Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli kuzeyinde Karadeniz, doğu ve güneydoğuda Sakarya ve Düzce, güneyde Bursa, batısında da İstanbul gibi illerin yer alması konumu açısından ne kadar şanslı olduğunu gözler önüne seriyor. O nedenle Kocaeli Gezi Rehberi yazısını titizlikle sizlere rehber olması için hazırladım.

Kocaeli ili, müzeler, tarihi eserler, yaylalar, plajlar ve pek çok açıdan gezilecek görülecek yer seçeneklerinin epey fazla olduğu bir şehirdir.

Kocaeli Gezi Rehberi

2003-2008 yılları arasında bu şehirde yaşamıştım. Ardından epey bir şehir gezdim ve en sonunda evlenip tekrar buraya geldim. Ee doğal olarak şehir epey bir değişmiş. Gezip görülecek o kadar çok yer var ki!

Kocaeli Gezi Rehberi yazımda İzmit, Yuvacık, Derince, Kartepe, Kandıra gibi ilçeleride gezilecek yerleri paylaştım. Bir başka paylaşımda da Kocaeli müzeleri hakkında yazı hazırlayacağım ve linki de hemen buraya ekleyeceğim. Müze öncesi Kocaeli doğasını keşfetmek için Kocaeli Gezi Rehberi yazısına hoş geldiniz! Keyifli okumalar diliyorum.

Kocaeli Gezi Rehberi
Pembe Kayalar, Kandıra

Kocaeli Gezilecek 10 Yer

 1. Yuvacık Barajı
 2. Beşkayalar Tabiat Parkı
 3. Çınarlıdere Mesire Alanı
 4. Gölkay Park
 5. Maşukiye, Kartepe
 6. Ormanya Doğal Yaşam Parkı
 7. Ballıkayalar Tabiat Parkı
 8. Kuzu Yaylası Milli Parkı
 9. Serindere Kanyonu
 10. Kerpe, Kandıra

Yuvacık Barajı

Kocaeli Gezi Rehberi
Yuvacık Barajı

Yuvacık, bizim ayda bir kere de olsa muhakkak ziyaret ettiğimiz doğa harikası bir yer oluyor. Kocaeli Gezi Rehberi yazısında ilk sırayı Yuvacık Barajı alıyor. Hem güzel bir yürüyüş rotası bulunan hem de enfes manzaralara sahip bol oksijen dolu bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Yuvacık nüfusunun büyük bir bölümü ise Rizelilere aittir. Ee insanlar haklı! Karadenizin tabiatına bu kadar benzeyen başka neresi var? Doğası o kadar şahane ki.

Yuvacık Barajı

Peki, “Yuvacıkta ne yapılır?” şimdi ona bir bakalım. Doğanın tüm güzelliklerini barındıran Yuvacık’ta trekking, jeep safari, atv safari gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir diğer adı “Kirazdere Barajı” olan Yuvacık Barajı’na karşı şahane bir kahvaltı yapabilir veya ormanlık alanlarda piknik yapabilirsiniz. Ama lütfen bunu duyarlı ve bilinçli bir şekilde yapalım ki bu doğayı bozulmadan gelecek nesillere aynı şekilde bırakalım ki onlarda bu güzellikleri görebilsin.

Kocaeli Gezi Rehberi
Kocaeli Gezi Rehberi

Aytepe, Kazandere, Menekşe Yaylası ve Beşkayalar Tabiat Parkı gibi noktalar da Yuvacık bölgesinde gezilecek yerler arasında diğer seçeneklerden. Yuvacık’ta konaklama için ahşap evler gibi imkânlarda mevcut.

Yuvacık İzmit merkeze 26 kilometre yani 25-30 dakikalık bir mesafede yer alıyor.

Beşkayalar Tabiat Parkı

Beşkayalar Tabiat Parkı Yuvacık Başiskele’ye bağlı bir yer evet ancak ayrı başlıkta yer vermek istedim. Çünkü muhteşem bir doğaya sahip bir diğer önemli nokta arasında yer alıyor.

Beşkayalar Tabiat Parkı’nda çadır kurabilir, Sıcak Dere ve Soğuk Dere kesiminde yer alan kanyondan ve yine trekking parkurlarında yürüyüş yapabilir, yayları ve mağaraları keşfedebilirsiniz.

Beşkayalar Tabiat Parkı İzmit merkeze 26 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Serindere Kanyonu

Yuvacık konumunda bulunan bir başka cennet noktası da Serindere Kanyonu oluyor. Burayı diğerlerinden ayıran bir özellik var: Kocaeli ilinin yürümek için en zorlu kanyonu olması.

Kanyon içerisinde yine muhteşem bir görsel şölen oluşturan 6 adet şelale ve havuz şeklinde bir gölet sizi karşılıyor. Alanda kamp yapmak mümkün olup kafeterya ve market de bulunuyor.

Serindere Kanyonu Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Saklıkent Kanyonunu kıyısından köşesinden olsa da andırıyor. Dev kayalarla çevrelenmiş kanyonun tam ortasından yürümek için sağlam ve altı oldukça sert olan ayakkabılara ihtiyaç var. Kanyona giderken bir de yanınızda atıştırmalık yiyecekler, su, yedek kıyafet ve su geçirmez bir çantaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

İzmit il merkezine 26 kilometrelik bir mesafede yer alıyor.

Çınarlıdere Mesire Alanı

Derince, Kocaeli Gezi Rehberi

Çınarlıdere Kocaeli ilinin Derince ilçesinde yer alan ve Kocaelililerin uğrak noktası halinde olan cennet köşelerindendir. İsmini de tahmin edersiniz ki çınar ağaçlarından alıyor.

Çınar ve meyve ağaçları ile çevrelenmiş patika yollardan yürüyerek derelerin olduğu dar patika yollarda kaybolarak şehrin içinde nefes alacağınız bir rotada tüm yorgunluğu atabiliyorsunuz.  O kadar güzel ki! Bir kez gitmekle kalmıyor adeta bağımlı oluyorsunuz.

Çınarlıdere Mesire Alanı yine piknikçilerin de uğrak noktalarından biri ve ne yazık ki bu durum zamanla doğasını kirletecek gibi geliyor bizlere. Umarım öyle olmaz deyip dua etmekten başka şansımız yok.

İzmit merkeze 21 kilometrelik mesafede yer alıyor.

Gölkay Park

Gölkay Park İzmit Belediyesi sınırlarında olan Bıçkıdere Göleti’ne kurulmuş bir yerdir. 2010 yılında dünyanın en gelişmiş Weakboard Merkezi haline gelmiştir. Su sporlarını sevenlerin buluştuğu ortak bir noktadır.

Su kayağı, wakeboard dışında balık tutmak, yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek ya da çeşitli aktivitelere katılmak da mümkündür.

İzmit merkeze 8-10 kilometrelik bir mesafede yer alıyor.

Maşukiye, Kartepe

Kocaeli Gezi Rehberi
Maşukiye Aygır Deresi

Maşukiye seneler önce de burada yaşarken en sevdiğim yerler arasında yer alıyordu. Aygır Deresi yanında yapılan kahvaltılar veya meşhur kiremitte balık restoranları ve bunlara eşlik eden hoş sohbetler ile benim çocukluk anılarımı sülüyor. Aradan geçen onca yıl ve eklenen yeni anılar ile hala sıklıkla ziyaret ettiğim yerler arasında. Ee tabi yıllar geçtikten sonra değişmiş doğal olarak, işletmeler artmış ve pek çok aktivite eklenmiş. Zipline, atv safari gibi.

Maşukiye, Kartepe bölgesinde Kocaeli Gezi Rehberi aracılığı ile gezilecek yerleri sayacak olursak; Kuzu Yaylası, Kirazlı Yaylası, Aygır Deresi, Sapanca Gölü bulunuyor.

Kocaeli Gezi Rehberi
Maşukiye, Kartepe

Maşukiye konumu itibariyle Sapanca Gölü kıyısında ve Kartepe’nin eteklerinde bulunuyor ve yazı, baharı, kışı apayrı güzel. Hal böyle olunca yerli yabancı turistin gözde noktasında olup doğası ile kendisine hayran bırakıyor. Yalnız bir uyarıda bulunmak isterim. Haftasonu gelirseniz yeterli hizmet alamayıp gürültü ve kalabalıktan isyan edebilirsiniz. Tabii, yine tercih sizin.

Tarihinden bahsedecek olursak; Maşukiye Köyü’nde Osmanlı döneminde Çerkezler yaşarmış. Köyde inanılmaz güzel kadınlar varmış ve harem için, kadınlar bu köyden seçiliyormuş. O nedenle de burası “Maşuk Köy” ya da “Âşıklar Köyü” diye anılıyormuş. Yerel halka göre “Maşukiye’ye gelen âşık olur.”imiş. Gerçek doğru bilemeyiz ama her yerin bir hikâyesi var işte 🙂

Maşukiye İzmit merkeze 20 kilometrelik bir mesafede yer alıyor.

Kartepe
Kocaeli Gezi Rehberi
Kartepe Kocaeli Gezi Rehberi

Kartepe Maşukiye’nin yukarı kısmında olan bölgedir. Ocak, şubat aylarında kar yağışı nedeniyle kış turizmi ve kayak sezonu açısından oldukça önemli bir konumda yer alıyor. İstanbul ve çevre illerden konum bakımından epey tercih edilen bir yer.

Sapanca Gölü
Kocaeli Gezi Rehberi
Sapanca Gölü

Maşukiye kıyısında bulunan Sapanca Gölü de buraya kadar gelmişken görülmesi gereken yerler arasında.

“Sapanca Gölü kıyısında ne yapılır?” diyorsan eğer; göl kıyısında bisiklet sürebilir, deniz bisikleti veya kano ile gölde gezebilir ya da biraz daha giderek Sapanca Kırkpınar tarafında daha fazla yer keşfedebilirsiniz.

Kuzu Yaylası Milli Parkı

Kocaeli Gezi Rehberi
Kocaeli Gezi Rehberi

Kuzu Yaylası Maşukiye, Kartepe’de yer alıyor. Doğaseverlerin sıklıkla uğradığı yer olan yayla yaz aylarında da sıcak havalardan boğulanların soluğu aldığı yer olarak biliniyor.

Yaylada çadır kampı yapmak mümkün olup bunun yanında günübirlik gidip piknik de yapabilirsiniz. Alanda tuvalet imkânı da sağlanıyor.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Ormanya

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Uzuntarla Tabiat Parkı olarak da geçiyor. Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde konumlanıyor. Kocaeli Gezi Rehberi yazısında ise hemen yerini alıyor.

Ormanya 10 yılı aşan bir süreç sonunda ortaya çıkarılmış bir projedir. Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ise en büyük doğal yaşam alanıymış. O nedenle oldukça popüler ve haftanın her günü kalabalık ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Kocaeli Gezi Rehberi
Hobbit Evleri, Ormanya

Ormanya’ya ilk gittiğimde doğasını o kadar çok sevdim ki. Ancak doğal yaşamın korunması adı altında hayvanat bahçesinden bir farkı olmaması ile hayal kırıklığına uğradım. Ne kadar sevsem de artık ilk tercih ettiğim yerler arasında olmayacak. Ancak hobbit evleri ve yürüyüş parkurları için belki tekrar ziyaret edebilirim.

Ormanya alan olarak 12 bölümden oluşuyor. Bunlar: Ormanköy, Kuş Gözlem Alanı, Sportif Olta Balıkçılığı, Atlı Binicilik, Doğa Parkurları, Sergi Salonu, Mesire Alanı, Kamp Alanı, Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, Yaban Yaşam Alanı ve Çocuk Hayvanat Bahçesi.

Kamp alanı hakkında bilgi verecek olursak alanda toplam 50 adet çadır ve 30 adet karavan park alanı bulunuyor. Çadır alanında elektrik, su ve tuvalet hizmeti sağlanıyor.

Kocaeli Gezi Rehberi
OrmanyaKocaeli Gezi Rehberi

Kamp içerisinde bir takım kurallar var. Bunlar:

 • Açık alanda ateş yakmak yasak
 • Alkollü içecek getirmek ve içmek yasak
 • Diğer kampçıları rahatsız edecek herhangi bir aktivite yasak
 • Alana gelen çiftlerin evli olma zorunluluğu var

Ormanya’ya ve kamp alanına giriş ücretsiz olup Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli Gezi Rehberi denince akıllara hemen Kocaeli’nin sadece sanayi şehri oluşu geliyor. Tabi bir de Dilovası ve Gebze gibi ilçeleri olmasından dolayı bu çok normal bir durum. Ancak Ballıkayalar Tabiat Parkı’nı görenlerin suratında hemen bir tebessüm beliriveriyor. “Böyle kirli hava koşullarının olduğu bir yerde nasıl böyle bir doğa harikası olur?” diye.  J

Türkiye’de en çok tercih edilen tırmanış noktalarından biri olduğu biliniyor. Tırmanış dışında alanda ücret karşılığında kamp yapmanız da mümkün ancak her şeyi yanınızda getirmenizde fayda var çünkü etrafta herhangi bir market vs bulunmuyor.

İstanbul ve İzmit’e aynı şekilde bir saatlik mesafede olan Ballıkayalar tam hafta sonu kaçıp gitmelik bir yer.

Daha fazla bilgi için buraya tıklamanız yeterlidir.

Kerpe, Kandıra

Kocaeli Gezi Rehberi
Pembe Kayalar, Kerpe

Kerpe Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yer alan minik bir tatil beldesidir. Küçük ama gezilecek yer bakımından oldukça geniş bir alana sahiptir. Kocaeli Gezi Rehberi yazısında olmazsa olmazlarından biri Kandıra’dır.

Kerpe kıyısı Karadeniz sularındadır o nedenle de dikkat edilmesi gereken bir denizi var ancak sahili o kadar güzel ki! Adeta Muğla’daymışsınız hissine kapılıyorsunuz. Hem ulaşım bakımından hem de plajlarının mavi bayraklı oluşundan ötürü İstanbul ve çevre illerinde sıklıkla tercih ettiği bir tatil beldesidir.

Kartal Kayalıkları, Kerpe

Kerpe, Kandıra tarafında hem görülmesi gereken noktalar hem de denize girilecek yerler arasında; Kerpe plajı, Miço Koyu, Sarısu, Bağırganlı, Cebeci, Kumcağız, Tahtalı Göleti, Kerpe Adası, Kartal Kayalıkları ve Pembe Kayalar yer alıyor.

Kerpe’de konaklama için pansiyon, butik otel veya çadır kampı seçenekleri bulunuyor. Kerpe hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.reshontheway.com sitesinde bulunan Kocaeli Plajları yazıma ulaşabilirsiniz.

Kocaeli Gezi Rehberi
Yuvacık Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli Gezi Rehberi ve Kocaeli Gezilecek 10 Yer yazısı bu şehirde yaşadığım için detaylı ve şeffaf bir biçimde hazırlandı. Aklınıza takılan sorular olursa keyifle yanıtlarım. İyi okumalar dilerim 🙂

Diğer yazılarımı okumak isterseniz: