Vizesiz gezilecek yerlerin en başında Lviv, Ukrayna geliyor. Neden mi? Hem Türkiye’ye yakın bir konumda bulunması hem de diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha uygun bir ülke olmasından dolayı çoğu kişinin ilgisini çekiyor. Lviv Gezilecek Yerler tüm detaylarıyla yazıda sizi bekliyor.

Lviv gezilecek yerler
Rynok Square – Lviv Gezilecek Yerler

Lviv’de Gezilecek Yerler Ful Listesi

 • Rynok Square ( Pazar Meydanı)
 • Lviv Town Hall ( Belediye Binası-Ratusha Kulesi)
 • Lviv Opera House ( Opera Binası)
 • Virmenska Street – Virmeniska Sokağı
 • Ermeni Katedrali – Armenian Cathedral
 • Dominikan Kilisesi  – Dominician Church
 • Boim Şapeli – Boim Chapel
 • Bernardine Kilisesi
 • Efsaneler Evi – House of Legend (Dim Legend)
 • Kayıp Oyuncaklar – Yard of Lost Toys
 • Eczacılık Müzesi – Pharmacy Museum
 • Lviv Bit Pazarı

Pazar Meydanı – Rynok Square 

Rynok Square Ukrayna’nın Lviv kentinde olan merkezi bir meydandır. Şehrin kalbi olarak biliniyor ve Old Town bölgesinin ortasında yer alıyor. Çeşitli aktiviteler, sokakta müzik gösterileri, gözde mekânlar ve daha birçok şey burada gerçekleşiyor. Pazar Meydanı listenin ilk sırasına yazılabilir. Birde şöyle bir durum var ki burayı görmeden gitmeniz mümkün değil zaten çünkü her yer buraya çıkıyor.

Lviv gezilecek yerler
Lviv Gezilecek Yerler

Kente giriş yaptığınız an tarihi dokuyu hissediyorsunuz. Benzersiz birçok mimari yapı ile çevrili. Üstelik aklınıza öyle soğuk yapılar gelmesin, hepsi oldukça güzel, hele birde şehre kuş bakışı bakıldığında oldukça renkli olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Bu meydanda fotoğraf çekmeden olmaz 🙂

Lviv Belediye Binası – Town Hall  

Şehri tamamen görmek istenler buraya!

Meydandaki belediye binasının en üstünden Lviv’i kuş bakışı izlemek mümkün. Burası “Ratusha Kulesi” olarak geçiyor.

Lviv gezilecek yerler
Town Hall-Lviv Gezilecek Yerler

Kuleye çıkış saatleri 09.00 – 18.00 arası. Manzarayı görmek isteyenlere söylemeden geçemeyeceğim. 350 adet basamak çıkmanız gerekiyor. Üstelik merdiven ahşaptan J Şehir ayaklarınızın altında kalıyor, ne olursa olsun kesinlikle çıkın derim! Tüm şehri panaromik olarak göreceksiniz.  

Lviv Belediye binası defalarca yıkılıp yeniden inşa edilmiş. Bunun nedeni ise yangın felaketleri olarak biliniyor.

Giriş Ücreti: 30 UAH

Lviv Opera Binası – Lviv Opera House

Opera Binası Avrupa’nın en güzel opera binalarından birisi olarak gösteriliyormuş.  Lviv’e kadar gidip de operaya gidilmez mi?” diyorsanız bizim gibi son ana bırakmayın ve bileti önceden alın! Ne yazık ki biz orada alırız deyip önemsemedik ve alamadık. Hem tarihler uymadı hem de bilet kalmadı. Lviv Gezilecek Yerler de mutlaka yer almalı!

Lviv gezilecek yerler
Lviv Gezilecek Yerler

Neyse ki o görkemli yapının içerisini gezebildik. Gündüz ve gece de görsel şölene şahitlik ettiğimiz için çok şanslıyız. Binanın ihtişamlı yapısı elbette bizi de büyüledi.

Opera Binası için buraya tıklamanız yeterli.

Virmenska Street – Virmeniska Sokağı

lviv gezilecek yerler
Lviv Gezilecek Yerler

Sokağın Virmenska olarak anılmasının sebebi eskiden Ermenilerin burada yaşıyor olmasından dolayı. Sokak uzantısı Ermeni Kilisesine (Armenian Cathedral) , güzel restaurantlar ve hediyelik eşya yerlerine çıkıyor. Sokağı çoookk sevdim.

Ermeni Katedrali – Armenian Cathedral

Lviv gezilecek yerler
Lviv Gezilecek Yerler

Katedral bir ermeni tüccar tarafından 14. Yüzyılda yapılmıştır. Bu katedralin Kars’ta bulunan Ani Harabelerini örnek alarak, benzetildiği adına söylentiler mevcut. Ancak çıkan yangından sonra yeniden inşa edilmiştir.

Dominikan Kilisesi  – Dominician Church

Dominikan Kilisesi 12. Yüzyıldan yapılan bir kilisedir. Etkiileyici bir mimara sahip ihtişamlı bu yapıya hayran kalacağınıza eminim.

Giriş ücretsizdir.

Boim Şapeli – Boim Chapel

Lviv gezilecek yerler
Lviv Gezilecek Yerler

Boim şapeli Rynok Meydanında yer aldığı için ulaşımı oldukça kolay. İlk yapıldığında krem rengindeymiş ancak daha sonra siyaha dönmüş. İçerisini turistlere sadece yaz aylarında açıyorlarmış. Ziyaret saatleri sadece yaz aylarında ve 10.00-18.00 arasındadır.

Giriş Ücreti: 30 UAH

Bernardine Kilisesi

Lviv gezilecek yerler

Old Town’da yer alan kilise 17. Yüzyılda, Lviv’in en görkemli Barok tarzında inşa edilmiştir. Bernardine Kilisesinde düğüne muhakkak nikâha denk geleceksiniz.

Kiliseye giriş ücretsizdir.

Efsaneler Evi – House of Legend (Dim Legend)

Lviv gezilecek yerler

House of Legend’ı Belediye Binasının kulesinden görebilirsiniz. Biz kuleye çıktıktan hemen sonra buraya geldik. İlginç bir ambiyansa sahip ve  restaurant kategorisinde yer alan bir cafe olarak geçiyor. Ancak illa oturup bir şeyler içmenize gerek yok. Yani bizim gittiğimiz dönemde yapım aşamasında olduğu için hizmet yoktu. Epey popüler olan yönü çatısında eğlenceli bir araba olması ve yine Lviv manzarası 🙂 Fotoğraf çekmek için çok tatlı bir mekân. House of Legend’ı Lviv Gezilecek Yerler listenize almanızı öneririm.

Giriş ücretsiz.

Kayıp Oyuncaklar – Yard of Lost Toys

Lviv gezilecek yerler

Kayıp Oyuncaklar müzesi olarak geçiyor ancak bir korku filminden fırlamış gibi bir yer burası! Şehre 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Bahçenin etrafındaki evlerde oturan birinin bulduğu oyuncakları, sahibi geri alır diye bahçeye bırakmasıyla ortaya çıkmış.  Unutulmuş bu oyuncaklara sizde bir oyuncak bırakabilirsiniz.

Giriş ücretsiz.

Eczacılık Müzesi – Pharmacy Museum

Lviv’de yer alan ve en eski müzelerinden olan bir başka kültürel mekan. 1966 yılında müze olarak kapılarını açmıştır. Haftanın her günü saat 10.00 ile 18.00 arası açıktır.

Giriş Ücreti: 20 UAH

Lviv Bit Pazarı – Lviv Gezilecek Yerler

Lvid’de 3 tane bitpazarı yer alıyor. Buralarda tezgâhları dilediğiniz gibi inceleyebilirsiniz. Çeşitli aksesuarlar, lokal ürünler, paralar hatta birde plak ve kitap dolusu tezgahlar karşınıza çıkıyor.

 • Karşımıza çıkan ilk Pazar olan “Vernissage” Opera Binası’nın hemen orada bulunuyor. Sovyet dönemine ait birçok parça bulabilirsiniz. Yerel halka özgü giysiler de mevcut. Burada her türlü hediyelik eşya bulabilirsiniz. Pazar günü hariç haftanın her günü açık olduğu söyleniyor. Magnet veya hediyelik eşyaları buradan almanız daha karlı olacaktır. Pazarlık yapmayı unutmayın.
 • Dominikan Kilisesi’nin orada yer alan bir diğer bitpazarında ise çeşitli plaklar bulabilirsiniz.  
 • Bernardine Kilisesi’nin yakınında bir pazar daha kuruluyor. Bu pazarda diğerlerinden ekstra farklı olarak sebze ve meyve bulunuyor. İlerlediğinizde de dar sokakların bulunduğu yer boyunca devam ediyor. 

Lviv’de Görülmesi Gereken Diğer Yerler

 • Lviv Latin Katedrali
 • Park High Castle
 • Lychakiv Mezarlığı
 • Potocki Sarayı
 • George Katedrali
 • İtalyan Avlusu
 • Ivan Franko Parkı
lviv gezilecek yerler
Lviv Gezilecek Yerler

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: