Fethiye’ye 2015 yılında ilk kez gitmiştim. Araba ile o yokuştan inerken gözlerimi gökyüzündeki rengârenk paraşütlerden ve aradan ufacık görünen denizden alamamıştım. Bana hem renkli hem de doğa ile iç içe olduğumu hissettiren bir yer olarak gelmişti. Daha bu kadar bile değildi. Faralya’da gördüğüm Kelebekler Vadisi ya da Kabak Koyu manzarası hayrete düşürmüştü. Fethiye gezilecek yerler 11 madde ile ayrıntılarıyla aşağıda.

Ölüdeniz
Ölüdeniz, Fethiye

İlk defa gören herkesin hissettiği şeyin aynı olduğuna eminim. Büyülenmek, dehşete düşmek ve alıştıkça korkunun üzerine gitmek!  Seviyorum bu şehri çünkü kendimi bana hep özgür hissettiriyor. Fethiye Gezilecek Yerler yazısını epey bir keyif alarak hazırladım. Umarım sizde benim kadar keyifle okursunuz 🙂

Fethiye Gezilecek Yerler

 • Ölüdeniz
 • Kelebekler Vadisi
 • Kabak Koyu
 • Katrancı Koyu
 • Kıdrak Koyu
 • Gemile Adası
 • Darboğaz
 • Çalış Plajı
 • Kayaköy
 • Saklıkent Kanyon
 • Göcek

Ölüdeniz

Ölüdeniz
Ölüdeniz

Ölüdeniz Muğla ilinin Fethiye bölgesinde bulunan bir tatil beldesidir. Sadece ülkemizin değil dünya üzerinden de birçok turistin tercihi olarak görülüyor. Ölüdeniz Fethiye merkeze 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Fethiye gezilecek yerlerin başında hemen Ölüdeniz geliyor.

Ölüdeniz’in kumsalı %82 oyla 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı olarak seçiliyor. Ölüdeni tarih boyunca da farklı medeniyetler tarafından adlandırılmış. Likyalılarca “Işık ve Güneş Diyarı”, Orta Çağ’da “Uzak Diyar”olarak isimlendirilmiş.

Ölüdeniz, Fethiye Gezilecek Yerler
Ölüdeniz, Fethiye

Ölüdeniz de herk oyun ayrı bir güzelliği var. Deniz o kadar mavi ki! Mavi rengi burada gerçekten de anlam kazanıyor. Büyüleyici manzaralar karşısında zihniniz dinginleşiyor ve farklı hayallere dalıyorsunuz adeta.

Ölüdeniz doğal lagün görünümüne sahiptir. İki kısımdan oluşan sahil şeridinde dağ tarafına yakın olan bölge Belcekız Plajı olup diğer lagün olarak görünen bölge ise Kumburnu olarak biliniyor. Belcekız tarafı ücretsiz hatta burada çadır kurup konaklamak bile mümkün ancak lagün kısmına giriş ücretli olup konaklama bulunmuyor.

Ölüdeniz - Fethiye Dalış
Kumburnu, Ölüdeniz / Fethiye

Ölüdeniz’de yapılacakların en başında elbette yamaç paraşütü geliyor. Fiyatlar ortalama 600 TL civarı idi. İkinci olarak ise tekne turu seçeneği bulunuyor. Kaş’tan sonra ülkemizin en güzel dalış merkezlerinden biri olarak gelen Fethiye de ise dalış yapmanızı da tavsiye ederim. Ardından Kumburnu tarafının durgun sularında kano ile de etrafı keşfedebilirsiniz. Zaten bildiğiniz üzere de en güzel doğa aktivitelerinden biri olan Likya Yolu yürürüş turlarına da katılabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi - Fethiye Gezilecek Yerler
Kelebekler Vadisi, Faralya

Fethiye gezilecek yerler ve Ölüdeniz deyince akla ilk gelen yer Kelebekler Vadisi oluyor. Ee bir de Kelebekler Vadisi’ne gitmeyeni dövüyorlarmış, öyle duyduk. Vadi fotoğrafçılar için bir nimet adeta. Hem Faralya’dan çekilen hem de koy içerisinde çekilen fotoğraflar ile herkesin instagramını süslüyor bu meşhur vadi. Haliyle bizim de öyle 🙂

Vadiyi tepeden ilk gördüğümde dehşete kapılmıştım. Hayır, düşme imkânım falan da yok ama sanki her an biri beni itecekmiş ya da ben atlayıverecekmişim gibi hissettiğimden ne tadını çıkarabildim ne bir şey çekebildim J Yıllarca gidip geldikçe bir rahatlama oldu tabi.

4-5 sene öncesinde Erkan, “Ah burada bir drone ile çekim yapsak hatta bunu ticarete döksek” falan diyordu hep, bizde gülüp geçiyorduk. Bu sene bir baktık ki Erkan’ın işi biri kapmış bile 🙂

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi

Vadi isminden de anlaşılacağı üzere kelebeklere ev sahipliği yapan bir yermiş. Tam 80 çeşit kelebek türü bulunuyormuş. Milyarlarca kelebek vadi üzerinde sürü halinde uçup gökyüzünü şenlendiriyormuş. Gitmiş olmama rağmen “miş” diyorum çünkü biz sayılı kelebeğe denk geldik. Bizim gittiğimiz dönemden midir nedir bilmiyoruz tabii.

Kelebekler Vadisi’nde herhangi bir yapılaşmaya izin yok çünkü burası doğal sit alanı olarak geçiyor. Sadece çadır kurarak konaklamak mümkün oluyor.

Kelebekler Vadisi - Fethiye Gezilecek Yerler
Kelebekler Vadisi, Fethiye

Kelebekler Vadisi’nin tarihi MÖ 400’lü yıllara kadar uzanıyor. Hatta Likya’nın “Perdicia” adlı yerleşim alanının bazı bulguları burada yer alıyormuş.

“Vadiye nasıl ulaşılır?” Sorusunun yanıtı ise, ulaşım sadece tekne ile sağlanıyor. Elbette Faralya Köyü’nden gelen patika yoldan yürüyerek gelinebilir ancak bunun epey tehlikeli ve oldukça yorucu olduğu söyleniyor.

Vadide bir adet şelale bulunuyor. Buraya kadar yürüyüp şelale de bir serinleyebilirsiniz. Ya da aktivite olarak dalış yapmak gibi bir seçeneğiniz de bulunuyor.

Kabak Koyu

Kabak Koyu
Kabak Koyu

Kabak Koyu uzun bir süredir gitmeyi planladığımız bir yerdi ancak Ölüdeniz’e 16-17 kilometrelik yani 30 dakikalık bir mesafede olmasından dolayı bir türlü gidemediğimiz bir nokta olmuştu. Ama artık bu sene hiçbir bahaneye yer vermeyip bir anda yönümüzü çevirdik.  Tabii öncesinde birkaç bilgiye sahip olsak da pek araştırma yapmamıştık.

Öncelikle ulaşım konusundan bahsedelim. Aracınız uygunsa otoparkın bulunduğu noktaya kadar patika yollardan gitmek mümkün ancak otoparktan sonra da yine yaklaşık 15-20 dakika yürümeniz gerekiyor.  Tabi aracı bırakıp minibüsle de gidebilirsiniz. Eskiden herhangi bir ödeme gerekmiyorken artık otopark için 20 TL kadar ücret ödüyorsunuz.

Şimdi gelelim koyun bulunduğu alana. İlk olarak plaj içerisinde şezlong ya da şemsiye bulunmuyor. Ama şemsiyeyi 15 TL ücret ödeyerek kiralamak mümkün. Onun dışında plajı çakıl taşlarından oluştuğu için oturmak için altınıza mat ya da hasır bir şey getirseniz daha iyi olur. Bir de deniz ayakkabısı daha konforlu olabilir.

Kabak Koyu birinci derecede doğal sit alanı ve diğer yerlere göre daha sakin, doğa içerisinde oldukça sessiz ve bakir bir koy olarak biliniyor.

Kabak Koyu’nda “Mavi Mağara” ve “Aladere Şelalesi”nde vakit geçirebilirsiniz.

