İlk Defa Kamp Yapacaklara Öneriler

Kamp yapmak deyince akla hemen gökyüzünü doyasıya izlemek, dinlendirici dalga sesleri gibi keyifli pek çok an geliyor. Tabi ki tüm bunlar yaşanıyor ancak huzurlu bir şekilde ve rahat bir kafa ile yaşamak için ilk defa kamp yapacaklara öneriler ile dolu kendi tecrübelerimin ve çevredekilerin de yer aldığı tecrübelere dayanarak bir yazı hazırladım.

ilk defa kamp yapacaklara öneriler
ilk defa kamp yapacaklara öneriler

Kamp için gerekli 10 malzeme neleri içerdiği ve ilk defa kamp yapacaklara öneriler yer aldığı bu yazı sizler için en ince ayrıntısına kadar düşünülerek hazırlandı.

Hem keyif almak hem de güvenli olmasını sağlamak en büyük önceliğimiz elbette. O nedenle araştırma ve plan yapıp gitmek en doğru yol. Kamp için düşünülen yer, ulaşım ve iklim şartları gibi etkenler için doğru bir liste hazırlamak oldukça önemli. İlk defa kamp yapacaklara öneriler vermemin nedeni kamp için gerekli malzemelerin dışında gereksiz pek çok eşya da götürülmesini önlemektir.

ilk defa kamp yapacaklara öneriler
Çalış Plajı, Fethiye

 Kamp demek evden farklı ve doğada olmak demektir. O nedenle daha sade ve minimal olmakta fayda var. “Gerçekten yanıma aldığım bu şey bana lazım mı?” diye kendimize birkaç kere sormak gerekiyor. Araç ile gidiliyorsa belki daha rahat olunabilir ancak öyle olsa dahi gereksiz eşyalar dağınıklığa yol açacağı için strese neden olabilir.

Yürüyerek ve sırt çantası ile gidilecekse de en ufak şeyi bile düşünüp çantaya koymalısınız. Çünkü taşırken o küçücük şey bile göze batıyor inanın. Bu yazı yaz mevsimi ve zorlayıcı olmayan mevsim şartları baz alınarak hazırlanmıştır. Buradaki tüm malzemeleri biz her zaman yanımıza almıyoruz. Coğrafi konum, iklim şartları ve kaç gün kalınacağına göre belirleyip yanımıza o kadar eşya alıyoruz. Fikir olması adına her şey bu listede yer alacak. Öyleyse kamp yapmayan kalmasın!

ilk defa kamp yapacaklara öneriler
Can Mocamp – Kaş, Antalya

İlk Defa Kamp Yapacakların Sahip Olması Gereken Ekipmanlar

Çadır: İlk akla gelen elbette çadır oluyor. Kampın yapılacağı mevsime göre de su geçirip geçirmediği veya güneşi ne kadar önlediği göz önünde bulundurulmalı. En az iki kişilik olmalı ki eşyalarınızı da rahatlıkla içine koyabilesiniz. 2 kişi kamp yapılacaksa çadırın 4 kişilik olması öncelik olmalıdır.

Sırt Çantası: Sırt çantası alırken bel desteğini muhakkak göz önünde bulundurun. Birde çantanın ortalama 40-50 litre olması yeterli olacaktır. Bu yine ekipman ve kişisel ihtiyaçlarınıza göre belirlenmelidir. Çantamdan oldukça memnunum çok bilindik bir yer olan Decathlon mağazaları tavsiye ederim.

Mat veya şişme yatak: Mat çadırda da olduğu gibi mutlaka listede olması gerekenlerden biridir. Matlar, zemin ile teması kesmekte oldukça başarılı rol oynuyor. Üstelik çadır dışında da oturmak için iyi bir araç. Mutlaka olması gerekenler arasında bulunuyor. Şişme yatak ise ekstra konfor sağlayanlar arasındadır. Aracınız varsa şişme yatak tercih edebilirsiniz.

Uyku tulumu ve yastık: Yine mevsim şartlarına göre ihtiyaçlar arasında bulunan uyku tulumu olmazsa olmazlardan değil. Ancak son yıllarda iklimlerin değişiyor olmasından kaynaklı havaların nasıl olduğu pek belli olmuyor. Haziranın sonlarında bile geceler serin olabiliyor. Hatta temmuzun ortasında bir anda havalar serinleyebiliyor. Uyku tulumu böyle havalarda epey bir kurtarıcı oluyor.

Kışın ise iyi bir uyku tulumu seçmek listenin ilk sıralarında yer almalıdır. Yastık konusuna gelecek olursak eğer, ille de olmalı diye bir şey yok. Herhangi bir havlu ya da benzeri şeyler işinizi görecektir. Ancak ben her kampta şişme yastık kullananlardanım. Zaten söndürünce kağıt kadar olduğundan çantada varla yok arasında bir şey oluyor.

Bıçak: Herhangi bir kesici alet işinizi görecektir.

Matara, termos: İyi bir termos seçimi yapmak gereklidir. İşletme olmayan bir yerde kamp yapıyorsanız eğer suyun sıcaklığı ya da soğukluğu önemli olacaktır.

Tencere, tava, kamp ocağı: Çanta ile gidecekseniz eğer decathlon gibi yerlerden bu ürünlerin küçük boyutlarını tercih edebilirsiniz. Araç varsa zaten dilediğiniz boyutlarda ekipman taşıyabilirsiniz.Çatal, kaşık gibi ekipmanları da unutmamak için listenize ekleyin.

Kafa lambası: Kafa lambası şart değil ancak gece aniden tuvalete gitmek zorunda kalırsanız elinizde el feneri ya da telefon feneriyle aydınlatmak zor olabilir. Kafa lambası direk başınızda olduğundan oldukça pratik bir araç oluyor.  Bir de lamba ve fener için de yanınızda yedek pil bulundurmakta fayda var.

İlk yardım malzemeleri: İlk yardım malzemeleri için küçük hazırlanmış kitler bulunuyor. Kendiniz hazırlamak için ise, yara bandı, sargı bezi, varsa kullandığınız ilaçlar, oksijenli su, steril gazlı bez, kolonya gibi ürünler koyabilirsiniz.

Yağmurluk: Yaz olsa dahi bir anda yağmur yağabilir o nedenle hem çadır için hem de kendiniz için yağmurluk götürebilirsiniz. Bana göre şart değil yağmurluk çünkü ıslanmak güzeldir: D Sadece yazın tabiî ki 😀

İlk Defa Kamp Yapacaklara Öneriler

 1. Kamp tecrübesi olan biri ile başlayabilirsiniz ancak bu çokta şart değil. Korkmayın! Tadını çıkarın. İnanın deneyim kazandıkça daha çok keyif alacaksınız.
 2. Hava durumuna muhakkak bakın. Hatta ilk defa gittiğinizi göz önüne alırsak eğer sıcak havaları tercih edin derim. Yaz mevsimi kamp başlangıcı için doğru tercih olabilir.
 3. Çadırın konumu yani çadır kurulacak alanın seçimi önemli rol oynuyor. Güneşin ve rüzgârın açısına göre çadır kurmaya çalışın. Aksi taktir de sabah güneş direk tepenize binebilir ya da zemin taşlı ve eğik olabilir.
 4. Çadırın fermuarını her daim kapalı tutun. Minicik bir açıklıkta bile içeri sinek ve böcek girecektir.
 5. Çadırın etrafına yiyecek, içecek ve çöpünüzü bırakmayın. Davetsiz misafirler gelebilir.
 6. Yanınıza mutlaka polar ve çorap alın, yaz mevsiminde olsanız bile.
 7. Listenizi yapın ve eksikleri tamamlayıp yola koyulun.
 8. Aracınız var ise eğer, bakımlarını yaptırın. Yolların nasıl olduğunu henüz bilmiyor olabilirsiniz. Yolda kalmak istemezsiniz değil mi?
 9. Tuvalet konusuna da gitmeden bir bakın. Doğaya bırakmanın dışında olan bir diğer seçenek ise portatif tuvaletlerdir.
 10. Her yere ateş yakmayın. Etraftan kuru çıra ya da odun toplayabilirsiniz. Lütfen daha önce ateş yakılan alanları kullanın ve rüzgârı göz önünde bulundurun. Ayrıca etrafta bitki, ağaç vs. olmamasına özen gösterin.
 11. En önemlisi ise rica ediyorum yanınızda çöp poşeti götürün ve çadır kurduğunuz alanı tertemiz bırakın. Hatta belki çevredeki çöpleri de toplamak isteyebilirsiniz.

İlk defa kamp yapacaklara öneriler yazımız hakkında sizin de bir fikriniz var ise yorumlarda buluşalım. Kamp yapabileceğiniz diğer yerler; Köprülü Kanyon, Akyaka, Datça linklerini de fikir olması açısından buraya bırakıyorum.