Cunda Adası Gezilecek Yerler

Dikkat! Bu yazı cıvıl cıvıl Rum evleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile Ege esintileri içeriyor. Hepsinin bir arada olduğu bir yerden bahsedeceğim size “Cunda Adası Gezilecek Yerler” yazısında.

Ayvalık’a bağlı bir ada olan Cunda Adası, ülkemizin Ege bölgesinde bulunan en büyük 4. Adası sayılıyor. Ayvalık Adaları olarak bilinen büyük küçük 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada Cunda yani Alibey adasıdır. Gökçeada, Bozcaada, Uzun ada’dan sonra gelen en büyük adadır aynı zamanda.

Tarihi dokusu, can alıcı doğası ve Rum esintileriyle buluşmak için bir arada olan ada, Rumca “kokulu ada” Moshinos ismiyle anılıyor. Kurtuluş Savaşı kahramanı olan Ali Çetinkaya’nın hatırası adına Alibey Adası ismi ile de anılıyor.

Son yılların en popüler noktaları arasında yer alan Cunda Adası’nı keşfetmek için 2 gün yeterli olacaktır.

Cunda Adası Gezilecek Yerler – Görsel

Cunda Adası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Alibey Adası, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine köprüyle bağlanan bir adadır. Hatta 1964 yılında inşa edilen bu köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü imiş.

Cunda Adası, Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır. Ve bu adaya karayolu ile ulaşım mümkündür. Aracınız var ise Ayvalık merkezden 25 dakika içerisinde adaya ulaşabilirsiniz.

Cunda Adası Gezilecek Yerler
Cunda Adası Gezilecek Yerler – Görsel

Cunda Gezilecek Yerler

Cunda Sahili

Bozcaada Gezilecek Yerler
Bozcaada Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasını merkez nokta olan Cunda Sahili alıyor. Sahil aynı zamanda da Mevlana Caddesi olarak biliniyor. Sahil şeridi üzerinde ise yazının ilerleyen süreçlerinde bahsedeceğim Despot evi ve oldukça popüler olan Tarihi Taş Kahve yer alıyor.

Cunda Despot Evi

Cunda Adası Gezilecek Yerler
Despot Evi – Cunda Adası Gezilecek Yerler – Görsel

Despot Evi olarak bilinen Papazın Evi’nin tarihi 1800’lü yıllara uzanıyor. Cunda Adası’ndaki Rum evleri arasındaki en görkemli olanı Despot Evi’dir.

Yunanistan’ın devlet olduğu gün Rum halkının sevincin de getirdiği heyecanla verilen bağışlar sayesinde inşa edilmiş. Despot evi Cunda’ya gelen din adamı (Despot) tarafından yapılmıştır. Din adamının öldürülmesinin ardından yapının mülkiyeti 1893’te Osmanlılara geçiyor.

Taş Kahve

Cunda Adası’nın sembollerinden biri olan Taş Kahve 150 yıllık bir geçmişe sahip ve görülmeye değer yerlerden biri.

Kahvesi geleneksel yöntemlerden olan taş havanda dövülerek öğütülmesiyle meşhur. Özellikle damla sakızlı Türk kahvesi ise en beğenilenlerden.

Ayışığı Manastırı

Alibey (Cunda) Adası’nın Pateriça Yarımadası’nın en uç noktasında konumlanan Ayışığı Manastırı, Aynaroz keşişleri tarafından 17. Yüzyılda inşa edilmiş.

Ayışığı Manastırı, bulunduğu coğrafyada gerçek bir simge olarak kabul ediliyor. “Müze Yapı” olarak da tescillenmiştir.

Bölgeye şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabiliyor.

Taksiyarhis Kilisesi – Rahmi Koç Müzesi

Taksiyarhis Kilisesi
Taksiyarhis Kilisesi – Görsel

1873 yılında inşa edilen kilise Rum Ortodoks (Moschonese) cemaati tarafından yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemde adanın çoğu Rum halkı idi.

2011 yılında ise yapı Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’na tahsis edilmiştir. Yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda günümüzdeki halini almıştır.

Âşıklar Tepesi & Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Cunda Adası Gezilecek Yerler
Ayışığı Manastırı – Cunda Adası Gezilecek Yerler – Görsel

Rahmi Koç Müzesi’ne bağlı Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nın bulunduğu noktada yel değirmenleri yer alıyor. Emekli olan büyükelçi Necdet Kent’in kitapları oğlu Muhtar Kent tarafından bağışlanmış ve kitaplığa da eşinin Sevim Kent’in ismi verilmiş.

Cunda Adası’nı kuşbakışı görebileceğiniz bir nokta olan Âşıklar Tepesi’nde Cunda manzarasına bakarak bir kahve içmenizi öneririm.

Tımarhane Adası

Şeytan Sofrası’nın eteklerinde ve yarımadanın ucunda bulunan Tımarhane Adası yerli yabancı turistlerin ilgisini epey çekiyor. Rüzgârıyla ünlü olan adada uğultu ve sesler fazlasıyla dikkat çekiyor.

Tımarhane Adası’na Türkler, “Taşlı Manastır” da diyor. Hikâyeye göre Rumların yaşadığı dönemde bol bol meyhane bulunurmuş ve meyhanelerde içip sarhoş olan çok kişi varmış. Hal böyle olunca da içkiyi fazla kaçıran oluyormuş. Onların bazılarını köyün delisi olarak belirleyip, Tımarhane Adası’na bırakırlarmış. J Rüzgârın uğultusundan akılları başına gelenler geri halkın içine dönebiliyorlarmış. Ne ilginç bir hikâye değil mi?

Cunda Adası Konaklama

Cunda’da konaklama açısından en çok tercih edilen noktalar genellikle Rum yapıları oluyor. Eski taş yapıların çoğu günümüzde butik otel hizmeti veriyor. Sizlere konaklama seçeneklerini bırakıyorum:

Cunda Adası Yeme – İçme

Cunda Gezilecek Yerler
Cunda Yeme – İçme – Cunda Gezilecek Yerler – Görsel

Cunda’ya gittiyseniz eğer Papalina, Lor Tatlısı ve Kurabiyesi, Lokma, Yöresel Peynirler, Sakızlı Dondurma, Girit Mezeleri ve rakı balık yapmadan dönmeyin derim.  Cunda’nın en sevilen mekânlarını ise aşağıya bırakıyorum.

 • L’arancia Cunda
 • Triacunda – Papazın Evi
 • Orman coffee & coctail
 • Cundauno – Pizza Restaurantı
 • Taş Kahve (Dibek Kahvesi ile meşhur)
 • Cunda Adab Çorba
 • Cunda Karadeniz Pastanesi (Lor Kurabiyesini tatmak için en güzel nokta)
 • Cunda Luna
 • Cunda Deniz Restaurant
 • Vino Şarap Evi
 • Cook Point Cunda
 • Ayna Restaurant
 • Lal Girit Mutfağı

Otel ve restaurantlar için rezervasyon yaptırmayı unutmayın çünkü oldukça popüler yerler oldukları için yer bulma sıkıntısı çekebilirsiniz. İlerleyen zamanlar da daha ayrıntılı yeme içme rehberi hazırlayacağımı da belirtip sizlere keyifli okumalar diliyorum 🙂