Katrancı Koyu

Fethiye Gezilecek Yerler - Katrancı
Katrancı Koyu, Fethiye

İlk çadır deneyimini kazandığım yer Katrancı Koyu idi.. Kendi çadırımız yoktu o dönem ve biraz biraz kamp olaylarına girmek istiyorduk. Hazır kurulu bir çadır da konakladık ve oldukça keyifliydi. Fethiye gezilecek yerler yazımıza Katrancı’yı ekleyip anıları yâd ediyoruz

Katrancı Koyu, yeşil ve mavinin buluştuğu, çam ve okaliptus ağaçları ile kaplı bir ormanda yer alan tabiat parkında yer alıyor.

Katrancı 1 ve Katrancı 2 olarak iki adet ayrı koyu bulunuyor. 1. Kısım daha çok günübirlikçilerin olduğu, üstelik mangal vs de yapıldığından oldukça kalabalık bir nokta. Katrancı 2 daha çok kampçıların bulunduğu bir kısım olduğundan daha sakin ve keyifli.

Fethiye Göcek yolunda ve Fethiye’ye 16 kilometrelik bir mesafede bulunuyor.

Kıdrak Koyu

Kıdrak Koyu, harika bir denize sahip, etrafı ağaçlarla çevrili ve Kıdrak Tabiat Parkı içerisinde yer alan bir koy. O nedenle de buraya giriş ücretli ve yaz döneminde 07.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Tabiat parkı olmasından dolayı bu konumda çadır kurulmuyor.

Gemile(r) Adası

Fethiye Gezilecek Yerler - Gemile Adası
Gemile Adası

Gemile Adası, Ortaçağ döneminde Smybola olarak bilinen Ölüdeniz havzası içerisinde bulunuyor. Gemile Adası’nın Türkçeleştirilmiş hali Gemiler iken bir diğer anma şekli olarak ise Aya Nikolas Adası’dır.

 Aya Nikolas Adası dini bir merkez haline gelmiş ve bu nedenle de önemli bir konumda yer almıştır. Tüm bunların yanında seyahat ve ticaret gemilerinin uğrak noktasında bulunduğundan bir hac merkezi haline gelmiştir.

Adanın ismi ile de ilgili rivayetler var. Mesela; adanın en yüksek noktasında bulunan kilisenin Aziz Nikolas’a ithaf edildiği söyleniyor ancak bu hala kesinlik kazanmamıştır.

Kayaköy’ün arka kısımlarında yer alan Gemile Adası’na ulaşım Ölüdeniz’den tekne ile yapılabiliyor. Gemile Adasında bir de yüzebileceğiniz Gemile Koyu yer alıyor.

Fethiye gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir konum burası. Listenize mutlaka ekleyin!

Darboğaz

Darboğaz, adını sıkça duyduğumuz Kayaköy yolu üzerinde Gemiler Koyu’nu biraz geçip gidilebilen bir koy. Ulaşım olarak ise araç ile girmek mümkün değil biraz geride aracı park edip yola patika yollardan yürüyerek devam edilmesi gerekiyor. Her zaman ulaşılması zor olan yerler en güzel yerler oluyor. Oldukça bakir bir koy ve muhteşem manzarası ile Darboğaz’da o yerlerden biri.

Çalış Plajı

Darboğaz’a ulaşım bahsedilen patika yol ve tekne ile sağlanıyor. O nedenle de bu nokta da temizlik çalışmaları yapılmıyor. O yüzden gelen herkesin çöplerini titizlikle toplayıp götürmesi gerekiyor ki tekrar geldiğimiz de aynı güzel doğa bizi karşılasın.

Fethiye merkeze 5-10 dakikalık mesafede bulunan Çalış Plajı bölgede gün batımının en güzel seyredildiği yer olarak biliniyor. Evet, şahane bir günbatımı var ama ben hala Faralya’dan izlediğim günbatımını ilk sıralarda tutuyorum.

Çalış plajında konaklama için pek çok seçenek bulunuyor. Sabah uyanır uyanmaz gözümü denizde açmak istiyorum derseniz de sahil şeridinde bulunan kamp alanlarında konaklayabilirsiniz.

Kayaköy

Kayaköy Fethiye
Kayaköy, Fethiye

Kayaköy birçok isimle anılsa da aklımıza hemencecik “Hayalet Köy” geliyor değil mi?

Kayaköy mübadele döneminde 1924 senesinde burada yaşayan Rumlar ile batı Trakya’da yaşayan Türkler ile yer değiştiriyor. Ardından göç eden Türkler bir türlü uyum sağlayamayıp tekrar göç ediyorlar ve zamanla evler tahrip olarak bu görünümü elde ediyor. Köyün oldukça acıklı bir hikâyesi var.

Antik Dönemde Karmylassos olarak bilinen köye Rumlar Levissi derken Türkler Taşlıköy olarak diyormuş. Köy, UNESCO tarafından da Dünya Dostluk ve Barış Köyü olarak anılıyor.

Görülmesi gereken yerler hakkında bazen okumak bazen de hikâyelerini anlatan filmleri izlemek seyahatimizi daha anlamlı hale getirmeye yetiyor. Kayaköy için de bir örnek verilecek olursa Çağan Irmak’ın Dedemin İnsanları adlı filmi bu nüfus mübadelesini işliyor.

Kayaköy hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklamanız yeterli.

Saklıkent Kanyonu

Muğla ve Antalya sınırları içerisinde bulunan Saklıkent Kanyonu ya da Saklıkent Milli Parkı Eşen Çayı’nın bir kolunun kaynağını bulunduran doğa harikası bir yer olarak biliniyor.

Rivayete göre ise bir çobanın sürüden kaçan bir keçisini ararken yolunun buraya çıkıp alanı keşfetmesi ile bulunan bir kanyon imiş. Üstelik kanyon dünyanın en uzun kanyonu olarak biliniyor.

Saklıkent Kanyonu Fethiye gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir yer ve kanyonda yapılacaklar arasında; çamur banyosu, bungee jumping, rafting ve doğa yürüyüşleri bulunuyor.

Kanyona giderken yanınızda deniz ayakkabısı, mayo, su geçirmez çanta ve dönüş için de kuru giysiler götürmenizde fayda var.

Göcek, Fethiye

Fethiye Gezilecek Yerler - Göcek
Göcek, Fethiye

Göcek de diğer Muğla beldelerinde olduğu gibi Likyalıların yaşadığı bir yer ve haliyle de tarihi bakımdan oldukça önemli yerler arasında bulunuyor. Göcek geçmiş zamanlarda Daidala olarak anılıyormuş. Sebebi de mitoloji de bulunan Daidalos ve Ikarus efsanelerinin burada geçiyor olmasıymış.

Göcek çoğunlukla küçük, tertemiz, turkuaz renkli koyları ve dört farklı marinaya sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Hal böyle olunca da daha çok tekne ile açılan yaz tatilcilerin buluştuğu bir yer oluyor.

Göcek - Fethiye
Göcek, Fethiye

Göcek’te denize girilecek yerler arasında; İnlice, Göcek D-Marin, Domuz Adası, Günlüklü ve Behri Rahmi Koyu bulunuyor.

Diğer Fethiye gezilecek yerler listesi arasında ise: Babadağ, Paspatur, Yanıklar Köyü, Yeşil Vadi, 12 Adalar, Tlos Ören Yeri, Amintos Kaya Mezarları (Kral Mezarları), Telmessos Antik Kenti, Letoon Antik Kenti ve Fethiye Arkeoloji Müzesi.

Fethiye Ulaşım

Muğla’nın bir ilçesi olan Fethiye’ye havayolu ile ulaşmak için Dalaman Havalimanını kullanabilirsiniz. Dalaman Fethiye arası yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta.

 • İstanbul Fethiye arası 790 km,
 • Ankara Fethiye arası 630,
 • İzmir Fethiye arası 220 km uzaklıkta yer alıyor.

Fethiye oldukça popüler bir tatil noktası olup yapılacak pek çok aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Bunlardan birkaçı; dalış, sörf, trekking, kamping ve yamaç paraşütü oluyor.

Müzelere ve ören yerlerine ücretsiz girmek için tek seferde ödeme yaparak “Müzekart” edinmenizi öneririm. Fethiye’yi 2-3 günde gezebilirsiniz. Fethiye gezilecek yerler yazısı umarım faydalı olmuştur.

Diğer ilginizi çekebilecek yazılar: