Kışın gidilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan ve son zamanlarda oldukça revaçta olan seyahat rotası elbette “Doğu Ekspresi” oluyor. 

Olağanüstü manzaralar ile dolu olan bir trenle yolculuk yapmayı kim istemez ki? 24 saat boyunca 7 şehrin doğasına tanık olurken, küçücük bir vagonda kocamaan bir pencereden her baktığınızda saniye saniye değişen manzara eşliğinde kurduğun düşlerin tadı başka bir yerde bulunmaz.

Trenleri oldum olası sevmişimdir.  Birde yataklı olunca tadından yenmiyor tabii. Doğu Ekspresi adeta mistik bir yolculuktu benim için. Çocuk gibi sevinçliyim evet bunu gizlemek gibi bir niyetim de yok üstelik ne zaman ki bu sevinci kaybederim o zaman korkarım. Heyecanımızı ve yaşama sevincimizi kaybetmeyelim deyip dip notumuzu düştüğümüze göre upuzuunn bir yolculuğa başlamaya hazır mıyıız ? Öyleyse ayrıntılarını anlatmaya başlıyorum.

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ – DOĞU EKSPRESİ

İki ekspresinde güzergahı aynı, ayrıldığı nokta duraklarda durma süresi ve dolayısıyla da fiyat farkıdır. Biz Doğu Ekspresi ile gitmeyi tercih ettik.
Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars” ve tersi “Kars- Erzurum- Erzincan- Sivas – Kayseri- Kırıkkale- Ankara

Turistik Doğu Ekspresi

Ankara-Kars |Kalkış: 15.55, Varış: 00.37, toplam 32 saat 32 dakika,
Ankara’dan Kars’ a hareket eden Turistik Doğu Ekspresi, ilk olarak Divriği, ardından İliç (3 saat), Erzincan (2, 5 saat kadar), Erzurum’da (3 saat) uzun süreli duruyor.
Kars – Ankara yönü |Kalkış: 22.35, Varış: 05.15, toplam 30 saat 40 dakika
Kars’tan Ankara’ya hareket eden Turistik Doğu Ekspresi, ilk olarak Divriği (2,5 saat), Sivas Bostan kaya’ da ( 3, 5 saat) uzun süreli durmaktadır.


Doğu Ekspresi Güzergah ve Saat Bilgileri
Molalar çok kısa süreli oluyor, tren 3-5 dakika kadar duruyor. Ancak perona inip hava alabilir ya da sigara içebilirsiniz.
Ankara- Kars |Kalkış: 18.00, Varış: 18.13
Kars – Ankara |Kalkış: 08.00, Varış: 08.22

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi biletleri TCDD‘ nin sitesinden alınıyor. TCDD uygulamasını telefonunuza indirerek daha kolay ulaşabilirsiniz. Birkaç tüyo verecek olursak biz her gün 4 kişi 4 elden bileti kontrol ettik. Hepimizde bilgilerimiz mevcuttu, hızlı hareket etmek adına ( doğum tarihi, TC, telefon numarası gibi).

Biletlerin 30 gün öncesinde sistemde açıldığı söyleniyordu fakat bizim gittiğimiz dönemde sistemde düzenleme olduğu için bir türlü açılmadı ve ne zaman açılacağını ne kadar arasak da öğrenemedik çünkü onlarda bilgileri olmadığını söylediler defalarca. Son 15 gün kala sistem açıldı ve bir arkadaşımız ikindin saat 16.00 sularında müjdeyi verdi.  Biletleri kaptık ve bir OH! Çektik. Biz gece 2 den sonra sistemin açıldığını duyuyorduk hep ancak öyle olmadı. Tabi burada önemli bir nokta var ki genelde yataklı vagonları tur şirketleri kapatabiliyor. Ne yazık ki bu nedenle bilet bulunamayabilir.

DİPNOT: Seyahatiniz için 1 ay öncesinden bilet baktığınızda “böyle bir sefer bulunamamaktadır.” ibaresini görürseniz, endişelenmeyin bilet henüz satışa çıkmamıştır. Şimdi bileti yakaladığınızı ve aldığınızı varsayarak diğer bir öneriye geçiyorum.

Tren biletleri alındığına göre çok zaman geçmeden uçak biletlerini almanız. Çünkü ardından uçak biletlerinin fiyatının arttığı söyleniyor.
Biz Ankara-Kars yerine dönüşü tren ile yaptık ve manzaralar müthişti! Dönüşte yolculuğu gündüz yaptığımız için her yeri daha rahat gördük haliyle. Benim tavsiyem Kars-Ankara yönü üzerinedir.

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi Vagonları

Pulman: Bu koltukların oldukça konforlu olduğu söyleniyor ancak 24 saatlik bir yolculukta can sıkıcı olabilir diye düşünmekte de fayda var. Belki karşılıklı iki koltuk alındığında ayakları uzatarak daha rahat gidilebilir. Pulman da gitmek otobüs ile gitmekle aynı konumda. Genelde bu koltuklar için epey bir bilet oluyor, hemen hemen her zaman alınabilir. Kişi başı: 58 TL

Yataklı: İçerisinde bir lavabo, masa, yatak ve buzdolabı bulunuyor. 2 yatak ranza şeklinde. Kişi başı: 58 TL
Örtülü Kuşet: Bu vagonlar 4 kişilik ve genelde yataklı olana oranla bir tık daha bilet bulunabilmesi kolay diye biliyorum. Örtülü kuşetlerde yatakları siz kendiniz yapıyorsunuz.

Koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor ve temiz nevresim veriliyor. Burada lavabo ve buzdolabı yok. Tuvaletler ortak kullanılıyor diğer vagonlarla. Biz örtülü kuşeti tercih ettik 4 arkadaş gittiğimiz için oda bize aitti. Eğer dilerseniz 2 kişi gidecekseniz diğer ikisini de alıp bu vagonu kapatabilirsiniz yoksa yanınızda tanımadığınız iki kişi ile seyahat etmek zorunda kalırsınız.  Ancak burada önemli nokta her bireysel bilet için bir TC bilgisi gerekiyor. Gelmeyen bir arkadaşınızın TC sini isteyebilirsiniz, kendisi de tamam dediği takdirde. Fiyat kişi başı: 77,5 TL

Turistik Doğu Ekspresi: Toplam 9 vagondan oluşuyor. (1 yemekli vagon, 6 yataklı ve 2 hizmet). Trenin tamamı yataklı vagondan oluşuyor, toplamda 120 kişilik bir tren. Fiyat kişi başı: 480 TL

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi’nde Yanıma Ne Almalıyım?

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Yeme-İçme

Trenin içine dilediğiniz her şeyi sokabiliyorsunuz buna alkol de dahil. Trene binmeden 1 gün öncesinde marketten alışveriş yaptık. Alışverişin içerisinde konserve, abur cubur, meyve, aklınıza gelebilecek bir sürü yiyecek içecek aldık 

Bunların dışında dilerseniz de restoran bölümü mevcut ancak yemekler fiyat performans açısından kötü bence, o nedenle güvenmeyin ve ne istiyorsanız kendiniz dışarıdan getirin. Birde önemli bir not düşeyim; Erzurum’a gelmeden görevli gelip sizlere cağ kebabı isteyip istemediğinizi soruyor. Yani trene kebap siparişi verebiliyorsunuz  Eğer sipariş verecekseniz porsiyonunu büyük alın. En önemli şeylerden biri de muhakkak “su” tabiki. İçeride alkol satılıyor mu diye soracaksanız. Hayır, satılmıyor ancak kendiniz getirebilirsiniz. Bununla ilgili problem çıkarmıyorlar. Yanınıza su ısıtıcısı da almayı unutmayın! Biz 4 arkadaş kahve sever olarak bu sayede filtre kahve bile demledik 

Kompartıman ve Temizlik

Hijyen benim de en merak ettiğim konulardan biriydi. Odalar gayet temizdi, çarşaflar paketli bir şekilde bizlere teslim edildi. Yolculuğun bitmesine yakın da tüm vagonlarda çarşaflar toplanıp götürüldü. Odalar, yataklar da oldukça temizdi, sadece eski olduklarından pırıl pırıl değildi. İçiniz rahat olsun, ben bu konuda epey titizim ve sorun yaşamadım.
Tuvalet konusuna gelecek olursak ise; tuvalet kağıdı ve el sabunu yolculuk boyunca bittikçe yenilendi, sadece sabaha doğru yani inmeye yakın koymadılar. Yalnız zaman geçtikçe tuvalet kirlendi haliyle, çünkü bir sürü kişi girip çıkıyordu. Hıı bu arada odalarda tuvalet yok, tuvaletler ortak. Hatta bizim vagondaki tuvalet doluyken bir başkasına gideyim dedim ama tıkanmıştı! Tuvalet dışında hijyen konusu gayet başarılıydı.

İnternet ve Elektrik

Trende kablosuz İnternet yok. Yer yer İnternet çekmiyor, ama şehir merkezlerinden geçerken rahatlıkla kullanılıyor. Elektrik için ise odalarda sadece 1 tane priz var o nedenle üçlü priz götürmenizi öneririm. Çünkü priz yukarıda bulunuyor, şarj ederken zorluk çekebilirsiniz.

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Bir takım öneriler daha:

  • Odalar oldukça sıcak, ısıyı kendi isteğinize göre ayarlayabiliyorsunuz.
  • Camlar azıcık açılıyor, böylelikle odayı havalandırabilirsiniz.
  • Manzarayı keyifle izlerken arkada güzel bir müziğin eşlik etmesini istiyorsanız, hoparlör götürmenizi tavsiye ederim.
  • Terlik götürmeyi de unutmayın, her seferinde ayakkabı giyip çıkarmak zor olacaktır.
  • Termos yine sıcak içecekler için iyi olabilir.
  • Güvenlik konusunda bir şey söyleyemeyeceğim, odalar dışarıdan kilitlenmiyor sadece içeriden kilitleniyor. Özel eşyaları restoranda vs giderken yanınızda götürün.
  • Kars yolculuğunda size önereceğim bir kitap var: “Orhan Pamuk – Kar “ (Yakın zamanda incelemesini yazacağım ve buraya linkini ekleyeceğim).
Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: