Marmaris, Muğla iline bağlı oldukça güzel köylere ve sahil kasabalarına sahip bir ilçedir. Bölge geçmişten günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı şehirde ziyaret edilebilecek birçok tarihi alan bulunuyor. Tüm kesime hitap etmesiyle tercih edilen yerlerin başında geliyor. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Marmaris’e gitmeyen kalmasın diye size dev hizmet sunan Marmaris Gezilecek Yerler yazısını oturdum bir güzel yazdım. Yazı içerisinde Marmaris hakkında genel bilgiler, Marmaris Gezilecek Yerler listesi, ulaşım ve konaklama tüm detaylarıyla yer alıyor.

Marmaris Gezilecek Yerler
Marmaris, Muğla

Marmaris Hakkında

Marmaris Türkiye’nin güneybatı kısmında ve Akdeniz ile Ege’nin kesiştiği noktada yer alan bir kent. Muğla merkeze ve Dalaman Havaalanı’ na1 saat uzaklıkta bulunuyor. 

Marmaris’in beldeleri; Selimiye, Bozburun, Hisarönü, Orhaniye, Akyaka, Turgut, Kumlubük, Söğüt ve Çiftlik olarak yer alıyor. İçmeler Plajı, Bördübet Koyu, Turunç, Sedir Kleopatra Adası, Kızkumu, Marmaris Halk Plajı gibi yerlerde denize girebiliyorsunuz.

https://marmaristown.com/tr/marmaris-ve-cevresi-tatil-beldeleri-ve-koyler/
Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris’te 5 yıldızlı otellerde, butik otellerde veya kamp alanlarında konaklayabilirsiniz. Her kesim rahatlıkla tatil yapabilir.  Bu açıdan Bodrum’dan sonra gelen 2. Uğrak turizm noktası sayılıyor.

Marmaris Gezilecek Yerler

 1. Marmaris Kalesi
 2. Hafsa Sultan Kervansarayı
 3. Sedir Kleopatra Adası
 4. Fosforlu Mağarası
 5. Cennet Adası
 6. İçmeler
 7. Turunç
 8. Kızkumu
 9. Bozburun
 10. Selimiye
 11. Akyaka

Marmaris Kalesi

Marmaris Gezilecek Yerler
Marmaris Kalesi

Marmaris gezilecek yerler listesinin en başında Marmaris Kalesi yer alıyor. Marmaris Merkez’de bulunan Marmaris Kalesi M.Ö. 11. Yüzyıla dayanıyor. Kale ilk olarak İyonlar döneminde (M.Ö.1044) kurulup, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından Rodos seferi esnasında yeniden inşa ettiriliyor.

Marmaris Kalesi’nin yapımından söz eden tek kaynağın Evliya Çelebi Seyahatnamesi olduğu biliniyor. Kale bulunduğu konum itibariyle de şehre hâkim bir konumda yer alıyor. Ziyaretçilere enfes manzaralar sunuyor.

Marmaris Arkeoloji Müzesi ise Marmaris Kalesi’nin içerisinde yer alıyor. Arkeoloji kısmında Roma, Bizans ve Helenistik dönemlerine ait parçalar ile Hisarönü, Datça Knidos ve Burgaz bölgesinde bulunan eşyalar sergileniyor. Osmanlı dönemine ait çeşitli nesneler de müzenin etnografya bölümünde sergileniyor.

Giriş ücreti 14 TL olan kaleye Müze kart ile ücretsiz giriş yapılabiliyor.

Ziyaret saatleri pazartesi günleri hariç haftanın her günü olup kapanış saatleri yaz dönemlerinde daha da uzayabiliyor. Daha fazla bilgi için buraya tıklamanız yeterli.

Marmaris Gezilecek Yerler
Marmaris Gezilecek Yerler

Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris Kalesi’ne yakın bir noktada bulunan Hafsa Sultan Kervansarayı, günümüzün en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biridir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferinde annesi Hafsa Sultan adına yaptırdığı biliniyor. Hafsa Sultan Sarayı 8 odadan oluşuyor.

Marmaris Gezilecek Yerler

Dayanıklılığı sayesinde günümüze kadar hiçbir şey olmadan gelmiştir. Saray günümüzde kafe, bar ve restoran olarak hizmet veriyor ancak çevreden aldığı tepkiler dolayısıyla müzeye dönüştürülmesi ve kamulaştırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çalışmaların başlatıldığı söyleniyor.

Sedir Kleopatra Adası

Sedir Adası veya Kleopatra Adası olarak anılan ada Marmaris’in 16 kilometre kuzeyinde aynı zamanda da Akyaka Gökova Körfezi’nde bulunuyor. Ada son zamanlarda oldukça popüler olup görülmesi gereken yerlerden biri. Marmaris gezilecek yerler listesinde beni en çok heyecanlandıran yerlerin de başında olan Sedir Kleopatra Adası içerisinde Kleopatra Plajı ve Kedrai Antik Kenti’ni barındırıyor. Adaya ulaşım için ise tekne turu kullanılıyor.

Kleoptra Adası için söz edilen rivayete göre Kleopatra’nın burada yüzdüğü ve ada isminin de buradan geldiği söyleniyor. Adanın en büyük özelliği kumların renginin altın renginde olmasıdır. İlginç gelecek ancak bu kumlar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da koruma altına alınmıştır. Akyaka Gezilecek Yerler içerisinde Sedir Adası’na ait yazımı okumak isterseniz linki buraya bırakıyorum.

Sedir Adası Ören yerine:

 • Giriş Ücreti: 50 TL olup 65 yaş üzeri kişiler için ücret alınmıyor. Müzekart ile girişler de ücretsizdir.
 • Açılış ve Kapanış Saatleri: 08.30 – 18.30 (Kışın kapanış saati 16.30).

Fosforlu Mağarası

Marmaris Gezilecek Yerler - Fosforlu Mağarası
Fosforlu Mağarası

Marmaris İlçesi’nde Cennet Adası’nın hemen arkasında bulunan Fosforlu Mağara’ya ulaşım sadece deniz yoluyla sağlanıyor. Fosforlu Mağarası ismini turkuaz renkli denizin yansıması sayesinde ışıl ışıl bir görüntü oluşturmasından alıyor. Tekneler eskiden mağara içerisinde yüzmeye izin verirken zamanla bunu yasaklamışlar çünkü zarar görmeye başlamış.

Dilek Mağarası” olarak da anılan mağaraya dilek dileyip bozuk para atarsanız dileklerin kabul olacağına inanılıyor. Kendi düşüncemi katacak olursam mağaranın öyle ahım şahım ve ille de görülmesi gereken bir yer olduğunu söyleyemem.

Cennet Adası

Marmaris Gezilecek Yerler
Cennet Adası

Marmaris merkezden bakıldığında hemen karşı dağın eteklerinde görünen Cennet Adası’na Günnücek Parkı’na gidilen yoldan ulaşım sağlanabiliyor. Bunun yanı sıra tekne turlarının da uğrak noktası halinde. Bölgede görülmesi gereken yerlerden biri Nimara Mağarası’dır. Cennet Adası sizlere doğa yürüyüşleri, dalış gibi aktiviteler sunuyor.

İçmeler

Marmaris Gezilecek Yerler
Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris’in eski bir balıkçı köyü iken zamanla popüler bir turizm beldesi haline gelmiştir. İçmeler, Marmaris’e 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sadece 10 dakikada içmelere ulaşmak mümkün.

Marmaris gezilecek yerler içerisinde İçmeler’in yer almasının nedeni bu noktanın Marmaris merkezinde ve denizinin merkez kısmından daha temiz olmasıdır. İçmeler adını şifalı içme sularından almıştır. İçmeler paraşüt, kano, muz ya da tekne turları gibi aktivitelere de olanak sağlıyor.  

Turunç

Marmaris Gezilecek Yerler - Turunç
Turunç, Marmaris

Turunç, Marmaris’e 21 kilometre uzaklığında bulunan bir koydur. Turunç Koyu mavi bayraklı bir plaja sahiptir. Dalış için de tercih edilen koy yeşil ile mavinin muhteşem uyumu ile her yıl sık sık ziyaretçileri karşılıyor. Turunç’a ulaşım hem deniz hem de kara yolu ile sağlanıyor.

Çevrede gidilebilecek diğer noktalar ise; Çiftlik Koyu, Gebe Kilisesi, İçmeler ve Kumlubük Koyu’dur. Turunç içerisinde mini bir çarşı olup her bütçeye uygun otel, pansiyon gibi konaklama seçenekleri sunuluyor.

Kızkumu

Marmaris gezilecek yerler içerisinde konum itibariyle en çok duyulan yerlerden biri olan Kızkumu, Marmaris’in 30 kilometre batısında olan Orhaniye’de yer alıyor. Marmaris’ten kalkan minibüsler ile ulaşım sağlanabiliyor.

 Kızkumu denizden 10 cm yükseklikteki suyun içerisinden yürünebilen bir yer. Adeta denizin üzerinde yürüyormuş hissi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Doğa harikası bir yer değil mi?

Kızkumu efsanesine göre; Bybassos Kralı’nın güzel mi güzel bir kızı vardır. Kralın kızı fakir bir balıkçıya âşık olur. Ancak kral bu aşktan hiç hoşnut değildir ve kızını bu fakir gence vermek istemez. Dolayısıyla da onu öldürmeye karar verir. Sevgililer bir süre gizli gizli buluşmak zorunda kalırlar. Bunu duyan kral ise epey bir öfkelenir ve bir gece kızını takip eder. Prensesin gizli buluşmalarında balıkçıya ışık göndererek onu çağırdığını askerler öğrenir ve krala iletir. Yöntemi öğrenen kral ise genci öldürmek için gece kumsala gelir.

Genç kız bu sırada askerlerin elinde esir alınır ve askerler kızı tutarken balıkçıya doğru ışığı yansıtır ve genç ışığa doğru gelirken, prenses askerlerin elinden bir şekilde kurtulup sevgilisini kurtarmak için ona doğru koşar. Ancak suyun diğer yanına geçmek mümkün değildir. Genç kız yine de koşmaya devam eder ve birden mucize gerçekleşir. Kızın koştuğu her adım kuma dönüşür. Bu sırada askerler de onun peşinden koşarken suya gömülür.

Prenses sevgilisine ulaşmış ulaşmasına ama geride kalan bir okçunun genci hedef alıp ona doğru oku atmasıyla her şey daha da kötü bir hale bürünür. Ok genç yerine prensese saplanır. Aniden ilginç bir şey daha olur ve prensesin vurulmasından sonra yerlere akan kanlar kumları tamamen kırmızıya boyar.

Sevgilisini sandala bindiren genç ile prenses birlikte oradan uzaklaşır. O günden sonra da iki sevgiliyi ne gören ne duran olur.

Bozburun

Marmaris Gezilecek Yerler

Bozburun, Türkiye’nin güneybatısında bulunan Marmaris ilçesinde bulunan bir tatil beldesidir. Marmaris’in en uç noktasında yer alan belde ilçe merkezinin 45 kilometre uzaklığında bulunur. Bozburun Selimiye’ye 10 dakika, Söğüt Köyü’ne ise 15 dakikalık bir mesafededir.

Bozburun daha çok sakin bir tatil arayışı içerisinde olanlar için uygun olup eşsiz doğası ve bakir koyları ile de tatilcilerin ilgisini çekiyor. Bozburun’da 10 adet antik kent bulunuyor. Zamanla çoğu tahrip olsa da Larymna Antik Kenti hala varlığını sürdürüyor.

Selimiye

Selimiye ismini duymayan kalmadı değil mi? Son zamanlardaki en trend rotalardan biri olan Selimiye, Bozburun Yarımadası’nda konumlanıyor. Selimiyeye ulaşım çok kolay olmadığından ne kadar popüler olsa da doğası hala korunuyor. Onca tekneye rağmen denizi hala berrak ve temiz. Ulaşım kolay değil derken, yolların epey virajlı olması ve uç noktada yer almasından kaynaklanıyor. Köy, ilçe merkezine 45 kilometrelik mesafede yer alıyor.

Selimiye
Marmaris Gezilecek Yerler

Muğla’nın çoğu ilçesinde olduğu gibi Selimiye’de de Helenistik Dönem’e ait sur kalıntıları görülüyor. Selimiye’de gezilebilecek yerler; Bozburun, Söğüt, Çiftlik Koyu, Sığ Liman ve Bayır Köyü’dür.

Akyaka

Akyaka Ula ilçesinde olup Marmaris’e oldukça yakın bir noktada yer alan en güzel tatil noktalarından biri. Üstelik doğası her açıdan gelenleri büyülüyor. Daha ayrıntılı bir Akyaka yazısı için Akyaka Gezilecek Yerler yazısını inceleyebilirsiniz.

Diğer görülmesi gereken noktalar:

 • Bördübet
 • Söğüt
 • Baca Mağarası
 • Günnücek Plajı
 • Uzunyalı Sahili
 • Sarıgerme
 • Turgut Köyü Şelalesi
 • Gebe Kilisesi
 • Amos Antik Kenti
Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris Konaklama

Marmaris’te konaklama için şehir merkezinde birçok seçenek ile karşılaşabilirsiniz. Merkezde konaklayıp çevre illere kendi aracınız, tekne turları veya otogardan minibüsler ile rahatlıkla gidebilirsiniz.

Eğlence, rahat ulaşım arayanlar için merkez tarafı tercih edilirken, sessiz ve dinlenmeli tatil arayışında olanlar için Marmaris köyleri olan Söğüt, Selimiye bölgeleri tercih ediliyor.

Marmaris Ulaşım

Marmaris, Akdeniz ve Ege’nin tam kesiştiği noktada yer alıyor. Doğanın ortasında bulunan liman kenti özelliğini de taşıyor.

Marmaris’e havayolu ile ulaşım Dalaman Havaalanı’ndan sağlanıyor.

Dalaman ile Marmaris arası ise 1 saat 15 dakika sürüyor.

Marmaris İstanbul’a 760 kilometre (10 saat), İzmir’e 290 kilometre (5 saat), Ankara’ya ise 840 kilometre (11 saat) uzaklıkta yer alıyor.

1.Gün: Merkez, İçmeler, Fosforlu Mağara, Turunç, Kumlubük, Çiftlik Koyu, Bayır, Gebe Kilisesi (Bu rotayı tekne turu ile de gerçekleştirebilirsiniz).

2. Gün: Kızkumu, Selimiye, Söğüt, Bozburun, Cennet Koyu, Sığ Liman

3.Gün: Sedir Klepopatra Adası, Akyaka

Marmaris için 2-3 gün ideal olabilir. Elbette bunu arttırarak tatilinizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ulaşımın oldukça kolay olduğu ilçede yeme içme konusunda da pek çok seçenek bulabilirsiniz. Marmaris gezilecek yerler yazısını umarım faydalı bulmuşsunuzdur.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: