Ordu Gezi Rehberi hazııırr. 😍 Ordu’ya ilk defa 2019 yazında gittim. 4 sene Tokat’ta yaşamış olmama rağmen bir türlü oraya gitme fırsatım olmamıştı. Taa Kocaelilerden gitmek kısmetmiş demek 😊 Ah her neyse zaten o yolculuk ne zordu öyle. Buradan gidişte problem yokta ancak Ordu’nun ilçesi olan Gölköy’e gitmek benim için epey zorluydu. Çünkü birde Gölköy diyorum ama oradan da yaylaya çıkar gibi taa dağın en tepesine çıktık, Karahasanlı adlı bir köyüne gittik. Tüm bunun sebebi eşimin Ordu’lu olması ve evlendiğimiz yaz orayı bana da göstermek istemesiydi 😊

Ordu Gezi Rehberi
Perşembe Yaylası – Ordu Gezi Rehberi

E bir de fındık zamanında görmek apayrı bir durum zaten O yolu bir şekilde atlattım ama ah birde bana sorun! Köye ulaştığımda bir ohhh dedim ve o doğallığı koskocaman bir nefesle içime çekiverdim. Sanki daha önce nefes almıyormuşum gibiydi!

Ters Ev, Ordu
Ters Ev, Ordu Gezi Rehberi

Ordu Gezilecek Yerler

 1. Boztepe
 2. Ulugöl
 3. Yason Burnu
 4. Perşembe Yaylası
 5. Çambaşı Yaylası
 6. Yoroz Ormanı
 7. Hoynat Adası – Kuş Cenneti
 8. Taşbaşı Kilisesi
 9. Ünye Kalesi
 10. Bolaman Kalesi
ORDU GEZİ REHBERİ: ORDU EN GÜZEL 10 YER
Ulugöl, Ordu Gezi Rehberi

Boztepe

Ordu’yu kuşbakışı görmek istiyorum, ee drone falan da yok diyorsan atla hemen bir teleferiğe ve oradan Boztepe’ye çık. Böyle bir manzara yok. Tek kelime ile şahane ve tüm Ordu ayaklarınızın altında! Hem sonsuzluğa uzanan masmavi bir deniz hem de şehir tamamen gözler önüne seriliyor. ♥ Bir de çıktığınızda sadece manzarayla kalmıyorsunuz.

Ordu Gezi Rehberi
Ordu Boztepe – Ordu Gezi Rehberi

Boztepe’de yapılacak pek çok aktivite var. Manzaraya karşı kahvaltı yapabilir ya da enfes bir Türk kahvesi içebilirsiniz. Ya da sağlı sollu yer alan dükkânlardan hatıra adına hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Hatta Boztepe’de yamaç paraşütü bile yapabilirsiniz. Bir de unutmadan söyleyeyim Boztepe’ye sadece teleferik ile değil karayolu ile ulaşmak mümkün.  

Ulugöl

Ordu Gezi Rehberi
Ulugöl Tabiat Parkı- Ordu Gezi Rehberi

Gelelim Ordu Gezi Rehberi yazısında benim de en ama en çok sevdiğim yer olan Ulugöl Tabiat Parkı’na. Alın size işte Karadeniz’in mini fragmanı! 😊 Karadeniz’de olduğunuzu anladığınız o muhteşem yer.

Ulugöl, eşimin de memleketi olan Gölköy İlçesi’nde yer alıyor. Bir araştırmaya göre de Türkiye’nin en temiz havasının burada olduğu söyleniyor. İnanın araştırmaya falan gerek yok çünkü bunu anlıyorsunuz zaten. Üstelik Ordu’nun en büyük gölü olma özelliğine de sahip.

2009 yılında cennet köşemiz olan Ulugöl, Tabiat Parkı olarak kayıtlara geçmiş. Tabiat parkında yürüyüş parkuru, bisiklet sürebileceğiniz alanlar, kamp yerleri, piknik alanları ve konaklayabileceğiniz ağaç evler bulunuyor. Aynı zamanda bir şeyler yiyip içebileceğiniz küçük bir yer de mevcut.  

Ordu Gezi Rehberi
Ulugöl – Ordu Gezi Rehberi

Ulugöl Tabiat Parkı’nda Ulugöl dışında üç tane daha heyelan set gölü bulunuyor. Göllerin çevresini ise gürgen, akçaağaç, kayın, kızılağaç, fındık ve meşe ağaçları sarıyor. Bir de biz denk gelememiştik ama temmuz ayında “Ulugöl Şenlikleri” yapılıyormuş. Biz ağustos ayında gittiğimiz için ona yetişemedik ancak Gölköy’de yaylada başka bir şenliğe denk gelmiştik ve oldukça keyifliydi. Ulugöl baharda kim bilir nasıldır? Bir gün sonbahara denk getireceğim.

Yason Burnu

Ordu Gezi Rehberi
Yason Burnu – Ordu Gezi Rehberi

Yason Burnu yarımadası, eski Ordu-Samsun karayolu üzerindedir. Perşembe yaylasına 15 kilometre, Ordu merkeze 28 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Tam olarak Çaytepe Kötü sınırlarındadır.

Yason Burnu 2. Derece doğal SİT alanı, 1. Derece de arkeoloji alanıdır. Karadeniz sahili boyunca üzerinde kilise olan tek yarımada Yason Burnu’dur. Yerli yabancı pek çok turistin ilgi odağı olmakla beraber, üzerinde kilise olması Hıristiyanlar için oldukça önemli bir anlam taşıyor. Yason Burnu Kilisesi Rum kilisesi ve Ortodoksların dünyadaki en önemli 150 kilisesinden biri olarak biliniyor.

Ordu Gezi Rehberi
Yason Kilisesi – Ordu Gezi Rehberi

Yason Burnu’nun en güzel ve benim için önemli olan özelliklerinden biri de şehirde gün batımının en güzel seyredildiği yerlerden biri olmasıdır.

Aynı zamanda Antik Yunan Troyası’nda meşhur kayıp Altın Postun kaybolduğu yer olmasıdır. Aronauts’ların iason önderliğinde Altın Postu arama hikâyesinin anlatıldığı efsanenin adı, Argonautica Efsane’dir.

O kadar yol gittiğiniz ve etrafı gezdiniz, elbetteki yoruldunuz. Öyleyse Karadeniz mutfağını tatmak adına bölgede bulunan restoranlarda bir şeyler yiyebilirsiniz. Bir de bunun yanı sıra dalış sporu, balık avı ve piknik gibi aktiviteleri de yapmak mümkün.

Perşembe Yaylası

Ordu Gezi Rehberi
Perşembe Yaylası, Ordu Gezi Rehberi

Ordu Gezi Rehberi yazısında Perşembe Yaylası’na yer vermezsem olmazdı tabiî ki. Perşembe Yaylası uçsuz bucaksız yemyeşil dağları ile karşılıyor bizleri ve tepeden görülen kıvrımlı menderesler şahane bir görsellik sunuyor.

Yayla Ordu’nun ilçesi olan Aybastı’ya 17 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 1500 metre rakıma sahip olan yaylada yamaç paraşütü, safari ya da mesire alanlarında piknik yapmak gibi imkânlar var. Ulugöl’de olduğu gibi burada da temmuz ayında yayla şenlikleri yapılıyor.

Ordu Gezi Rehberi
Perşembe Yaylası, Ordu Gezi Rehberi

2019 yazında ziyaret etmiştik yaylayı ve tepeden görmekle yetinmeyip tur otobüsleri ve kalabalıktan sıyrılıp aşağıya mendereslere kadar inmiştik. Yakından daha bir güzeldi ve bizi koyun sürüsü, bir sürü inek karşılamıştı 🙂 İnmesi güzel ama çıkmasını nasıl anlatsam bilemiyorum. Deneyin ve görün hahshah

Ordu Gezi Rehberi
Çiseli Şelalesi, Ordu Gezi Rehberi

O kadar yorulduk malum artık bir şeyler yemeyi hak ettik değil mi? Yayla girişinde bulunan çarşıda pek çok restaurant mevcut orada bir şeyler atıştırdık hemen. Ardından Perşembe Yaylası yakınında bulunan Çiseli Şelalesi’ne gitmek için yola koyulduk. Epey bir kalabalıktı, şelaleye gitmek için dar ve uçurum olan yerlerden geçtik ve ardından aracı park edip yürüyerek devam etmemiz gerekti.

Çiseli Şelalesi dışında, Karga Tepesi ve Kümbetleri’de ziyaret edebilirsiniz.

Çambaşı Yaylası

Ordu Gezi Rehberi
Çambaşı Yaylası – Ordu Gezi Rehberi

Çambaşı Yaylası Ordu merkeze 61 kilometre uzaklıkta bulunan Kabadüz ilçesinde yer alıyor. Çambaşı Yaylası’nın sularının şifalı olduğu söyleniyor. Bu yaylada yılkı atları ile karşılaşmak da mümkün.

Üstelik 1991’de Turizm Merkezi ilan edilmiş ve yerli yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş ve 2010 yılında da Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi çalışmalarına başlanıp bir sene içerisinde de açılmıştır.

11 adet kayak pisti bulunan merkezde birçok ekipmanı bulmak mümkün. Yeme içme ve konaklama için de imkânlar mevcut. Tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yoroz Ormanları

Yoroz Kent Ormanı, Ordu’nun Saraycık Beldesi sınırlarında yer alıyor ve merkeze 20 kilometre mesafede bulunuyor. Yolun büyük bir kısmı asfalt iken kalanı stabilizedir.

Zengin orman çeşitliliğini yaklaşık 30 dakika süren 1000 civarı merdiven basamağı olan seyir terasından seyredebilirsiniz. Muhteşem bir manzara tepede bizleri bekliyor.

 Kent ormanında aynı zamanda yaban hayatı zengindir, o nedenle piknik yapıldığında çok dikkatli olmakta fayda var etrafa zarar vermemek adına.

Hoynat Adası – Kuş Cenneti

Ordu Gezi Rehberi
Hoynat Adası Kuş Cenneti, Ordu

Perşembe ilçesine bağlı güzel bir önerisi daha var oda; Hoynat Adası Kuş Cenneti. Ordu’da en güzel manzaralardan biri Hoynat Adası’nda izleniyormuş. Tepeli karabatakların Türkiye’de yuva yaptığı yani ürediği tek yer imiş. O nedenle de Türkiye Doğa Derneği tarafından “önemli bir kuş alanı” olarak ilanı edilmiş.

Geçmişte de gemiciler tarafından depo ve sığınak alanı olarak kullanılıyormuş ve bu adada kuşların üremesi için gerekli tedbirlerin de alındığı belirtiliyor.

Taşbaşı Kilisesi

Taşbaşı Kilisesi, kentsel SİT alanı içerisinde Taşbaşı Mahallesi’nde yer alıyor. Rum Ortodoks kilisesi 1853 yılında yörede yaşayan Ortodoks Hıristiyanlar tarafından yapılmıştır. Bir süre cezaevi olarak kullanılan kilisenin ibadet mekânı üçer sütunlu iki sıra ile üç nefe ayrılmıştır.

Hâlihazırda kültür merkezi olarak hizmet veren kilise, günümüzde arkeoloji müzesine dönüştürülmeye çalışılıyor.

Ünye – Ordu Gezi Rehberi

Ünye’ye küçük İzmir derlermiş hep. Oldukça tatlı bir sahil kasabası olan Ünye plajları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile meşhur bir şehir. Üstelik Karadeniz’in en uzun sahiline sahiptir.

Ünye’de bulunan kale ise Pontus Krallığı döneminde 6. Mithridates Kralı tarafından inşa ediliyor. Osmanlı döneminde de bazı sebeplerden dolayı kapatılıyor.

Ünye Kalesi içerisinde kral mezarı ve mağaralar bulunuyor. Kale kapısı da 5 metre yüksekliğinde olup kalede sarnıç ve dehliz yer alıyor.

Ünye’de diğer gezilecek yerler ise: Kadılar Yokuşu, Ünye Kalesi, Asarkaya Milli Parkı, Aya Nikola, Ünye At Çiftliği ve Binicilik Tesisleri, Karadeniz ve sahilleridir.

Bolaman Kalesi

Ordu Gezi Rehberi
Bolaman Kalesi, Fatsa

Ahşap bir konak olarak yapılan Bolaman Kalesi, Ordu-Samsun karayolu üzerinde yer alıyor. Kale gözetleme ve karakol görevi için iki bölüme ayrılmış bir biçimde yapılmıştır. İçerisinde bazilika olanlı olan bir şapel bulunuyor.

Fatsa ilçesi Bolaman Beldesi’nde konumlanan kale günümüzde Geleneksel El Sanatları ve Yöresel Yemekler Lokantası olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Ordu’da Ne Yenir?

Ordu Gezi Rehberi
Gölköy, Ordu

Ordu gezi rehberi listesinde Karadeniz’in lezzetlerine yer vermeden geçemezdim. Yöresel lezzetler her daim ilgimi çekmiştir. Haydi, bir bakalım o halde, “Ordu’da ne yenir?”

Karadeniz’in olmazsa olmazlarından, Karalâhana (Pancar) çorbası ile başlayalım. Karalahanın bin bir türlü hali yapılıyor. Çorbası, yemeği gibi. Oldukça lezzetli bir çorba, denemenizi tavsiye ederim.

Ardından herkesin dilinden düşürmediği tat olan “Kuymak” elbette. Bunları öyle tek başına yiyecek değiliz herhalde. Yanına hemen Mısır Ekmeği keselim. Ohh, mis! Bir de turşu kavurması oldu mu tamam. Bunların yanı sıra; hamsi buğulama, derin balık, mantar, tereyağı, Ordu balı, ısırgan çorbası, yufka böreği, kaldirik (Galdirik Otu) Ordu lezzetleri arasındadır.

Ordu Gezi Rehberi
Gölköy, Ordu Gezi Rehberi

Ordu’ya Nasıl Gidilir?

Ordu Gezi Rehberi
Nebiyan Yaylası, Ordu-Samsun

Ordu Gezi Rehberi yazısında bir de Ordu’ya nasıl ulaşacağınızdan bahsettim. Ordu Karadeniz Bölgesi’nde görülmesi gereken en güzel şehirlerden biridir. Ordu’yu mutlaka görmelisiniz! Ordu’ya hem karayolu hem de havayolu ile ulaşmak mümkündür.

Ordu İstanbul arası karayolu ile 887 kilometre (9 saat 53 dakika),

Ordu Ankara arası karayolu ile 552 kilometre (6 saat 41 dakika),

Ordu İzmir arası karayolu ile 1.239 kilometre (12 saat 40 dakika),

Ordu Trabzon arası karayolu ile 177 kilometre (2 saat 32 dakika),

Ordu Samsun arası karayolu ile 147 kilometre (1 saat 59 dakika).

Ordu Gezi Rehberi
Gölköy, Ordu Gezi Rehberi

Ordu’da yapılacak diğer aktiviteler:

 • Çambaşı Kar Festivali (Ocak),
 • Mayıs Yedisi Şenliği (Temmuz),
 • Vosvos Şenliği (Temmuz),
 • Uçurtma Şenliği (Mayıs),
 • Perşembe Yaylası Şenliği (Temmuz).

Festivaller hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklaman yeterli.

Kocaeli Gezi Rehberi

İlk Defa Kamp Yapacaklara Öneriler

Doğu Ekspresi İle İlgili Her Şey