Antalya’da Muhteşem 6 Kanyon: Kanyonların Merkezi Antalya

Antalya’nın yeri ben de çok ayrıdır. Çocukluğumdan beridir neredeyse her yazı orada geçirdim. Antalya’nın bilmediğim köşesi kalmamıştır diyebilirim. O nedenle Antalya’da muhteşem 6 kanyon ve Kanyonların Merkezi Antalya yazısını oldukça şeffaf ve samimi bir biçimde hazırladım. Biraz da duygusal diyelim. Çünkü İzmir’e taşınmamızla beraber tatil anlayışımız İzmir veya Muğla üzerine kuruldu artık, Antalya’da biraz geri planda kaldı. Ta ki bu 2019 yazına kadar!

Türkiye’de birbirinden eşsiz pek çok kanyon bulunuyor. Bahsedeceğim 6 kanyon ise Antalya’da yer alıyor. Bunlar: Köprülü Kanyon, Tazı, Göynük, Saklıkent, Sapadere, Ahmetler Kanyonu’dur.

Kanyonların merkezi Antalya doğaseverler için adeta biçilmiş kaftan. Bünyesinde pek çok aktivite barındıran kanyonların çoğunda kamp yapmak da mümkün. Bu kanyonların birkaçında rafting gibi seçenekler de mevcut. Hepsini tek tek paylaşacağım. Haydi, yaz gelmeden gezilecek yerler listemizi yapalım o halde. Öyleyse hazır mıyııız? Keyifli okumalar dilerim!

Tazı Kanyonu-Kanyonların Merkezi Antalya
Tazı Kanyonu-Kanyonların Merkezi Antalya

Antalya’da Muhteşem 6 Kanyon

  1. Köprülü Kanyon – Manavgat
  2. Tazı Kanyonu – Manavgat
  3. Göynük Kanyonu – Kemer
  4. Saklıkent Kanyonu – Antalya/Muğla
  5. Sapadere Kanyonu – Alanya
  6. Ahmetler Kanyonu – Manavgat

Köprülü Kanyon

Kanyonların Merkezi Antalya
Köprülü Kanyon-Kanyonların Merkezi Antalya

Köprülü Kanyon Milli Parkı Antalya ilinin Manavgat ilçesi sınırlarında Köprüçay Nehri üzerinde ve tarihi Selge kentinin olduğu yerde bulunuyor. Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri olan Köprülü Kanyon, Milli Park’ın kaynak değerini oluşturan Köprüçay ile Beşkonak arasında meydana gelmiştir.

 Köprülü Kanyon’a ilk gidişim 2009 falandı sanıyorum ki. O zaman arkadaşlarımızla birlikte ailelerimizden izin koparıp turla birlikte rafting yapmaya gitmiştik. O kadar keyifliydi ki anlatamam. Zihnimin bir noktasında bu anı hala duruyor.

Anılara yenisini eklemek isteyerek geçtiğimiz yaz eşim ve arkadaşım ile birlikte yola koyulduk bu defa. Evet rafting deneyimim var ancak aradan uzun yıllar geçmiş ve doğa değişmiş ben değişmişim. Yani içim yine kıpır kıpır ve heyecan dolu. Deneyimime dayanarak sabah erkenden uyanıp kahvaltımızı rafting yapacağımız turun mutfağında yaptık ki zaten konaklamayı da orada çok makul bir fiyata (ya da ücretsiz olabilir) kendi çadırlarımızla yapmıştık.

Köprülü Kanyon – Kanyonların Merkezi Antalya

Her neyse ardından hemen arabalara doluşarak yola koyulduk tüm rafting yapacaklar ile birlikte. Ee ben biliyorum en ön daha keyifli oluyor. Bir de fotoğraflarda hep öndekiler çıkıyor malum. O nedenle hemen tuttum eşimi ve arkadaşımı da koşarak botta en öne yerleştik 😊

Yerli yabancı pek çok turistin olduğu Köprülü Kanyon’da rafting için iki seçenek vardı. Birisi kanyonda sadece güzergah üzerinde 1,5 – 2 saat rafting yapmak, diğeri de kanyonda bulunan o büyük kemerin altına giderek kanyon turu yaparak en tepeden başlamaktı. Oraya gitmek isteyenler ekstra 50 TL gibi bir ücret vererek ayrı botlara yerleştiler. Normal rafting tur fiyatları 80 TL idi. Biz ekstra bir şeye gerek duymadık çünkü amacımız enerjimizi başka şeylere harcamadan keyiflice aktiviteyi gerçekleştirmekti. Yapanlar bilirler sadece botlarla öyle suyun üzerinde gitmiyoruz, arada diğer botlarla savaşıyoruz ve birkaç saat de kürek çekiyoruz. Hatta bizimkiler bunu epey bir abarttığı için tüm rakipler bize savaş açtılar ve içimiz dışımız su ile doldu. 😊

Kanyonların Merkezi Antalya
Köprülü Kanyon

Aa birde şunu anlatmadan geçemeyeceğim. Koskoca Antalya’da yüzlerce bot arasından arkama oturan çiftin benim kuzenimin eşinin kardeşi çıkması da bambaşka unutamayacağım bir tesadüftü. 😀 Kadın benimle fotoğraf çekilmek isteyince çektik tabi, ben hatıra sanmıştım sadece ama fotoğrafı kuzenlerime atmış ve rafting bitişi yemek yedikten 10 dakika sonra annem beni arayarak sen Antalya’da mısın diye biraz fırçalamıştı 😊

😊
Köprülü Kanyon

2 gün Köprülü Kanyon’da kaldık ve ilk gece geç saatte kanyona vardığımız için çadırı karanlıkta dere kenarına bir yere kurduk ve dinlenmeye koyulduk. Ardından çay içerken bir ses duyduk. Sizce ne olabilir gecenin bir saati ve doğanın içerisindesin, üstelik karanlıkta. Tabikii domuz gelmişti. O kadar yorgunduk falan ama bir kaçışımız var anlatamam😊 Neyse yabani değildi de o da bizden korkup kaçıp gitti. Zarar vereceğimizden falan değil ama saat gece 03.00 civarıydı😊

Kanyonların Merkezi Antalya
Köprülü Kanyon – Kanyonların Merkezi Antalya

Köprülü Kanyon Milli Parkı’na giriş ücretsizdir.

Rafting ücretleri işletmelere göre değişiyor fakat ortalama 80 TL civarı oluyor. Tabi bu 2019 yılında olan ücretlendirme. Sabah 10 civarı başlayıp 12 gibi bitiriyorlar genelde ve rafting bitiminde yemek olarak tavuk-balık, makarna, salata sunuyorlar ve buda ücrete dahil bir hizmet oluyor.

 Köprülü Kanyon hakkında daha fazla bilgi için ise buraya tıklaman yeterli.

Tazı Kanyonu

Kanyonların Merkezi Antalya
Tazı Kanyonu-Kanyonların Merkezi Antalya

Tazı Kanyonu Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisindedir. Köprülü Kanyon’da kaldığımız işletmede ilk önerilen yer Tazı Kanyonu olmuştu ki bizim de görmeyi istediğimiz yerlerden biriydi lakin bu kadar yakın olduğunu bilmiyorduk 🙂 Yakın derken tabi öyle hemen ulaşılmıyor. Ancak size anlatamayacağım kadar nefes kesici bir nokta. Karşıda gördüğünüz dev kayalar ve uçurumun aşağısındaki çayın manzarası şahane! Resmen uçuruma bir iki adım kala olan kayalıklardan o manzarayı seyretmek inanılmaz heyecanlı ve insana yaşadığını hissettiriyor.

 Köprülü Kanyon’dan yukarı doğru baktığınızda gördüğünüz o dağın tepesine kadar çıkmanız gerekiyor. Araçla 15 dakika kadar bir sürede köylerin içerisinden geçerek tepeye kadar ulaşmak mümkün. Gaziler Köyü yolundan giderken karşınıza Tazı Kanyonu tabelası çıkacak oradan stabilizce yola girerek ilerleyin. Ardından yolun sonunda karşınıza bir işletme çıkacak. (Gözleme ve çay satılan yer) İşte o noktadan sonra aracınızı park edip ya yaya olarak ya da işletmenin sağladığı ATV araçları ile ulaşabilirsiniz manzaranın olduğu noktaya. Yürüyerek 30 dakikada da ulaşılıyor ancak ATV ile safari yaparak ve asıl tadının öyle çıktığı o yoldan 5-10 dakika kadar kısa bir sürede de ulaşılıyor.

Kanyonların Merkezi Antalya
Tazı Kanyonu – Kanyonların Merkezi Antalya

2017 yılında televizyonda yayınlanan bir reklam sonucunda ünlenen kanyon yerli yabancı pek çok turistin akınına uğruyor. Kanyonda çadır kurmak yasak denilse de biraz gerideki ormanlık alanlarda kamp yapanlar mevcuttu, hatta araçla yukarı doğru çıkarken sırt çantalı bir çocuğa denk gelmiştik ve arabaya almıştık oda buraya kamp yapmak için geliyordu.

Diğer adı Bilgelik Vadisi olan Tazı Kanyonu’nun rakımı 500 metre civarında ve uçurumdan bakıldığında aşağıda görünen çay ise 200 metre değerindedir. Yani o kadar yüksek ve dik bir yamaç ki! Fotoğraf çektirirken epey dikkatli olmak gerekiyor.

ATV Safari ücreti ise kişi başı 60 TL idi. Bu arada kanyona tur ile gitmek de mümkündür.

Göynük Kanyonu

Kanyonların Merkezi Antalya
Göynük Kanyonu – Kanyonların Merkezi Antalya

Şimdi gelelim benim bayıldığım bir yer olan Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan Göynük Kanyonu’na. Kanyon dönüşünde içimden hemen bunu yazmalıyım ve herkes görmeli demiştim. Çünkü Antalya’da bulunan muhteşem 6 kanyon içerisinde en en en çok beğendiğim Göynük Kanyonu idi. Diğerlerinden epey farklıydı ve manzarası, doğası tek kelime ile şahane!

Göynük Kanyonu dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş noktasından biri olarak gösteriliyormuş. Bölge aynı zamanda Beydağları Sahili Milli Parkı’dır. Ve Göynük Kanyon’u Likya Yolu üzerinde yer almasıyla adından çokça söz ettiriyor.

Göynük Kanyonu-Kanyonların Merkezi Antalya
Göynük Kanyonu – Kanyonların Merkezi Antalya

Göynük Kanyonu Tabiat Parkı özel bir işletme tarafından çalıştırılıyor ve giriş ücretlidir. Hatırladığım kadarıyla kişi başı 8 TL idi. Ancak 8 TL  olan ücret ile sadece yapay göl ziyaret edilip bir şeyler yiyip içebileceğiniz alana kadar gidilebiliyor. 80 TL vererek çeşitli aktivitelere katılabiliyorsunuz.

Göynük Kanyonu - Kanyonların Merkezi Antalya
Göynük Kanyonu – Kanyonların Merkezi Antalya

Göynük Kanyonu’nda yapılabilen birçok aktivite var. Bunlar: Zipline, macera parkı, trekking ve hayatımda iyi ki yaptım dediğim body rafting. İşte body rafting yapmak için 80 TL vermeniz gerekiyor. O kadar keyifli bir deneyimdi ki ben memnun kaldım ancak tabi kii biraz fazla geldi ilk başta bana da. Bembeyaz dev kayaların arasından giydiğimiz ekipmanlar ile yer yer yürüyerek yer yer yüzerek yolun sonundaki doğal havuza ulaştık ve o noktada da minik bir doğal havuz bulunuyor birde şelale. Bunun yanı sıra ıslanmak istemiyorum ama kanyonu da biraz görsem yeter diyorsanız bot ile keşfetme şansınız da bulunuyor. Lakin bot ilerideki kayalardan ötürü fazla gidemiyor bilginiz olsun.

Kanyonda mangal ve piknik gibi şeyler yasak ve oldukça doğru bir karar verildiğini düşünüyorum.

Saklıkent Kanyonu

Kanyonların merkezi Antalya yazısında yer alması gereken Saklıkent Kanyonu veya Saklıkent Milli Parkı, Antalya Muğla sınırında olan Eşen Çayı’nın kolundaki Karaçay’ın oluşturduğu bir kanyondur. Kanyonun uzunluğu 18 kilometre olup, yüksekliği de 200 metre’dir.

Kanyon Resmi Gazete yayını ile 06.06.1996 tarihinde Saklıkent Milli Parkı olarak ilan edilip koruma altına alınıyor ve buraya ait de bir rivayet bulunuyor. Anlatılanlara göre bir çobanın keçisi kaçıyor ve çoban da onu bulmak için peşinden gidiyor. Böylelikle keçisi kanyonun olduğu yere gidiyor ve çoban da keçisi sayesinde kanyonu keşfediyor. Ardından çoban bunu gerekli yerlere bildiriyor. Çevre ve Orman Bakanlığı’da Saklıkent’i, Milli Park ilan ediyor. İşte gerçek keşif budur! 😀

Kanyonların Merkezi Antalya
Kanyonların Merkezi Antalya

Saklıkent Kanyonu içerisinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz alan bulunuyor. Bunun yanı sıra yine aktiviteler mevcut. Kanyonda yürümek ve etrafı keşfetmek isterseniz eğer iyi bir rehber ile gidilmesi öneriliyor çünkü kayalıklar oldukça kaygan ve profesyonel bir biçimde geçilmesi gerekiyor. Ancak sadece birazcık yürüyüp döneceğim diyorsanız yine ayağınızda terlik yerine bir deniz ayakkabısı bir de oradan belli bir ücret karşılığında kiralayabileceğiniz baret gerekiyor.

Saklıkent Kanyonu’na giriş ücretlidir ve müze kart geçerli değildir.

Sapadere Kanyonu

Antalya Alanya ilçesinde bulunan Sapadere Köyü’nde yer alan Sapadere Kanyonu karstik oluşumlu bir kanyondur. Kanyonun uzunluğu 600 metre, yüksekliği de 400 metredir.

2008 yılından beri faaliyet gösteren kanyona ulaşım için özel araç ya da özel turlar ile gidebilirsiniz.

Kanyon içerisinde yer alan yürüyüş yolunun sonunda bir şelale bulunuyor ve bu şelale Göynük Kanyonunda olduğu gibi döküldüğü yerde doğal bir havuz oluşturuyor. Buranın havasını solumalısınız ve özellikle yazın Akdeniz sıcağından tam kaçmalık bir yer çünkü su buz gibi! O nedenle yürüyüşün yanı sıra bu doğal havuzlar da yüzmek de mümkün. Yanınıza yüzmek için kıyafetlerinizi de almayı unutmayın.

Ahmetler Kanyonu

Ahmetler Kanyonu-Kanyonların Merkezi Antalya
Ahmetler Kanyonu-Kanyonların Merkezi Antalya

Türkiye’nin en derin üçüncü kanyonu olan ve Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Ahmetler Kanyonu farklı bir coğrafyaya sahiptir.

Dağlardan, sarp ve dik yamaçlardan akan akarsuların oluşturduğu Manavgat Çayı ve bunun yanı sıra Aspendos ve Side gibi antik kalıntıları bulundurmasıyla biliniyor. Karpuz Çayı’da Ahmetler Kanyonundan geçiyor.

Kanyon yürüyüşü seven doğaseverler için oldukça önemli bir nokta ancak diğer kanyonlara nazaran tamamını yürümek için deneyimli kişilerle yürümek önemli.

Kanyonu geçerken düdenler, şelaleler ve sifonları da görmek mümkün.

Ahmetler Kanyonuna giriş ücretsiz olmakla birlikte ziyaret için herhangi bir saat ve gün kısıtlaması bulunmuyor.

Kanyonların merkezi Antalya hakkında Antalya Muhteşem 6 Kanyon yazısını derlemek benim için oldukça keyifliydi. Sizlerin de eklemek istediği kanyonlar var ise lütfen belirtin. Keyifli okumalar diliyorum.

Antalya’dan çıkıp Muğla tarafına geçmek için rota oluşturduysanız hemen aşağıya birkaç yazı ekliyorum.