Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze

Kış geldi mi gezmeyi en sevdiğim yerlerden birisi de müzelerdi. Ancak dünyanın geldiği bu durumda ne yazık ki yapabildiğimiz en güzel hobilerimizi de bir süreliğine askıya almak zorunda kaldık. Ne yapalım, madem öyle elden ne gelir? Öyle böyle derken evlerde kalıp sanal yollardan yapabileceğimiz pek çok şey öğrendik. Bunlardan birisi “Sanal Müze” uygulaması. Sizlere evinizden gezebileceğiniz 12 sanal müze listesi hazırladım.

Sanal müzeler şu zamanlarımızın kurtarıcısı oldu. Oturduğumuz yerden kafamıza estiği gibi ister Fransa ister Amerika, aklımıza gelebilecek her ülkeye gitme fırsatı doğuyor. Ee tabi gidememenin tek suçlusu Covid-19 değil, paramızın değersizliği ne yazık ki! Hal böyle olunca bir süreliğine de olsa sanal olarak devam ediyor hayatımız. Ee lafı daha fazla uzatmadan müzelere geçelim.

Sanal Müze Listesi

Göbeklitepe, Şanlıurfa

Göbeklitepe’nin 12000 yıl öncesine dayanan bir din merkezi olduğu biliniyor. Ve birçok açıdan tarihin sıfır noktasını oluşturuyor. Geçmişi o kadar eski ki, insanlık tarihi açısından önemli keşiflerden biri olarak sayılıyor. Mısır Piramitleri’nden ve İngiltere’deki Stonehenge’den yaklaşık 7 bin 500 yıl önce inşa edilen Göbeklitepe son zamanların en büyük arkeolojik keşfi olarak nitelendiriliyor.

Göbeklitepe müze turuna için tıklayabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul’un Kadıköy semtinde bulunan oyuncak müzesi, şair ve yazar olarak da çok sevdiğim Sunay Akın tarafından kurulmuştur. Müze içerisinde sergilenen pek çok oyuncak antikacılardan ya da dünyanın çeşitli yerlerinden açık arttırma ile alınarak 4000 e yakın koleksiyon oluşturulmuş. Müze 2010 ve 2011 yıllarında ”Avrupa’nın En İyi Müzesi” yarışmasında ödüle aday gösterilmiş.

İstanbul Oyuncak Müzesi sanal turu için tıklayabilirsiniz. İstanbul’da bulunan diğer müzeleri merak ediyorsan İstanbul müzeleri hakkında olan diğer yazıma göz atabilirsin.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi içerisinde sergilenen tüm öğeleriyle bir zaman yolculuğu yaşamanızı sağlıyor. Müze; ulaşım, raylı ulaşım, karayolu ulaşımı, havacılık, denizcilik, oyuncak, eğitim, makineler, iletişim ve bilimsel aletler bölümlerinden oluşuyor. Çok geniş bir alana kurulan Rahmi Koç Müzesi, ülkemizin ilk ve tek sanayi müzesidir.

Rahmi Koç Müzesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Kapadokya, Nevşehir

Ülkemizde benzersiz bir doğa harikası olan Kapadokya, benim gördüğüm ve en sevdiğim yerler arasında bulunuyor. Türkiye’de yaşayıp da hala görmediysen ziyaret etmeni şiddetle öneririm. Eğer herhangi bir sebepten gidemiyorsan da Kapadokyayı sanal tur ile gezmek mümkün.

Louvre Müzesi – Paris

Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze
Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze

Dünyanın en büyük sanat müzesi olarak anılan Louvre Müzesi, 72 bin metrekare gibi bir alana kurulmuştur. Ziyaret etmek istediğiniz de bile birkaç günde gezip bitirebileceğiniz bir müze değil. O nedenle sanal bir tur olması da şahane olmuş açıkçası.  Evinizden gezebileceğiniz 12 sanal müze arasında beni en heyecanlandıran yer Louvre Müzesi oldu.

Louvre Müzesinde 30 binden fazla sanat eseri bulunuyor.  Bir bölümde tarih öncesi ve ilk çağ dönemine ait eserler sergilenirken, bir başka bölümde modern sanat eserleri yer alıyor. Siz de ziyaret etmek isterseniz Louvre Müzesi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

British Museum – Londra

Evinizden Gezebileceğiniz 12 Müze
Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze

Özgün mimarisi, geçmiş zamanı günümüze taşıyan yani zamanda yolculuk yapmamızı sağlayan müze yaklaşık 7 milyon esere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda da İngiltere’nin en büyük müzesi olma özelliğine sahiptir. Siz de British Museum u gezmek isterseniz sanal tura katılabilirsiniz.

Pergamon Müzesi – Berlin

Berlin’de müzeler adasında bulunan Pergamon Müzesi, pek çok antik eseri bünyesinde barındırıyor. Almanya’nın en büyük müzelerinden biri olarak sayılıyor. Üstelik Milet ve Bergama’dan gelen eserler de Pergamon Müzesinde sergileniyor. Evinizde çıkmadan Pergamon müzesini sanal olarak gezebilirsiniz.

Vatikan Müzesi – Vatikan

Evinizden Gezebileceğiniz  12 Sanal Müze
Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze Kaynak

Dünyanın en popüler ve en bilindik müzelerinden birisi olan Vatikan Müzesi, 7 kilometrelik bir alanda 11 müze ve 54 galeriden oluşan eserlere ev sahipliği yapıyor.

“Müzelerin Müzesi” olarak anılan Vatikan Müzesi Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilmiştir. İtalya seyahatiniz de görülmesi gereken yerler listenize eklemeniz gereken müzeye 1 veya 2 gün yetmeyeceğini, bünyesinde barındırdığı eserlerden ötürü anlayabiliyoruz. O nedenle üzülmenize ve endişelenmenize hiç gerek yok çünkü göremediğiniz, yetişemediğiniz yerlerini sanal tur ile gezme şansı elde edebiliyorsunuz.

Vatikan Müzesini gezebilmek için online sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Van Gogh Müzesi –  Amsterdam

Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze
Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze – Kaynak

30’lu yaşlarından sonra başlamıştı Van Gogh sanatına 900’ün üzerinde resim ve çizim eserlerini veren, fakat yaşamında sadece ve sadece tek bir eserini satabilen sanatçının ölümünün ardından kardeşi  Theo Van Gogh’a yazdığı yüzlerce mektubu görebileceğiniz Van Gogh Müzesi’nde usta sanatçının 200 resmi ve 500 taslak çizimi sergileniyor.

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam’da yer alan müze ulusal bir müze olma özelliği taşıyor.

Van Gogh Müzesi’ni sanal gezebilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Solomon R. Guggenheim Müzesi – New York

Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze
Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze – Kaynak

New York’un en ikonik mimari yapılarından biri olan Guggenheim Müzesi, modern ve çağdaş dönemlerinin gözde eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Müze aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dâhil edilmiştir. Mimari yapısının özelliği ile dikkat çeken müzenin ünlü spiral merdivenleri görüntüsü ile herkesi kendisine hayran bırakıyor. New York’a gitmeden de  Guggenheim Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

National Gallery of Art, Washington D.C.

Ulusal Sanat Galerisi’nde Ortaçağ’dan günümüze kadar Batı Sanatının ne kadar geliştiğini gözler önüne seren binlerce resim, çizim, fotoğraf, heykel, baskı, yeni medya ve dekoratif sanat yer alıyor ve iki adet çevrimiçi müze bulunuyor.

Salvador Dali Müzesi –  Figueres

Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze
Evinizden Gezebileceğiniz 12 Sanal Müze

İspanya Barselona’dan kalkan ve 2 saat süren tren yolculuğu ile Figueres şehrinde bulunan Salvador Dali Müzesi’ni ziyaret etmeniz mümkün. Ama eğer ki belli sebeplerden ötürü seyahat edemiyorsanız, dünyaca ünlü ressamın eserlerini sanal tur aracılığı ile de çevrimiçi inceleyebilme şansınız var.

Evinizden gezebileceğiniz 12 Sanal Müze yazısına eklemek istediğiniz bir başka müze var mı? Keyifli okumalar diliyorum. ♡