İzmir’de gezilecek yer o kadar çok ki. Tek başlık altında topladığım İzmir Gezilecek Yerler ayrıntılarıyla aşağıda yer alıyor. Hangisinden başlayacağını bilemiyor insan!  

Şehir biraz da büyük olduğundan gezilecek yerlerin lokasyonunu iyi bir şekilde ayarlamak gerekiyor. “İzmir’in merkez taraflarımı? Tatil için denize yakın konumlar mı? Müze veya tarihi yapılar mı?” Öncelikle kendinize bu soruyu sorarak bir plan yapmanızı öneririm. İzmir gezilecek yerler tek seferde tamamlanacak bir liste değil o kesin 🙂 O yüzden İzmir’e birkaç kere gidip gelmekte fayda var.

İzmir Gezilecek Yerler
İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler yazısında mutlaka görülmesi gereken 20 yeri sizler için hazırladım. Keyifli okumalar diliyorum.

İzmir Gezilecek Yerler

 1. Alsancak
 2. Kıbrıs Şehitleri Caddesi
 3. Kordon
 4. Tarihi Havagazı Fabrikası
 5. İzmir Saat Kulesi
 6. Kemeraltı Çarşısı
 7. Kadifekale
 8. Tarihi Asansör
 9. Kültürpark
 10. Karşıyaka Bostanlı Sahili
 11. İnciraltı

Alsancak

İzmir Gezilecek Yerler
Kordon, Alsancak

Günaydın! Diyerek İzmir Boyozu’nun en meşhur ve en lezzetli olduğu yer olan Alsancak Dostlar Fırını’nda güne başlayalım.

Boyozun tarihinden bahsedelim biraz. Boyoz, 1942’de İspanya’dan kovularak Türkiye’de yaşamaya başlayan Sefarad Yahudileri tarafından İzmir mutfağına kazandırılmış bol yağlı ve milföye benzeyen bir yiyecek olarak biliniyor. İspanyolca “bollos” yani küçük somun sözcüğünden türeyerek günümüzde boyoz adını alıyor. Boyoza aynı zamanda İzmir böreği de deniliyor.

İzmir Gezilecek Yerler
Boyoz

Boyozu İzmir’de pek çok yerde bulabilirsiniz. Dostlar Fırını ise boyoz denince akla ilk gelenlerden biridir. Benim favorilerim arasında ise patlıcanlı ve çikolatalı boyoz yer alıyor. Hazır kahvaltımızı yaptık, enerjimizi topladık şimdi şehrin merkezi olan Alsancak’ı keşfetmeye başlayabiliriz.

Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri’nde yürürken sağlı sollu dizilmiş dükkânlar, yemek yerlerinin bulunduğu bu upuzun caddede ilerleyen her adımda karşınıza sokak müzisyenleri çıkacak ve ister istemez içiniz kıpır kıpır olacak! Caddede ilerlerken aralarda bulunan sokakları göreceksiniz. O daracık sokaklara da girmenizi tavsiye ederim. Barlar, yemek yerleri ve minik birçok mekân burada bulunuyor. Hatta Can Yücel Sokağı da bu daracık yerde bulunuyor. Alavara’da Can Yücel Sokak’ta yer alıyor.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir Gezilecek Yerler
İzmir Gezilecek Yerler

Kıbrıs Şehitleri Caddesi İzmir’in Konak ilçesinde bulunan şehrin simgesi olan caddelerinden kabul ediliyor. Caddenin en önemli özelliği her daim trafiğe kapalı olmasıdır. Zaten yürürken adım atacak yer bile olmuyor, arabanın girmemesi tam isabet olmuş 🙂

Cadde üzerinde sağlı sollu cafeler, alışveriş yapabileceğiniz butikler, kitapçılar hatta ara sokaklarında barlar bulunuyor. Can Yücel Sokağı, Muzaffer İzgü Sokağı gibi adı duyulan sokaklar da Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yer alıyor.

Kordon

İzmir Gezilecek Yerler
Kordon Çimler

Kordon! Şimdi gelelim benim en sevdiğim yere J Deniz kokusunun, günbatımının en en şahane olduğu kordon boyu İzmir’de benim için ilklere girer. Kordon boyu yürüyüşünü yapıp yorgunluğunu atmak için hemencecik çimlere serildiğin, üstelik bu enfes görsel şölen eşliğinde çevrenden gelen müzik sesleri ile birlikte tadından yenmeyecek bir İzmir klasiğidir kordon çimleri. Yalnız gelirken yanına kahve ve Çelebi Unlu Mamulleri’nden aldığın İzmir Bomba’yı da aldığını varsayıyorum. Hemen ardından çiğdem satan ağabeyler ya da midye satan çocuklar sizi karşılayacak hazır olun. Ege atmosferini burada hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

İzmir Gezilecek Yerler
İzmir Gezilecek Yerler

Kordon sadece çimlerin yer aldığı değil sahil boyunca bolca cafe ve restoranların bulunduğu bir yer. Manzara eşliğinde bu açıdan dilerseniz kahvaltı, dilerseniz akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

Tarihi Havagazı Fabrikası

Tarihi Havagazı Fabrikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmalarıyla önemli bir kültür merkezi haline getirilmiş.

Fabrikanın Fransızlar tarafından inşa edildiği biliniyor. Kuruluşu bir girişimci olan Morchais tarafından gerçekleşmiştir. Morchais’in ölümünün hemen ardından ise yapılan fabrika başvurusu ne yazık ki iptal ediliyor. Projenin devam etmesine öncü olan Edwards adlı kişi bu süreci yeniden başlatıyor.

Fabrika inişli çıkışlı zamanlar geçirerek geçmişten günümüze geliyor. 2007 yılında restorasyon süreci tekrar başlatılıyor. Fabrikanın çevresinde yer alan bazı yapılar yıkılıyor ancak yıkılan bu binalar başka amaçlar için kullanılmaya devam ediyor. Fabrika içerisinde kafeteryalar, kütüphane veya konserler ya da bir takım etkinlikler yapılıyor.

Tarihi Havagazı Fabrikası’na giriş ücretsizdir.

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in Konak Meydanı’nda bulunan ve şehrin sembolü olan İzmir Saat Kulesi, Osmanlı Padişah’ı Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yıldönümü kutlamaları adına 1901 yılında İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından inşa edilmiştir.

Binayı yapan mimar aynı zamanda Alman Konsolosluk binasını inşa eden kişidir. 25 metre yüksekliğinde ve dört katlı olan yapı, sekizgen bir şekilde planlanmıştır. Kulede bulunan saatin ise Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edildiği söyleniyor.

Kemeraltı Çarşısı

İzmir gezilecek yerler yazısında elbette yer alması gereken bir yer var oda Kemeraltı Çarşısı.

İzmir’in kalbi olarak bilinen Pazar, 2 bin 400 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Çarşının ana caddesi Anafartalar Caddesi olarak biliniyor. Geçmişten günümüze kadar Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en önemli alışveriş merkezi olarak varlığını koruyor. Bu nedenle de her daim kalabalık olması ile tanınıyor. Hem yabancı hem de yerli turistlerin ilgisini çekiyor.

Kemeraltı Çarşısı’nda aynı zamanda yeme içme adına pek çok seçenek sunuyor. Alışverişinizi yapıp yemeğinizi de yedikten sonra Kızlar Ağası Han’ında bir kahve içip fal bakmayı da unutmayın! 🙂

Kadifekale

İzmir’de bulunan Kadifekale şehrin Körfezi’ne hâkim 186 m rakımda bulunan Pagos Tepesi’nde yer alıyor. M.Ö. 3.yüzyılda Büyük İskender’in talimatı ile inşa edilmiş olan kale de Helen, Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar bulunuyor.

Eski adı Pagos olan kalede yaşayan Amazon kadınlarının dağın eteklerinden inip burada hâkimiyet sürdükleri rivayet ediliyor.

Manzarası şahane olan kaleye ise giriş ücretsizdir.

Tarihi Asansör

Şehir kimliğinin yapı taşlarından sayılan ve bulunduğu semte adını veren Asansör, 1907 yılında dönemin ünlü Meclis Üyesi olan Nesim Levi tarafından taş ocaklarının bulunduğu alana yapılarak kurulmuştur. 155 basamaklı merdivenle bağlanan asansör iki semti birbirine bağlayarak ulaşımı da kolaylaştırmıştır.

Tarihi Asansör hala çalışır bir durumda olup yukarıda seyir için bir teras aynı zamanda da bir kafeterya barındırıyor.

Asansöre çıkmak için girdiğiniz o sokak ise Dario Moreno Sokağı olarak geçiyor. Nedeni ise bu sokakta bir zamanlar Dario Moreno’nun evinin bulunmasıymış.

Asansöre giriş ücretsiz olup halka açık olarak hizmet sağlanıyor.

Kültürpark

İzmir Gezilecek Yerler
İzmir Fuarı

Türkiye’nin ilk fuar alanı olan Kültürpark, 1936 yılından beri hizmet veriyor. Kültürpark aynı zamanda İzmir Enternasyonal Fuarı olarak biliniyor.

Kültürpark, spor ve eğlence tesisleri, dev palmiye ağaçları ve yemyeşil bir alana sahip olup şehrin temel rekreasyon alanı olarak sayılıyor.

Dört farklı giriş kapısı bulunan alanın kapıların isimleri Lozan, Montrö, Cumhuriyet, 9 Eylül ve 26 Ağustos olarak anılıyor. Girişler ücretsizdir ancak etkinlik zamanlarında ücret olabiliyor.

Karşıyaka Bostanlı Sahili

İzmir ilinin bir ilçesi olan Karşıyaka Türkiye’nin en gelişmiş 7. İlçesi olarak biliniyor. Karşıyaka görülmeye değer yerlerin başındadır. Burada Latife Hanım Köşkü’nü ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda birçok müze ve anıtı da ziyaret etme şansınız var.

Karşıyaka Çarşısı’nda alışveriş yapabilir, Bostanlı sahilinde uzunca yürüyüşler yapıp şahane bir günbatımına şahit olabilirsiniz.

İnciraltı

İzmir Gezilecek Yerler
İnciraltı Sahili

İzmir’in Balçova semtinde bulunan İnciraltı benim şehirde en sevdiğim yerlerden birisi. Eskiden sakin bir ortama sahipken zamanlaepey bir kalabalıklaşmaya başladı ne yazık ki. Ziyaretlerim azalsa da sakin noktalarına hala gitmeye devam ediyorum elbette.

İzmir Gezilecek Yerler
İzmir Gezilecek Yerler

İnciraltı’nda ne mi yapılır? Bir bakalım. Dilerseniz kafe ve restoranlarda kahvaltı yapabilir ya da enfes balıklarından tadabilirsiniz, biraz daha nezih mekânlara sahip olan Sahilevleri’nde tur atabilir ya da İnciraltı Kent Ormanı’nda doğanın içinde kaybolabilirsiniz. E bir de Gece Tekne Turu ile Mehtap Gecesi’ne katılabilirsiniz.

Ah az kalsın unutuyordum. Sıcacık midyelerinden yemeden sakın ha dönmeyin!

Diğer yazılara göz atmak isterseniz: