Netflix En İyi 10 Mini Dizi: Karantina Kurtarıcınız Geldi

2020 öyle garip bir yıldı ki! Adeta evlerde tutsak kaldığımız ve de ne yazık ki epey yalnız kalmak zorunda olduğumuz, o sımsıcak sohbetler ve ev oturmalarının hayal olduğu bir yıldı. Sarılmanın, öpmenin hatta hiç endişe duymadan yakın mesafe sohbetlerinin bile bolca özlemini duyduk. Acaba normal nasıl bir şeydi diye düşünüyorum bazen ya da tekrar eskisi gibi olabilir miyiz? Yakın geçmişte ne şanslıymışız. Hal böyle olunca hemeen Netflix En İyi 10 Mini Dizi yazısını hazırladım.

 Önceden yapılmış yurt içi yurt dışı seyahat planlarımızın iptal olması hepimizi üzse de sağlıklı olduğumuza şükrediyoruz çoğu zaman. Evet, yeni kültürler, şehirler ve ülkeler görmeyi çok özlüyoruz. Ancak biraz daha sabretmemiz gerekiyor. Birazcık. Bu hayatta her şeyin geçici olması gibi bu durumda geçici deyip içimi döktükten sonra, madem evlerdeyiz, o zaman bende neden beni kaygılandıran ve olumsuz düşüncelerden çekip uzaklaştıran o keyif aldığım dizileri paylaşmıyorum ki dedim? Vee oturdum bilgisayarın başına Netflix En İyi 10 Mini Dizi yazısını hazırladım. Netflix de sağ olsun son dönemlerde bu tarz mini dizilere daha çok yer vermeye başladı.

Haydi, öyleyse dizilere artık dizilere geçelim. Netflix En İyi 10 Mini Dizi listesinde sıralama en yüksek IMDb puanından en düşüğe doğru yapıldı. Sizlerin de önerisine ihtiyacım var ne var ne yok izledim bitti gibi bir şey 😀 Lütfen benimle önerilerinizi paylaşın.

Netflix
Netflix En İyi 10 Mini Dizi

Netflix En İyi 10 Mini Dizi Öneri Listesi

  1. When They See Us
  2. Unorthodox 
  3. The Queen Gambit
  4. The Haunting of Hill House
  5. Unbelievable
  6. Maniac
  7. The Spy
  8. Alias Grace
  9. Into The Night
  10. I Am Not Okay With This
When They See Us (4 Bölüm-IMBD 9)

Gerçek bir hikayede yola çıkan bir diğer mini dizi de “When They See Us”tır. 4 bölümden oluşan dizi Unbelievable dizisinde olduğu gibi tecavüz konusunu işliyor. Ancak bu defa tam zıttı bir durum ile karşı karşıya kalıyoruz. Nasıl mı?

1980’leri önemli olaylarından biri olan vaka Central Park’ta koşu yapan ve parkta tecavüz edilen bir kadınının, aynı zamanda suçlanan 5 gencin adaletle imtihanını anlatıyor. Oldukça hassas ve ağır bir hikayeye sahip olan diziyi sindirmek de bir hayli zor.

Unorthodox (4 Bölüm-IMDb 8,10)

Deborah Feldman’ın otobiyografik kitabından diziye uyarlanan Unorthodox, New York’tan Berlin’e uzanan bir hikâyeyi konu alıyor. Diziyi ilk sıraya koyma nedenim ise beni epey etkilemiş olmasıydı. Çünkü son zamanlarda izlediğim en güzel dizilerden birisi ve konusunun da diğer seyrettiğim dizilerden farklı oluşu bu kararı almamı sağladı.

Unorthodox kelime anlamında olduğu gibi “Geleneklere uymayan” bir kadını anlatıyor. Yani kendisine bulunduğu dini toplumdan kaçarak yeni bir hayat kurmak isteyen bir kadından bahsediliyor bu mini dizide. Netflix En İyi 10 Mini Dizi içerisinde en sevdiğim dizi buydu.

The Queen’s Gambit (7 Bölüm-IMDb 8,9)

Bir Stefan Zweig’ın tek solukta okuduğum Satranç kitabı bir de tek nefeste izlediğim The Queen’s Gambit dizisini izledikten sonra elbette ki herkeste olduğu gibi satranç oynama aşkı ile yanıp tutuştum.

Aniden popüler olan dizi, Walter Teuris’in 1983 tarihli bir romanından uyarlanmış ve 7 bölüm olarak yayınlamıştır. Netflix En İyi 10 Mini Dizi listesine koymazsam olmazdı. ☺

Konusuna gelecek olursak eğer, Beth Harmon adlı yetim bir satranç dehasının 8 yaşında Kentucky’de bulunan bir yetimhanede başlayan ve 22 yaşına dek neler yaşadığını anlatan, aynı zamanda bağımlılıkla mücadelesini konu alan ve dünyanın en başarılı satranç oyuncusu olmayı nasıl başardığını bizlere sunan oldukça etkileyici mini bir dizi idi.

The Haunting of Hill Hause (10 Bölüm-IMDb 8,6)

Eğer siz de korku ve gerilim sevenlerdenseniz işte tam size göre ve favorileriniz arasına girecek şahane bir 10 bölümden oluşan mini bir dizi önerisi ile geldim. Çoğu dizide olduğu üzere The Haunting By Malikânesi konu olarak, 1898 tarihli Henry James’in yazdığı The Turn of the Screw romanını anlatıyor.

Dizi, 1980’lerin İngilteresi’nde geçiyor. 5 çocuk ve iki ebeveynin evde yaşadıkları korkunç deneyimlerini sunuyor bizlere ve olaylar geçmiş ve günümüz olarak iki zaman diliminden oluşuyor.

Unbelievable (8 Bölüm-IMDb-8,4)

8 bölümlük mini bir dizi olan Unbelievable, gerçek bir hikâyeden uyarlanmıştır. Dizinin konusu 2008 ve 2011 yılları arasında Colarado ve Washington şehirlerinde yaşanan tecavüz vakalarıdır. Ne yazık ki günümüzde de çokça karşılaştığımız oldukça hassas bir durum.

Unbelievable, 2015 senesinde T. Christian Miller ve Ken Armstrong tarafından yazılan bir haber makalesine dayanıyordu. Vahşice tecavüze uğrayan Marie Adler’in kendini koruyacağını ve bunu yapanın yakalanacağını düşünüp olayı yetkililere bildiriyor ancak polis Marie’yi akıllara sığmayacak bir şekilde yalan söyleyerek suçlamaya başlıyor. Evet, doğru duyuyorsunuz. Polisler ona inanmıyor ve yalan söylediğini iddia ediyor. Ancak birkaç yıl sonra iki dedektif tarafından buna benzer vakaların dosyaları araştırılmaya başlanıyor.

Maniac (10 Bölüm- IMDb 8,2)

ABD yapımlı dizi olan Maniac, başrolunda Emma Stone ve Jonah Hill’in  yer aldığı 10 bölümde oluşan ve bilim kurgu türünde mini bir dizidir.

Maniac günümüz dünyasına oldukça benzer olan bir dünyada, iki yabancı kadının kendilerini haklı gördükleri bir sebeple gizemli olan bir ilacın testinin son aşamasında karşı karşıya gelirler. Bu ilacın her türlü akıl hastalıklarına çözüm olacağını ve onları iyileştireceğini düşünürler. Zaten hayatlarının kötüye gittiği bu dönemde Dr. James K. Mantleray tarafından çıkarılan ilacın deneyine katılan ikilinin işlerinin düşündükleri gibi gitmediğine şahit oluyoruz.

The Spy (6 Bölüm-IMDb 7,9)

Netflix En İyi 10 Mini Dizi listesinin 7. sırasına The Spy yerleşiyor. 1960’larda memur iken gizli ajana dönüşen ve en ünlü ajanlardan biri olan Eli Cohen, yıllar sürecek tehlikeli bir görevde İsrail’in Mossad casusu için casusluk yapmak üzere gizli bir kimlikle Suriye’ye sızar ve daha sonra Suriye tarafından yakalanır.

Alias  Grace (6 Bölüm-IMDb 7,8)

Damızlık Kızın Öyküsü adlı kitabın yazarı olan Margaret Atwood’un bir kadın hikayesi ve aynı zamanda yer yer rahatsız edici içeriğe sahip olan ancak efsane güzel dizisi Alias Grace ile karşınızdayım. Dizi 6 bölümlük mini bir dizi ve haliyle devamı yok bu belki birazcık seyircileri üzebilir.

1800’lerde Sarah Gadon isimli oyuncunun sunuşu ile ortaya çıkan üstelik daha çocukken ailesi ile birlikte İrlanda’dan Kanada’ya göç eden 16 yaşındaki Alias Grace’in cinayet işlediğine dair suçlamalar ile karşı karşıya kaldığı bir hikâyeyi konu alıyor bu dönem dizisi. Yapılan yolculukta başlı başına bir hikâye. Akıllara böylesine güzel ve genç bir kadının masum mu yoksa hakkında iddia edildiği kadar vahşi bir cinayete tanıklık eden bir katil mi olduğu soruları geliyor. Siz de bunun cevabını almak istiyorsanız sizi Netflix’e davet ediyorum.

Into The Night (6 Bölüm- IMDb 7,1)

As as as bayrakları as! ☺ Mehmet Kurtuluş’un da kadroda yer aldığı Into The Night şimdilik 6 bölümlük ve Belçika yapımlı bir dizi. Netflix En İyi 10 Mini Dizi içerisinde elbette ki Into The Night’a yer verecektim. Baştan sona sadece bir uçak içinde geçiyor ve ona rağmen o kadar heyecan ve gerilim dolu ki! Sadece izleyin diyorum çünkü ancak o zaman ne dediğimi anlayacaksınız. Neredeyse hiç ara vermeden bitirdiğim bir dizi oldu.

Yaşanan kozmik bir olay, dünya için öldürücü bir tehlike oluşturur. Ve güneşin ışınlarının yansıdığı herkesin öleceği anlaşıldıktan sonra, tesadüfen Brüksel’den tam o esnada kalkacak olan uçakta bulunan kişilerin yaşamak için güneşten kaçıp daima Batıya doğru gitmelerine tanık oluyoruz. Epey sürükleyici ve keyifli bir izleme sunuyor.

I Am Not Okey With This (7 Bölüm- IMDb 7,1)

Amerikalı çizgi roman yazarı olan Charles Forsman’ın I Am Not Okey With This, telekinetik güçleri olan 17 yaşındaki liseli bir genç olan Sydyney’in yaşamını konu alıyor. Aynı zamanda aile problemleri, yeni keşfettiği cinselliği ve yaşadığı bir olay anında ortaya çıkan telekinetik güçlerini ve bununla nasıl baş etmeye çalıştığını anlatan izlemesi keyifli olan bir dizidir.