Something went wrong: it seems that profile is private or removed. Go to settings and set instagram username.

Instagram Widget

Something went wrong: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
esra yolda
esrayolda.com

Esra Kimdir? bir bakalım.

Yolda olmayı seviyorum. Küçük dünyamı kocamaan anılar ile doldurarak, dolup taşarken de bu anıları paylaşarak seyahat etmeyi seviyorum. Okuyarak ve gezerek öğrendiklerimi her daim burada paylaşıyor olacağım. ♡

27 yıllık yaşam serüvenimi genellikle göçebe olarak geçirdim. Babamın mesleği bunun en büyük nedenlerinden biriydi. 3 kız kardeşiz, en büyükleri benim. Göçebe olan hayatımızda en yakın arkadaşlar olduk her zaman. Onlarsız düşünemiyorum bile.

Hiçbir şehirde birine selam verecek kadar uzun yaşamadım, selam verdiğim insanlar sayılıdır ve bunlar yakın çevremden olurdu. Pek çok okul değiştirdim, epey kültür tanıdım ve en büyük kazançlarımdan biri olarak da her kültürden çok güzel dostluklar kazandım.  Doğup büyüdüğüm, olgunlaştığım her evrede farklı bir şehirdeydim.

Sosyoloji Bölümü mezunuyum ve kendi alanımda çalışmıyorum. Şu an ise Sosyal Hizmetler okuyorum. Eşim ile lise yıllarında tanıştık, eşimin futbol oynaması sayesinde de onca şehri birlikte gezdik, her zaman destek oldu bana ve üniversiteden mezun olduktan sonra evlendik. İzmir’de yaşıyor iken Kocaeli’ne geldim ve şimdilik burada yaşıyorum. Sürekli şehir değiştirmem ise iş bulma olanağımı azalttı.

Seyahat etmek oldum olası bir tutkuydu benim için, önemli olan ne kadar yere gittiğim değil ya da yolun sonu değil,  yeni bir yer olması ve yolun güzelliğiydi. Gittiğim yer neresi olursa olsun heyecanlandırırdı beni. Özellikle yollarda tanık olduğum, bahardan yaza geçişler, ağaçların, dağların değişimlerine şahit olmak ve bir yanda zeytin ağaçlarından ceviz ağaçlarına yapılan o yolculuklardı heyecanımı arttıran. Hem özgürlük ve değişim halini kim sevmez ki?

Yeni yerler görmek çocukluğumdan beridir en büyük tutkum. Dünyayı dolaşma hayali kuran küçük bir çocuk gibiyim. Değişim ve yeniliğin beni heyecanlandırdığı kadar korkuttuğunu da iyi bilirim. Her bıraktığım şehir için üzülsem bile, yenisini görmenin mutluluğu üzüntümü geride bırakmama yardımcı oldu hep.

Spor yapmayı çok seviyorum, yapmadığım bir dönem yoktu sanırım. 2016 yılında da yoga ile tanıştım ve bundan 2 sene sonra da eğitmeni oldum. Yoga hayatım oldu diyebilirim. Onu da seyahat tutkuma benzetiyorum.

Yazı yazmayı da çok severim, kısa öyküler, denemeler veya incelemeler. Tabii bunlar kendi çapımda olan yazılardır. Yine ortaokuldan beridir de günlük tutarım evet hala tutuyorum. Kitap kurdu olduğumu da söylemiş miydim? Yazı yazabilmek için çok okumak gerekir, gezmek için de öğrenmek gerekir.  Tüm bunlar da bir çember gibi, birbirine bağlanıyor.

Hayvanları, ağaçları, çiçekleri ve insanları severim. Onlara önem gösteririm.

Mükemmeliyetçi olduğumu ve yıllardır bununla savaştığımı ise 25 yaşımda fark ettim. Eveet çok geç oldu bu ama fark ettikten sonra da artık kendime dur demeye başladım. Şimdi mükemmel olmasa da yazıyorum, yapıyorum,gidiyorum ve zamanını beklemiyorum. O an düşünmeden başlıyorum.

Her yere zamanında giderim, geç kalmalara tahammülüm çok çok azdır. Hemen sinirlenebiliyorum böyle olduğunda.

Yaşamımda çok durağan giden bir şey görürsem hemen yeni bir hobi edinirim. Hiç yapmadığım bir şeye başlarım, farklı bir kursa yazılırım. Mesela resim yeteneğim olduğunu da sonra fark ettim.

Yaşadığım süre boyunca durağan bir yaşam biçimi değil de dinamik olanını tercih ediyorum. Gördüğüm yerleri belki göremeyenlere göstererek  ailem, arkadaşlarım olsun herkes ile paylaşmak istiyorum. Anlatmak ve bazı platformlarda ise göstermek istiyorum.

İşte böyle biriyim ben. Seyahat planlayıp valiz hazırlamayı, uçağa binmeyi çok seven, hala çocukça hayaller kuran, hep bir yerlere gitmek isteyen, ekonomik gezme planları yapan, çok kitap okuyan aynı zamanda da asi ve inatçı olan biri.

Benim küçük dünyam kocaman anılar ile dolacak ve ben dolup taşarken de etrafıma bu anıları en güzel şekilde sunacağım. Benim yolculuğuma eşlik ettiğiniz için müteşekkirim. Rehber değilim hikâyemi paylaşıyorum. Bir acelem de yok, şehir ve ülke saymak gibi niyetim de yok. Sayamayacak kadar çoğalmasını diliyorum. esrayolda.com anılar ile dolu bir blog sitesi ve paylaşılmak için can atıyor.