Kiev’in Ukrayna’nın başkenti olması nedeniyle gezilip görülecek pek çok yeri var. Kiev’e adım attığımız andan itibaren yeşillikler içinde olmaktan büyük keyif duyduk. Aile ile de tercih edilebilecek bir şehir çünkü oldukça sakin yerleri mevcut. Kiev Gezilecek Yerler devasa parklar, güzel yemekler, tarihi yapılar ve alabildiğine müzeler ile dolu bir rehber. Böylelikle her kesime hitap ediyor. Eğlence isteyene gece hayatı istemeyene de sokaklarda eğlenceler yeterli geliyor. Özellikle yazın sıcacık ve eğlence dolu bu şehir. Şimdi Kiev Gezilecek Yerler nerelermiş bir bakalım.

Kiev Gezilecek Yerler
Hydropark

Kiev Gezilecek Yerler

Kiev gezilecek yerler listesi hazırladım sizler için. İçerikte ayrıntılı olarak görülmesi gereken popüler yerler, müzeler ve dini yapılardan bahsediyorum.Oldukça renkli olan bu şehri yakından tanımak için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler

Görülmesi gereken popüler yerler: Kiev Gezilecek Yerler

 1. Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti)
 2. Khreshchatyk Caddesi
 3. Andriivsky Yokuşu
 4. Altın Kapı
 5. Hydro Park
 6. Arsenalna Metro İstasyonu
 7. Podil Bölgesi

1-Bağımsızlık Meydanı

Bağımsızlık meydanı diğer adıyla Maidan Nezalezhnosti şehrin ana meydanlarından biridir. Shevchenko Bölgesi’nde birazdan da bahsedeceğim yer olan Khreshchatyk Caddesi’nde bulunuyor. Burada akşamları bir çok gösteri oluyor. Görülmesi gereken bir cadde evet, zaten oradan geçmeden de bir yere gidemeyeceğiniz bir yer merak etmeyin. Mutlaka göreceksiniz.

2- Khreshchatyk Caddesi

Kiev Gezilecek Yerler
Khreshchatyk Caddesi

Kiev gezilecek yerler listesinin en başında yer alan Khreshchatyk Caddesi, en ünlü yerlerinden ve en en eğlenceli caddelerinden! Kiev’in en işlek caddesi burası oluyor. Pazar günleri ve hafta içi akşamları belirli bir saatten sonra trafiğe kapatılıyor. Neden mi? Çünkü herkesin özgürce dans edip dibine kadar eğlenmesi için 🙂

Khreshchatyk Caddesi’nde aynı zamanda mağazalar var ve dilediğinizce alışveriş yapıp, bir şeyler yiyip içmeniz epey mekan var. Hatta biraz ilerlediğinizde AVM bile çıkıyor karşınıza.

https://www.instagram.com/p/B_usTngADZ-/?utm_source=ig_web_copy_link

3- Andriivsky Yokuşu

Şehrin önemli turistik yerlerinden biri olan Andriivsky Yokuşu, Sofiya ve Kontraktovaya meydanlarını birbirine bağlayan bir yerdir. Araç trafiğine kapalı, sanıyorum ki yalnızca at arabaları geçiyor. Yürürken sağlı sollu bir sürü kurulu stand mevcut. Her türlü hediyelik eşyayı buradan alabilirsiniz.

4- Altın Kapı (Golden Gate)

Kiev şehir Devleti’nin kurucusu olan Yaroslav Mudri bu yapıyı yaptırmış yaptırmasına ama Orta Çağ’da yapının tamamı yok edildiği için 1982 yılında eskisine benzer şekilde yeniden inşa edilmiştir. Şehrin çevresindeki surlar yıkılsa da giriş kapısı günümüze kadar gelmiştir.

Altın Kapı’nın üzerinden güneş doğması nedeniyle yerli halk buraya “Gökyüzü Kapısı” ismini vermiştir.

5- Hidropark – Kiev Gezilecek Yerler

Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler

Ukrayna Dinyeper Nehri üzerinde kocaman bir yürüyüş alanı aynı zamanda eğlence parkı. Hatta plajı olan bir yer burası. Bizim çok zamanımız kalmadığı için aktivitelere katılamadık ancak o muhteşem doğasında parkın içerisinde upuzun bir yürüyüş yaptık. Bence vaktinizi buraya göre ayarlayıp nehrin üzerinde bir tekne turu yapmanızı öneririm.

Kiev Gezilecek Yerler
Hidropark

Dinyeper Nehri’nde yapılacaklar: Zipline, yaz mevsiminde yüzme, tekne turu, su atraksiyonları. Evet yüzülebiliyor. Kiev halkı yazın buradaki plajları kullanıyor.

Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler

6- Arsenalna Metro İstayonu

Metro istasyonu “Ne alaka yahu?” diyebilirsiniz. Evet görülmesi gereken bir yer çünkü dünyanın en derin metro istasyonu burası. 1960 yılında 105,5 metre derinlikte inşa edilmiş bir yerdir.

Arsenalna metro istasyonu Sviatoshynsko-Brovarsk hattı üzerinde olan oldukça meşhur olup in in bitmeyen bir istasyon. Bir süre sonra yorulup merdiven basamaklarına oturmuştuk. Gezip görmek için güzel ama burayı her gün kullananlara üzüldüm açıkçası. Biz Arsenalna metrosunu Mağaralar Manastırına gitmek için kullandık.

Dini Yapılar – Kilise ve Katedraller

 1. Saint Michael’s Golden – Domed Monastery
 2. Saint Sophia’s Cathedral
 3. Pechersk Lavra ( Mağaralar Manastırı)
 4. Gothic Saint Nicholas Roman Catholic Cathedral
 5. Saint Volodymyr’s Cathedral
 6. Museum of Folk Architecture and Folkway of Ukraine
 7. Saint Andrew’s Church

1- Saint Michael’s Golden – Domed Monastery

Kiev Gezilecek Yerler
Saint Michael’s Golden – Domed Monastery

Saint Michael’s Golden – Domed Monastery sizinde gördüğünüz gibi oldukça ihtişamlı bir yapı. Kiev gezilecek yerler listesinde muhakkak olmalı. Dinyeper Nehri’nin hemen sağ tarafında bulunuyor. Üstelik giriş ücretsiz.

Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler

Biz oradayken bir düğüne denk geldik, hatta herkes birbirini ıslatıyordu 😀 Her daim eğlenmeyi biliyor Ukraynalılar 😀

Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler

2- Saint Sophia’s Cathedral

Dini yapılarda ikinci durağımız Saint Sophia’s Cathedral oluyor. Ukrayna’nın 7 harikasından biri sayılıyor katedral.

3- Pechersk Lavra ( Mağaralar Manastırı)

Pechersk Lavra, Kiev gezilecek yerler listenizde muhakkak olmalı! O kadar güzel ve görkemli ki sadece gidip görün ve en tepeye kuleye çıkın. Şehrin manzarasını ve Dinyeper Nehri’ni buradan kuş bakışı göreceksiniz. Gözlem kulesine çıkmak için 6 TL gibi bir ücret alıyorladı (Giriş ücreti harici olarak).

Kiev Gezilecek Yerler

Arsenalna metro istasyonuyla, Arsenalna durağına gelip ardından biraz yürüyerek buraya ulaşacaksınız. 1 kilometre civarında olabilir. Gelirken de . Mağaralar Manastırı pek çok kiliseden oluşan çok büyük bir manastır. Manastır da toplamda 18 kilise var. O kadar büyük ki bir rehbere ihtiyaç duyabilirsiniz. Biz önceden araştırmamızı yaptığımız için buna gerek duymadık.

Kiev Gezilecek Yerler

Müzeler

 1. Museum of Folk Architecture and Folkways of Ukraine (Pyrohiv)
 2. Büyük Vatanseverlik Müzesi (İkinci Dünya Savaşı Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi)
 3. One Street Museum (Sokak Müzesi)
 4. Ulusal Çernobil Müzesi

Konaklama için buraya link bırakıyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarım: