Kuşadası Gezi Rehberi

Kuşadası’nı yakından tanımak ister misiniz? Bence istersiniz. O yüzden de Kuşadası’nın hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapısını keşfetmek için Kuşadası Gezi Rehberi yazısına hoş geldiniz. Hemen bir kâğıt bir de kalem alarak aşağıda bahsedeceğim yerleri not etmenizi öneririm. Bodrum ve Çeşme gibi olmadan önce gidip ziyaret edin derim.

Sevgi Plajı - Kuşadası Gezi Rehberi
Sevgi Plajı – Kuşadası Gezi Rehberi

Kuşadası Hakkında

Ege Bölgesi’nde bulunan Kuşadası’nın, Aydın iline bağlı olan ilk turizm merkezlerinden biri olduğu biliniyor. Kuşadası aynı zamanda ülkemizin eğlence ve rekreasyon bakımından önemli bir ilçe olarak konumlanıyor. Bir diğer önemli özelliği ise Türkiye’nin 3. Limanı olmasıdır. Bunun yanı sıra ilk kurvaziyer gemi turizmi de burada başlamıştır.

1954 yılına kadar İzmir ilinin ilçesi olan ada, bu tarihten sonra Aydın iline bağlanmıştır. Ada il merkezine ise 71 kilometre mesafede bulunuyor.

Sevgi Plajı - Kuşadası Gezi Rehberi
Zeus Mağarası – Kuşadası Gezi Rehberi

Kuşadası’nın pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı biliniyor. Ancak net bir bilgi yok kimlerin ve ne zaman kurulduğu hakkında. Düşünülen Efes’e bağlı ilk yerleşim yeri olan Neopolis “Yılancı Burnu” denilen yerde İyonlar tarafından kurulmuş olduğudur.

Kuşadası Gezilecek Yerler

 • Güvercinada
 • Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı
 • Kurşunlu Manastırı
 • Didyma Antik Kenti
 • Zeus Mağarası
 • Dilek Yarımadası Milli Parkı
 • Milet
 • Bafa Gölü
 • Efes Antik Kenti
 • Meryem Ana Evi
 • Şirince Köyü
Zeus Mağarası
Kuşadası Gezi Rehberi

Güvercinada

Güvercinada - Kuşadası Gezi Rehberi
Güvercinada – Kuşadası Gezi Rehberi

Güvercinada Kuşadası’nın simgelerinden birisidir. Ada üzerinde yer alan kale Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Denizden gelen olası tehlikelerden korunmak için inşa edilen kalede surların yapımında kullanılan taşlar “Yılancı burnu” denilen yerden getirilmiştir. Kuşadası Gezi Rehberi yazısında ilk sırayı Güvercinada alıyor.

Geçmişte pek çok kuş türü burada barınmıştır. O nedenle de isminin buradan alındığı biliniyor. Geçmişten günümüze birçok kere restore edildiği için orijinalliğini maalesef ki yitirmiştir. Buna rağmen yine de hayran kalınacak kadar güzeldir. Ada üzerinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz restoran, cafe gibi mekânlar da bulunuyor.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Güvercinada da olduğu gibi “Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı” 1618 senesinden denizden gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı yapılmıştır. O dönemin sadrazamı olan Öküz Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.

Kuşadası iskelesi yakınında bulunan kervansaray dönemin ünlü seyyahı olan Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde yer verilmiştir. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayında konaklamak mümkündür.

Kurşunlu Manastırı

11. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edildiği varsayılan Kurşunlu Manastırı, Davutlara yaklaşık 12 kilometrelik uzaklıkta yer alıyor. Manastır’da şapel (küçük kilise), surlar, nekropol (mezarlık), kiler, mutfak, yemekhane, revir, keşiş odaları ve savunma amacıyla yapılan bölümler mevcuttur. Manastır içerisinde bulunan şapelin en önemli özelliği tavanında yer alan fresklerdir. Bu freskler de ikonaklastik dönemde olan simgeler yer alıyor.

Kurşunlu Manastırı’nın yolu toprak ve taşlı olduğu için 4×4 gibi altı yüksek araçlarla gitmekte fayda var.

Didyma Antik Kenti

Kuşadası Gezi Rehberi
Didyma Antik Kenti, Kuşadası

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Hisar Köyü sınırları içinde bulunan Didyma Antik Kenti’nden Kuşadası’na yakın olmasından dolayı bahsetmek istedim.

Antik İyon 12 şehirden oluşuyor. Bu şehirler Didyma, Ephesus, Priene, Milentos, Lebedos, Myus, Kolophon, Teos Klazomenai, Khios, Erythrai, Samos, Phokaia’dır.

Didyma Yunancada “ikiz kardeş” anlamına geliyor. Alanda tapınakları olan Artemis ve Apollon’a adandığı biliniyor. Bu kent mistik bir yolculuğa çıkmak için birebir.

Zeus Mağarası

Kuşadası Gezi Rehberi
Zeus Mağarası, Kuşadası

Davutlar Milli Parkı girişinde 100-150 metre uzaklıkta ana caddeye de 7-8 dakikalık mesafede yer alan Zeus Mağarası konum bakımından merkezde görünse de mağara içerisine gitmek için biraz içerilere doğru ilerlemek gerekiyor. O nedenle de saklı bir cennet olan mağara hala orijinalliğini koruyor.

Oldukça ilginç bir yer olan Zeus Mağarası içerisinde bulunan havuzda yüzmek gibi bir imkâna sahipken elbette bunu kaçıramazdık. Üstelik Aydın sıcağında karşımıza çıkan 5 derece olan havuzda serinlemeyi kim istemez ki? Su buuz resmen!

Zeus Mağarası da mitolojik bir geçmişe sahiptir. Mitoloji ile ilgileniyorsanız Aydın tam size göre bir yer. Kuşadası Gezi Rehberi yazısında Zeus Mağarası’na yer vermezsem olmazdı!

Kuşadası Gezi Rehberi Zeus Mağarası
Zeus Mağarası

Zeus Mağarası’nda bahsi geçen öykülerden de en bilindik olanı şöyledir; gök tanrısı olan Zeus ve kardeşi deniz tanrısı Poseidon arasında geçiyor. Zeus Poseidon’u kızdırdığında, denizleri alt üst eden Poseidon’dan kaçıp korunmak için bu mağaraya sığınıyor. Çünkü elinde bulunan üçlü yabası ile Poseidon’un gazabından ancak bu şekilde kurtulabilirdi. Korunmak için mağarayı seçmesinin nedeni bir tek Zeus Mağarası’nın bu durumdan etkilenmemesidir.

Dilek Yarımadası Milli Parkı (Kuşadası Milli Parkı)

Kuşadası Gezi Rehberi
Kuşadası Gezi Rehberi

Dilek Yarımadası Milli Parkı Ege Bölgesi, Aydın il sınırları içerisinde olan Söke ve Kuşadası ilçelerinin arasında yer alıyor.

Kuşadası’nda en beğendiğim yerlerden biri oldu. Doğası muhteşem ve o kadar büyük bir alana sahip ki! Sakın küçükmüş gibi düşünmeyin. 27,598 hektarlık bir sahayı kaplıyormuş.

Büyük Menderes Deltası’nda bulunan park göçmen kuşlar için bölgede önemli yaşam alanlarından biri olarak biliniyor. Büyük Menderes Deltası, Bafa Gölü’nün ekolojik açıdan bir parçası olarak kabul ediliyor ve Tabiat parkı olarak da korunuyor. Delta aynı zamanda deniz balıklarının yumurta bırakma alanıdır.

Farklı bitki örtüsü ve yabani hayvanları barındıran milli parka girer girmez domuzlar karşınıza çıkacak J Üstelik o kadar evcilleşmişler ki hemen yanınıza geliyorlar. Aracı bir kenara çekip yiyecek bir şeyler verebildik. Ama tabi aracın içindeyken verdik ne olur ne olmaz sonuçta.

Milli Park alanında denize baktığınızda tam karşıda Yunan adalarından biri olan Sisam adasını göreceksiniz. Milli Park içerisinde aynı zamanda birçok plaj bulunuyor. Bunların arasında mavi bayraklı olanları da mevcut. Plaj isimlerini listeleyecek olursak; İçmeler, Kavaklıburun(Kalamaki), Aydınlıkköyü, Karasu.

Dilek Yarımadası hakkında daha fazla ve güncel bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Milet

Milet aynı zamanda Millet Tiyatrosu daha çok Didim sınırlarında yer alsa da Kuşadası’na yakın konumda bulunduğundan uğramadan geçmek ayıp olur J Yani öyle aman aman yakın da değil ama önemli bir antik kent diyelim. Didim’e 20 kilometre, Kuşadası’na 60 kilometre mesafede yer alıyor.

Helen Roma dönemi yapılarından olan Millet Tiyatrosu Roma döneminde bağımsız bir kent haline gelmiştir. Birçok filozofun burada yaşadığı söyleniyor.

Antik Çağın 7 bilgesi arasında yer alan Tales, dünyanın ilk haritasını çizen Anaksimandros, şehir planlamacısı olan Hippodomos ve filozof ve tarihçi olan Hekaitos bulunuyor.

Bafa Gölü

 Ülkemizin önemli kuş cennetlerinden biri sayılan Bafa Gölü Milas Söke Karayolu üzerinde yer alıyor. Türkiye’nin en önemli gölleri arasında olmasının yanı sıra Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

Bafa Gölü 2000 yıl önce göl değil, denizmiş. Büyük Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlar körfezi doldurunca ova haline gelmiş ve su iç kesimlerde kalarak göl olmaya yüz tutmuştur. Büyük Menderes eskiden Latmos Körfezine dökülüyormuş. Günümüzde Menderes Nehri’nin suları ise gölü beslemeye devam etmiştir.

Gölde 3 adet ada bulunuyor. Adalar da kilise ve manastırlar kurulmuş. Bu kurulan yapıların en eskisi de “Yediler Manastırı” imiş.

Bafa Gölü bölgesinde antik Herakleia kalıntıları bulunuyor. Antik kent içerisinde; Agora, Athena Tapınağı, Endymion Tapınağı, Çeşme Binası, Konsey Binası, Tiyatro, Hamam ve tarihi mağaralar yer alıyor.

Efes Antik Kenti

Kuşadası Gezi Rehberi
Celsus Kütüphanesi

Dünyanın 7 harikasından biri olan Efes Örenyeri İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunuyor. Aynı zamanda önemli bir Roma şehri olan antik Yunan kentiydi ve İyonya’nın on iki şehri içerisindeydi. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dâhil edilmişti. Ardından 2015 yılında Efes, Dünya Mirası olarak tescillendi.

Efes Antik Kenti muhteşem bir yer. Gidip görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bayıldım tek kelimeyle! Adeta Helenistik ve Roma çağlarındaymış hissine kapılıyorsunuz.

Kuşadası Gezi Rehberi
Efes Antik Kenti-Kuşadası Gezi Rehberi

Efes Antik Kenti’nin geçmişi M.Ö. 6000 yılına dayanıyor. Söylenenlere göre şehir ilk defa Yunan Mitolojisi’nde ismi geçen kadın savaşçılar olan Amazonlar tarafından kurulduğu efsanesi var.

Antik çağın 3. büyük kütüphanesi olan Celsus Kütüphanesi Efes (Ephesus)’te yer alıyor. Efes’te yer alan diğer kalıntılar ise şöyledir: Bazilika, Varius Hamamı, Bouloterion, Domitian Tapınağı, Yamaç Evleri, Latrinler, Mermer Cadde, Tiyatro, Aş Evi ve Liman Caddesi’dir.

Meryem Ana Evi ve Kilisesi

Meryem Ana Evi - Kuşadası Gezi Rehberi
Meryem Ana Evi

İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunan Meryem Ana Kilisesi, Efes Antik Kenti’ne yakın bir konumda bulunuyor. Efes Antik Kenti’nin üst kapısından çıkarak virajlı yola çevirdiğiniz de yönünüzü biraz ilerde tabela ile karşılaşacaksınız. Kiliseye varmadan karşınıza hediyeler eşya satan yerler çıkacak. Biraz daha ilerleyince kiliseye varmış olacaksınız. Kilisenin bahçesinde sizi Meryem Ana Heykeli karşılayacak.

Meryem Ana Evi, Hıristiyanların özellikle hacı olmak için geldikleri, dünyanın önemli noktalarından biri olarak sayılıyor. Kiliseye girmek için saygı amaçlı başınıza bir şal ya da eşarp alabilirsiniz.

Şirince Köyü

Şirince Kuşadası Gezi Rehberi
Şirince Köyü, İzmir

Kuşadı Gezi Rehberi içerisinde beni en heyecanlandıran yerlerden biri Şirince idi. Meryem Ana Evi’nde olduğu gibi Şirince de Hıristiyanlar için dünyadaki önemli hac noktalarından biriymiş. Bunun nedeni Hz. İsa’nın annesi olan Meryem, oğlu ölünce Kudüs’ten kaçarak Şirince’ye gelmiş ve Şirince’de vefat etmiş.

Şirince Köyü İzmir’in kurtuluşunda boşaltılmadan önce Selanik Kavala’dan gelen mübadiller sayesinde Türk Köyü olmuş. O dönem Şirince’nin Rumca ismi Kırkınca-Çirkince iken eski İzmir valisi Kazım Dirik Paşa “böyle güzel bir yer çirkin olamaz, olsa olsa şirin olur” demiş ve ismi Şirince olarak değiştirilmiş.

Ege Bölgesi’nin en güzel köylerinden biri olan Şirince’ye bizde hayran kaldık. 2 gün tam merkezinde olan bir otelde konakladık ve köyün tadını doyasıya çıkardık. Gündüzü ayrı gecesi ayrı olan köyde doyasıya şarap tattık J Yazıyı hazırlarken de özlemi iyice bir ağır bastı.

Sabahattin Ali Sırça Köşk kitabından bir alıntı paylaşmak istiyorum: “Teşrif buyurduğunuz köye hâlâ Çirkince diyorsunuz. Hâlbuki orası artık Çirkince tesmiye edilmiyor. Kaza kaymakamı ile parti erkân-ı devr-i cumhuriyet te böyle güzel bir vatan köşesinin adını Çirkince olarak bırak mayı muvafık bulmadilar, Dâhiliye Vekâleti’ne müracaat ederek değiştirttiler. Şimdi oranın ismi Şirince’dir…”

Şirince Köyü hakkında bir diğer bilinen şey ise Maya takvimine göre 21 Aralık 2012 tarihinde kıyamet kopacağı gerekçesiyle birçok turistin akın akın köye gelmesiydi. Çünkü takvime göre Şirince Köyü kıyamette en güvenli noktalardan biri olarak sayılıyormuş.

Şirince’de gezip görülmesi gereken noktalar arasında; Aziz John Baptist Kilisesi, Nesin Matematik Köyü, Şirince Şarap Mahzeni, Şirince Taş Mektebi, Aziz Dimitrios Kilisesi,  Şirince Taş Mektebi, Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ve Efes Antik Kenti yer alıyor.

Kuşadası Gezi Rehberi ve Kuşadası 11 Gezilecek Yer yazısını umarım keyifle okumuşsunuzdur. Eklemek istediğiniz başka gezilecek noktalar var ise önerilerinizi merakla bekliyoruz.