Sülüklü Göl Gezi Rehberi

Sülüklü Göl Gezi Rehberi ile hafta sonunu teknoloji olmadan, telefonsuz ve sadece sevdiklerinizle ateş başında keyifli sohbetler eşliğinde geçirmek istiyorsanız işte bu isteklerinizi karşılayacak o yer Bolu’da. Doğa ile iç içe olmak isteyenlerin uğrak noktası olan konum için Sülüklü Göl Gezi Rehberi yazısını hazırladım. Kalabalık şehirlerden kaçıp uzaklaşmak için şahane bir yer burası. O yüzden masalsı bir rota sizi bekliyor. 😍

Sülüklü Göl Gezi Rehberi yazısı Sülüklü Göl Hakkında Bilgiler, Sülüklü Göl Tabiat Parkı Giriş Ücreti, Sülüklü Göl’de Kamp, Sülüklü Göl’e Nasıl Gidilir? ve yapılacak aktiviteler başlıklarını içeriyor.

Sülüklü Göl Gezi Rehberi
Sülüklü Göl Gezi Rehberi

Sülüklü Göl Hakkında Bilgiler

Sülüklü Göl, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı Tavşan suyu köyü sınırlarında oluşan bir gölüdür. Göl 300 yıl önce gerçekleşen depremde heyelanla oluşmuştur. Heyelanla birlikte zemin içeri çökünce ağaçlar da sular altında kalmış ki zaten gittiğinizde gölün içerisindeki ağaç gövdelerini göreceksiniz.

Sülüklü Göl adını nereden aldı diye merak ediyorsanız eğer gölün bulunduğu konumda fazlaca sülük bulunmasından dolayıymış. Tabi gölde bulunan canlı çeşitliliğinin artmasından sonra bu durum değişmiş. Çünkü alabalıklar sülükleri yedikleri için zamanla tükenmiş. Göl içerisinde kızılkanat, alabalık, sazan, mercan ve gümüş balıkları mevcuttur.

Sülüklü Göl Gezi Rehberi - Bolu
Sülüklü Göl Gezi Rehberi Bolu

Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunmasından dolayı da ağaç bakımından çok şanslı olan iller arasında yer alıyor. Ormanlık alanlar olarak %64’lük oranla Türkiye ormanları içinde %2,55’lik bir paya sahip olmasıdır.

Doğaseverlerin uğrak noktası olan Sülüklü Göl tüm uyaranlardan uzak ve doğa ile iç içe olan bir noktadır. Burada sadece kurbağa, kuş veya herhangi bir canlı sesi duyabilirsiniz.

Göl çevresinde hiç çürümeden günümüze kadar gelen 180 adet civarı çam ağacı bulunuyor. Bunun yanı Uludağ köknarı, sarıçam, karaçam, kayın, gürgen gibi çeşitliliğe ev sahipliği yapıyor. Orman ekosistemi bakımından benzersiz bir alana sahiptir.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Giriş Ücreti

 • Şahıs 5 TL 
 • İndirimli Şahıs 2.5 TL 
 • Bisiklet 5 TL 
 • Motorsiklet ve ATV 10 TL 
 • Otomobil, Kamyonet 15 TL 
 • Minibüs 45 TL 
 • Midibüs 80 TL 
 • Otobüs 135 TL 
 • Ünite Çadır (günlük) 30 TL 
 • Ünite Karavan (günlük) 40 TL

Güncel fiyat listesini Sülüklü Göl Tabiat Parkı kendi sitesinden takip edebilirsiniz.

Sülüklü Göl’de Kamp

Sülüklü Göl Gezi Rehberi - Bolu
Sülüklü Göl Gezi Rehberi – Bolu

Sülüklü Göl çevresinde kamp yapılabiliyor. Kamp alanında tuvalet ve çeşme bulunuyor. Ancak elektrik ve duş alanı yer almıyor. O nedenle yanınızda mutlaka telefonunuzu şarj etmeniz için taşınabilir şarj aleti getirin. Bir de alana girmeden geride kalan köylerdeki marketlerden alışveriş yapmakta fayda var.

Sülüklü Göl 1050 m rakımda bulunduğundan geceleri serin ve nemli olduğundan yanınızda kalın giysiler, battaniye hatta uyku tulumu getirmeyi unutmayın. Hava koşulları anlık değişebiliyor. Bir de hafta sonu epey bir kalabalık oluyor bilginiz olsun ki hafta içini tercih etmeye çalışın.

Geceleri tek ses kurbağalar olabiliyor. Bir de ne yazık ki avcılık yasak da olsa kaçak olarak yapanlar yüzünden tüfek sesleri duyabilirsiniz. Ancak korkmanıza gerek yok.

Kampı keyifli geçirmek için eksiksiz ekipman ile gitmenizi tavsiye ederim. Bunun için ise İlk Defa Kamp Yapacaklara Öneriler yazımı okumanızı öneririm.

Sülüklü Göl’e Nasıl Gidilir? – Sülüklü Göl’e Ulaşım

Sülüklü Göl Gezi Rehberi - Bolu
Sülüklü Göl Gezi Rehberi – Bolu

Sülüklü Göl Gezi Rehberi yazısını okuduktan sonra hemen yola çıkmayı düşündüysen alana nasıl ulaşılacağını anlattığım kısma geldik. Bolu merkeze yaklaşık 95 kilometre uzaklıkta yer alan Sülüklü Göl Tabiat Parkı’na Bolu şehir merkezinden 2 saatte ulaşılıyor.

İstanbul’dan ise 210 kilometre yani 3-3,5 saat,

Ankara’dan 270 kilometre 4 saat,

Sakarya’dan 64 kilometre, 1 saat uzaklıkta yer alıyor.

Kendi aracınızla gidebilirsiniz ya da günübirlik turları da tercih edebilisiniz.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı sınırlarına girdikten sonra yaklaşık 9-10 kilometre boyunca toprak yoldan ilerlemeniz gerekiyor. Yollar biraz çetrefilli, o nedenle aracın altının yüksek olmasında fayda var. Alana girmeye 2-3 kilometre kala şelaleden akan o tertemiz sularla termosunuzu doldurmayı unutmayın.

Yol güzergâhı olarak: İstanbul’dan çıkınca Ankara yönüne doğru E-80 karayolu üzerinden Gebze, Kocaeli, Sapanca, Sakarya Akyazı ve Dokurcun köyü yönündedir.  Dokurcun köyünü geçtikten 3-4 kilometre sonra Tavşan suyu yönünde Sülüklü Göl ayrımına gelinir ve o noktadan sonra artık Sülüklü Göl tabelası ile karşılaşacaksınız. Sülüklü Göl’e hoş geldiniz! ☺

Sülüklü Göl’de Yapılabilecek Aktiviteler  

Sülüklü Göl Gezi Rehberi - Bolu
Sülüklü Göl Gezi Rehberi – Bolu
 • Benim de en sevdiğim şeylerden biri olan gökyüzünü ve milyonlarca yıldızı hiç yapay ışık olmadan seyretmek.
 • Ormanın içerisinde bulunan trekking parkurunda doğa yürüyüşü yapmak.
 • Bisiklet sürmek.
 • Davlumbaz yaylasında otomobil yarışçıları Off – Road ve Jeep safari yapılabilir.
 • Kamp yapılabilir.
 • Etkileyici doğasında çarpıcı fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.
 • Yakın çevrede bulunan Çilekli yaylası, Kırca yaylası, Acelle yaylasını yürüyerek keşfedebilirsiniz.
 • Sülüklü Göl’e gelmişken Çubukköy’de bulunan Çubuk Gölü Tabiat Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Sülüklü Göl Gezi Rehberi yazısının dışında diğer yazılarıma göz atmak isterseniz: