Lviv Gezi Rehberi

Vizesiz gezme denince akla ilk gelen o muazzam şehir ile karşınızdayım! Hazırsanız eğer vizesiz gidilecek bir yer olmasının yanı sıra birde Lviv’e sadece kimlik ile gidebileceğinizi de ekleyip sizi sevindireyim. Lviv Gezi Rehberi ile seyahatinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Üstelik burada dil bilmenize gerek bile yok. Dahası da var yeme içme ve eğlenceye doyamayacaksınız. Genellikle Prag’a benzetilen Lviv hafta sonu kaçamak yapılacak minik bir Avrupai şehri adeta. Renkli sokakları ve etkileyici yapılarından da bahsetmezsek olmaz. Her an her yerde eğlence var, şehir o kadar canlı ki dönmekte zorlanabilirsiniz. Gecesi gündüzü ayrı güzel.Lviv Ukrayna’nın en güzel şehri diyebilir miyiz? Deriz bence! Yani ben diyorum 😀 Haydi öyleyse Lviv Gezi Rehberi ile şehri keşfe çıkalım.

lviv gezi rehberi
Lviv Gezi Rehberi

Lviv kesinlikle bir eğlence şehri! Ukraynalılar ne kadar güzel eğlenmeyi biliyorlar, biz bu şehirde inanılmaz keyif aldık.Her sokağı her caddesi rengârenk. Ukrayna’nın kültür başkenti seçildiğini de söylemeden geçmeyelim.

Lviv, konum olarak Ukrayna’nın batısında yer alıyor. Polonya’nın sınırında yer alıyor. Halk genelde Ukraynaca konuşuyor.  Ukrayna’nın nüfus açısından 7.büyük şehri olarak biliniyor. Kentin Ukraynaca’da Lviv olan isminin anlamı ise aslandır.Rus Kral Galiçyalı Daniel’in en büyük oğlu Leo’dan ismini almıştır. O nedenledir ki şehrin çoğu yerinde aslan heykelleri karşımıza çıkıyor. Şehrin tarihi bölgesi, 1988 yılından beri ise UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini almıştır.

  • Lviv para birimi, Grivna’dır. 1 TL = 4,01 Grivna’dır.Döviz bürolarından bozdurabilirsiniz, havaalanı ve şehir merkezinde de çoğu yerde var.
  • Lviv’in Türkiye ile saat farkı yoktur.
lviv gezilecek yerler
Lviv Gezi Rehberi

Lviv İçin Vize Gerekli midir?

Hayır. Pasaportunuzun olmasına bile gerek yok. Ukrayna’ya giriş için sadece TC kimlik kartınız yeterli. Havaalanına iniş yaptıktan sonra sizi bir süre bekletiyorlar orada. Pasaportunuzun olması bu noktada işe yarayabilir, beklemenize hiç gerek kalmıyor. Sorguya çekip bekletmelerinin nedeni, ülkeye neden giriş yaptığınız ve ne zaman döneceğiniz onlar için önemli bir nokta. Mutlaka kalacağınız yer bilgisi, dönüş uçak bileti bilgilerinin herhangi bir kaydı olmalı ve onlara bunu belgeli bir şekilde göstermelisiniz. Aksi takdirde sizi ilk uçak ile geri gönderebilirler.

Son zamanlarda Ukrayna’ya giriş zorlaştı bu açıdan, sebebi ise ülkeye farklı amaçla gelenlerin olması ne yazık ki. Bizim gittiğimiz dönemde 3-4 kişiyi kenara ayırmışlardı, özellikle dönüş biletini almayanlar ve kalacak yeri ayarlamayanlar arasında olan kişilerdi. Bu noktada katılar ve inisiyatif göstermediklerini belirtmem gerek. Çift olanlar rahatlıkla girebiliyorken tek başına gelenleri epey sorguluyorlardı.

lviv gezilecek yerler
Lviv Gezi Rehberi

Lviv’e Nasıl Gidilir? – Lviv Gezi Rehberi

Türkiye’den Lviv’e havayolu ile seyahat edebilirsiniz. İstanbul Lviv arası direk uçuş 2 saat kadar sürüyor.  Lviv havaalanı, Lviv Danylo Halytskyi Uluslar arası Havaalanı ‘dır. Şehir merkezine 7 km mesafededir. Lviv havaalanından şehir merkezine her türlü ulaşım mevcut. Otobüs, Troleybus ve Uber gibi seçenekler var. Uber kullanmak kolaylık sağlayabilir ancak buna gerek bile olmayabilir. Biz troleybus tercih ettik. 29 numaralı olana bindik, gideceğimiz yerin bir arka sokağıydı. Ivan Franka Üniversitesi durağında indik. 10-15 dakika sürüyor, bizim gittiğimiz zaman 4UAH iken ve şu anki güncel fiyatı 7 UAH olarak artmış bulunmakta. Bunun dışında 9 numaralı troleybüs ile 48 numaralı matruşka adında ulaşım aracı ile gitmek mümkün.

Şehir içi ulaşım için önerebileceğim şu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Ancak buna gerek duymayacaksınız çünkü şehirde her yeri yürüyerek keşfetmek oldukça kolay ve keyifli. Şehri gezmek isterseniz de sarı renkli olan bu eski görünümlü ulaşım aracını tercih edebilirsiniz tabii J İsmi de “Avtobusy” imiş. 

lviv gezilecek yerler
Lviv Gezi Rehberi

Lviv Tren Ulaşımı

Lviv’e Türkiye’den henüz trenli ile ulaşım sağlanmamaktadır. Bu başlığı açmamın nedeni, Lviv gezimizin ardından Kiev’e geçmek için tren yolculuğunu kullanmamız. Tren biletlerimizi seyahat planı yaparken, uçak biletini aldıktan hemen sonra ayarlamıştık. Yoksa bilet kalmıyor, bilginiz olsun. Öyle bir durum ile karşılaşırsanız da otobüs kullanabilirsiniz tabii.

Lviv’den Kiev’e gitmek için gece 23.00 de ? odamıza yerleştik, aynı Doğu Ekspresi trenlerinde olduğu gibi çarşaflarımızı ve yastık kılıflarımızı verdiler. Odayı 4 kişilik seçmiştik yer olmadığı için. Bizim haricimizde bir kadın bir de erkek vardı vagonda. Çok ilginç bir yolculuktu benim için, çünkü daha önce böyle tren yolculuğu yapmamıştım. Öncesinde doğu ekspresine binmiş olsaydım tecrübem olurdu haliyle. 🙂 Doğu Ekspresi yazısı için de şuraya bakabilirsiniz.

Sabaha karşı uyanmıştım, enfes bir gündoğumu izledim, hiç bilmediğim bir ülkede, hiç bilmediğim bir şehirden geçerken..

Bu arada hatırlatmakta fayda var. Tren biletlerini aldığınızda onun çıktısını da alın mutlaka yoksa büyük sıkıntı yaşarsınız, yerinizi bulmak oldukça zor. Her yerde Ukrayna’ca yazdığı için sora sora buluyorsunuz. İngilizce bilen kişi sayısı çok az.

lviv gezilecek yerler
Lviv Gezi Rehberi

Lviv’e Hangi Mevsim Gidilmeli?

Lviv’e her dönem gidilebilir. Soğukta gidecekseniz sağlam kışlıklar götürmenizde fayda var. Biz Temmuz’da gitmeyi tercih ettik, hava oldukça güzeldi. Fakat akşamları biraz serin olabiliyordu. Valizinize birkaç kurtarıcı kalın giysi koymanızı öneririm.

Lviv’de Konaklama

Lviv’de konaklama tercihinizi şehre yakın yerlerden tercih etmek istiyorsanız. Dikkat edeceğiniz yerler şunlar:

  • Rynok Meydanı, yani eski şehir tarafı merkezi konumdadır.
  • Svobody Bulvarı ve çevresi

Kalacak yer önerileri: