı biliniyor.

Chain Bridge

Budapeşte 10 Gezilecek Yer
Zincir Köprü – Széchenyi Chain Bridge

 Zincir Köprü, Budapeşte’nin en ünlü sembol yapılarından birisidir. Yapı on dokuzuncu yüzyılda inşa edilmiştir. Buda ve Pest bölgelerini Tuna Nehri boyunca birbirine bağlayan köprülerin en eskisidir. Zincir Köprü’nün açılışı 20 Kasım 1849’dur.

Macaristan’da ekonominin toparlanmasına yardımcı olan Chain Bridge, Budapeşte’nin altın çağına yol açarak Buda ve Pest gibi iki bölgenin de hızla büyümesine etki eden faktörlerden olmasıdır. Köprünün en önemli özelliklerinden bir diğeri de bağımsızlığın sembolü olmasıdır.

Köprü, yapımına destek olan Istvan Szechenyi’nin adını taşıyor ancak daha çok resmi ismi olan “Zincir Köprü” ile anılıyor. Yapıldığı dönemde modern dünyanın mühendislik harikalarından biri olarak sayılmıştır.

Budin Kalesi (Budavári Palota)

Budapeşte 10 Gezilecek Yer
Budapeşte 10 Gezilecek Yer

Budin ya da Buda Kalesi, Budapeşte’de bulunan Macar krallarının saray kompleksi ve tarihi kalesidir. 1265 yılında tamamlanan Barok Sarayı 1749 ile 1769 yılları arasında inşa edildi.  

Kale günümüzde Macar Ulusal Galerisi ve Budapeşte Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Budapeşte manzarasının en güzel görüntüsü Budin Kalesi’nden görünüyor. Hem gündüz hem gece apayrı nefes kesici manzarası var. Budapeşte 10 Gezilecek Yer arasında muhakkak görmeniz gereken yerlerden birisidir.

Margaret Adası (Margit Sziget)

Margaret Adası 2,5 kilometre uzunluğunda olup genişliği 500 metredir. Ada popüler bir rekreasyon alanıdır. Ortaçağ kalıntılarının yer alması nedeniyle Orta Çağ’ın dini merkezi olarak sayılıyor.

14. yüzyıldan önce ada Insula Leporum (Tavşanlar Adası) olarak anılıyordu.

Adada görülmesi gereken yerler:

  • Yüzüncü Yıl Anıtı
  • Japon Bahçesi
  • Music Well
  • Müzik Çeşmesi
  • Su Kulesi
  • Ulusal Spor Havuzu
  • Palatinus Hamamı
  • Açık Sahne

Su Kulesi ve Müzik Çeşmesi UNESCO aracılığı ile korunuyor.

Matthias Kilisesi

Budapeşte 10 Gezilecek Yer
Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi oldukça önemli olan tarihi bir yapıdır. Budapeşte’ninen güzel ve en eşsiz kiliselerinden biridir. Kilise ilk olarak 1015 yılında Romanesk tarzında inşa edilmiştir.

Bina, 14 yüzyılın ikinci yarısında Gotik tarzda inşa edilerek 19 yüzyılın sonlarında kapsamlı bir biçimde restore edilmiştir. Ortaçağ Buda’nın ikinci en büyük kilisesi ve aynı zamanda Ortaçağ Macar Krallığı’nın yedinci en büyük kilisesiymiş. Hazinelerle dolu olan kilise, oryantalizm ve romantik tarihselcilikten ilham alan renklerle nefes kesici bir iç mimara sahip.

Matthias Kilisesi’ni diğer yapılardan ayıran özelliği; Neo-Gotik özellikleriyle eşleştirilen mistik egzoz atmosferidir. Kilise yüzyıllar boyunca Macar Kralları tarafından taç giyme töreni yapılan bir yer olarak kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ise 150 yılı aşkın bir süredir cami olarak kullanılmıştır. Hatta ilk Cuma namazının Kanuni Sultan Süleyman tarafından kıldırıldığından söz ediliyor.

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Budapeşte 10 Gezilecek Yer
Fisherman’s Bastion

Fisherman’s Bastion çarpıcı mimarisi ve panoramik Tuna Nehri manzarasıyla, Budapeşte’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

Fisherman’s Bastion, Macaristan’daki UNESCO dünya mirası listesine dâhil edilmiştir. 1895 ve 1902 yılları arasında Neo-Romanesk tarzda, Matthias Kilisesi’nin inşasında sorumlu olan mimar Friesem Soleyl tarafından yapılmıştır.

Bastion’da panoramik bir restoran ve bir kafe bar bulunuyor. Üstelik Walt Disney filmlerinin logosuna benzerliği ile biliniyor.

Heviz Gölü (Lake of Hévíz)

Heviz Gölü, yüzmek için uygun olup dünyanın en büyük termal gölü olarak sayılıyor. 47.500 metrekare bir alana sahiptir.

Suyun akışı epey kuvvetli olup göldeki suyun 72 saatte bir tamamen yenilendiği biliniyor. Asgari derinliğinin 2metre olup sıcak termal suyun yüzeye çıktığı nokta ise azami 38 metre derinliktedir.

Suyun oldukça şifalı olduğu biliniyor. Romatizma, lokomotor bozukluklar gibi hastalıklar için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu sayede bölgede sağlık turizm sektörü gelişiyor.

Esztergom Şehri

Macaristan’ın başkenti olan Budaeşte’nin 50 km kuzeybatısında, Komárom- Esztergom bölgesinde yer alan bir şehirdir. Budapeşte 10 Gezilecek Yer listesinde görülmesi gereken yerlerden biri.

Tuna Nehri’nin bir kolunda olup Slovakya’nın Sturovo kentiyle Macaristan-Slovakya sınırını oluşturuyor. Bu iki şehri birbirine Marie Valerie  Köprüsü bağlıyor.

Estergon, Macaristan’ın hem eski şehirlerinden biri hem de bir din merkezidir. Kentte gezilecek yerler arasında; Esztergom Basilica ve Estergon Kalesi yer alıyor.

Eger Şehri

Budapeşte 10 Gezilecek Yer
Eger, Macaristan – Görsel

Eger veya Eğri Kuzey Macaristan’ın en büyük ikinci şehridir. Kentin tarihi epey uzak bir zaman olan Taş Devri’ne dayanıyor. Eger en çok kalesi, tarihi yapıları, Barok yapısı, Türk minaresi ve termal tesisleri ile bilinir. İsminin kökeni ise hala bilinmiyor. Tüm bunların yanı sıra ismini en çok en lezzetli şarapları ile duyurmuştur.  

Budapeşte 10 Gezilecek Yer listesine sizin de eklemek istedikleriniz var ise lütfen yorumlarda paylaşın. Keyifli okumalar diliyorum ♡

Diğer yazılarımı okumak isterseniz: