Karadağ Gezilecek Yerler

“Neden mi Karadağ?” Çünkü vizesiz gidilen yerler arasında bulunuyor. Pasaportunu kap, bavulunu hazırla ve yola koyul. Yakında Avrupa Birliği’ne gireceğinden dolayı Schengen Vizesi gerekecektir. O nedenle yakın zamanda gidip görmekte fayda var. Üstelik İstanbul’dan birazdan bahsedeceğim yer olan Podgorica uçuşu 1 saat 20 dakika kadar sürüyor. Karadağ Gezilecek Yerler yazısında görülmesi gereken şehirleri sıraladım. İlerleyen zamanlarda Karadağ gezi rehberi hazırlamayı planlıyorum.

Karadağ Balkanlarda ve denize kıyısı olan bir ülkedir. Adriyatik Denizi’nin kıyısında bulunan ülkenin nüfusu 700.000 kişiliktir. 90 güne kadar vizesiz olan Karadağ görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Karadağ 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını kazandı. Karadağ’ın başkenti Podgorica, para birimi EURO, resmi dili ise Karadağca’dır. Tabi bunun yanı sıra ülkede Sırpça, Hırvatça, Boşnakça ve Arnavutça da kullanılan diller arasındadır.

Kotor

Karadağ Gezilecek Yerler
Karadağ Gezilecek Yerler

Kotor yani Old Town, Kotor Körfezi’nde yer alan en büyük yerleşim yeridir. Akdeniz’in bir adet havzası etrafında konumlanıyor. Anlayacağınız şirin bir sahil kasabasıdır. Şehrin 1979’dan beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer aldığı biliniyor. Kotor, ülkenin Yugoslav bölgesinin etnik karmaşasını üzerinde taşıyor.

Kotor görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor ve Kotor Karnavalı şehrin en eğlenceli festivalleri arasında yer alıyor. Karadağ Gezilecek Yerler içerisinde ilk sırayı Kotor’a vermek istedim. Çünkü Karadağ deyince akıllara ilk başta Kotor geliyor.

Budva

Karadağ Gezilecek Yerler
Karadağ Gezilecek Yerler

Budva 20 bin nüfusu olan küçük bir şehirdir. Budva’ya Kotor’dan yaklaşık 30-40 dakika süren bir yolculukla ulaşılıyor. Şehrin Old Town denilen eski bir yerleşim yeridir.

Kotor Akdeniz’in bir havzasında bulunurken Budva direk Akdeniz’e bağlıdır. Budva’ya konum bakımından “Karadağ’ın Miami’si” deniliyormuş. Yani Türkiye’nin Antalyası’da diyebiliriz.

Podgorica

Podgorica, Karadağ’ın başkentidir. Kelime anlamı ise “Dağın altında” imiş.

Podgorica daha çok iç kısımda yer alıyor ve kentte büyük bir havaalanı bulunuyor.

Perast

Kotor arabayla 14 kilometrelik mesafede yani yaklaşık 15 dakika süren uzaklıkta yer alıyor. Perast Kotor’un en güzel yerlerinden biridir.

Kotor Körfez’indeki Our Lady of Rocks adaları ve St. George Perast’ın karşısında konumlanıyor. Our Lady of Rocks ise epey popüler bir ada ve Meryem Ana’ya adanmış bir adadır.

Karadağ Gezilecek Yerler
Karadağ Gezilecek Yerler

Tivat

Tivat Karadağ’ın güneybatısında yer alan bir sahil şerididir. Karadağ’ın en küçük belediyesi Tivat’tır ve Kotor Körfezi kıyısındadır.

Tivat gezilecek yerler arasında; Porto Montenegra, Donja Lastva, Çiçekler Adası (Ostro Cvijeca), Aziz Sava Kilisesi, Gradski Park, Horizonti Plajı, Verige, Buco-Lukovic Müzesi’dir.

Bar

Bar Karadağ’ın ana limanıdır. Komşu ülke olan Sırbistan ile deniz bağlantısı Bar üzerinden sağlanıyor.

Karadağ’ın en popüler şehirleri arasında yer alan Bar, ülkenin hem turizm hem de ticari merkezlerindendir.

Şehrin en eski yerleşim bölgesi olan Stari Bar ise Rumija Dağı eteğinde ve görülmesi gereken yerler arasındadır.  Stari Bar Müslüman nüfusu yoğunluğunun fazla olduğu bir yer olarak bilinir.

Ulcinj – Ülgün

Karadağ’ın en güneyinde bulunan Ulcinj bir liman kentidir. Ulcinj Arnavut nüfusunun yarısından fazlasına ev sahipliği yapıyor. Oldukça sakin bir sahil kasabasıdır.

İşkodra (Skodor) Gölü

İşkodra – Skodor Gölü Balkan yarımadasındaki en büyük göldür. İşkodra, Balkanların en eski yerleşim merkezlerinden biri ve Kuzey Arnavutluk’un en büyük şehridir.

Adada kilise ve manastırlar yer alıyor. Podgorica ile Budva arasında yer alan İşkodra Gölü, Karadağ ve Arnavutluk arasında kalan doğal sınırı oluşturuyor.

Çetine – Çetinje

Çetine Karadağ’ın eski başkentidir. Şehir tarihi bir yapıya sahiptir. Kotor şehir merkezine ise 54 kilometrelik uzaklıktadır. Çetine’de bilhassa Osmanlı İmparatorluğu’nun derin izlerine rastlamak mümkün ve kent “kraliyet başkenti” olarak biliniyor.

Çetine gezilecek yerler arasında; Çetinje Manastırı, Lipa Manastırı, Biljarda yer alıyor.

Petrovaç

Karadağ’ın Budva şehrinde bulunan bu sahil kasabası popüler bir turizm beldesidir. Roma Mozaikleri, Kastel, St. Thomas Kilisesi ve Lucice Beach gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Herceg Novi

Karadağ’ın Orjen Dağı eteklerinde Kotor Körfezi’nde yine bir sahil şeridi olan Herceg Novi’deyiz. Herceg Novi yelkencilik ve tekne turları için tercih edilen bir noktadır.

Herceg Novi’ de görülmesi gereken yerler arasında; Savina Manastırı, Bella Vista, Saat Kulesi, kalesi, meydanı ve Kanlı Kula yer alıyor.

Karadağ Gezilecek Yerler
Karadağ Gezilecek Yerler – Görsel

Karadağ Gezilecek Yerler yazısına eklemek istediğin bir yer varsa yorumlarda buluşalım 🙂 Pandemi süreci bittikten sonra Karadağ Avrupa Birliği’ne girmeden gideceğim ilk yerler arasında bulunuyor. Bence siz de öyle yapın derim 🙂 Bu arada daha fazla fotoğrafa erişmek isterseniz instagram adresimi buraya bırakıyorum. Beni oradan da takip edebilirsiniz. Diğer benzer yazılarım için link bırakıyorum. Keyifli okumalar diliyorum.