Uşak Gezilecek Yerler

Uşak gezilecek yerler yazımızın içerisinde; Uşak Kanyonu, şelalesi, vadisi, antik kenti, müzeleri, tarihi evleri, bedestenleri ve kaplıcaları gibi en iyi 10 gezilecek yeri sizler için listeledim. Uşak seyahati öncesinde gezi planınızı yapmak için bir kâğıt bir de kaleme ihtiyacınız var. Uşak gezi rotasını birlikte oluşturalım.

Uşak gezilecek yerler
Kula Peribacaları, Uşak Manisa yolu

Uşak 10 En İyi Gezilecek Yer

Uşak, Âşıklar Şehri

Uşak, Ege Bölgesinin İç Batı Anadolu bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Köklü kültürü, sıcakkanlı insanları, tarihi güzellikleri ve doğal güzellikleriyle de ön planda olan Uşak, seyahat rotası olarak ilgi görüyor. Ancak yine de bu ilgi yeterli değil. Uşak’a gidiyorum dediğimde insanlar orada ne var ki, neden gidiyorsun deyip şaşırdılar. Ben de böyle düşünenler için bu yazıyı hazırlıyorum. Neler kaçırıyorsunuz gelin de bir bakın!

Yaşadığım yerin yakınında bulunan tüm şehirlere gitmeye çalışıyorum. İyi, kötü, küçük ve büüyk gibi kavramlar benim için geçerli değil. Benim için yeni bir yer olması, daima keşfetmek ve tecrübe edinmek önemlidir. Uşak’ı 2 günde araç kiralayıp keşfettik. Bu 2 gün oldukça yeterliydi ama eğer daha yavaş gezmek istiyorsanız arttırabilirsiniz tabikii.

Uşak gezilecek yerler
Bozköy, Uşak

Uşak halı ve kilim gibi dokumacılıkta adını duyurmuştur. Kilimleri o kadar güzel ki! Bu el emeği halı ve kilimlerden almadan dönemeyeceksiniz.

Büyük gezgin Evliya Çelebi Uşak için seyahatnamesinde Şehri Uşşak diye bahsetmiştir. Yani Âşıklar Kenti olarak geçmektedir. “Doğasının güzelliğinden dolayı âşık ve maşuku, seven ve sevilenin çoktur. Şehirde birkaç gün kalan, üçüncü gün sonunda âşık olur.” denilir. Hani insanları sıcakkanlı demiştim ya bize yol gösteren bir amcada atladı arabamıza gideceğimiz yere götürdü bizi. İşte o bu minik bilgiyi de bize verdi. Eğer zamanımız olsaydı yemeğe de davet edilmiştik. : D

Uşak İlçeleri: Ulubey, Banaz, Eşme, Sivaslı, Karahallı’dır.

Uşak’a yakın bulunan şehirler ise: Kütahya, Denizli, Afyonkarahisar ve Manisa’dır.

Uşak gezilecek yerler
Clandras Şelalesi

Uşak Gezilecek Yerler Listesi

  1. Ulubey Kanyonu
  2. Clandras Köprüsü
  3. Taşyaran Vadisi
  4. Blaundus Antik Kenti
  5. Çanlı Köprü
  6. Uşak Arkeoloji Müzesi
  7. Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi
  8. Uşak Tarihi Evleri
  9. Uşak Bedesteni
  10. Uşak Kaplıcalar

Ulubey Kanyonu

Uşak gezilecek yerler
Cam teras – Uşak gezilecek yerler

Uşak’ın Ulubey ilçesinde yer alan Ulubey Kanyonu Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon (Grand Canyon)’dan sonra Dünyanın ikinci büyük kanyonu olma özelliğine sahip.

Ulubey Kanyonu’nun uzunluğu 45 kilometredir. Ve 170 metreye varan derinliğini 2015 yılında inşa edilen cam terastan izlemeniz mümkün. Ancak uyarmalıyım ki bu deneyim nefes kesici!

Cam terasın hemen yanında bir şeyler yiyip içmeniz için bir mekân yer alıyor. Yan yana dizilmiş yöresel ürün ve hediyelik eşya alabileceğiniz stantlar mevcut ve en önemlisi de bu bölgede bungalov evlerde konaklama imkânı bulunuyor. Ancak şehir merkezinde konaklamak başka yerleri de gezmek için daha mantıklı geliyor.

Uşak gezilecek yerler listesinin başında yer alan Ulubey Kanyonu, Uşak şehir merkezine 30-40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ulubey Kanyonuna ulaşmak için şehir merkezinden otobüs seferleri kalkıyor. Biz şehir merkezinden araç kiralamayı tercih ettik. Kanyonda bu büyüleyen manzara karşısında doğa yürüyüşü, tırmanış gibi aktiviteler de yapılıyor.

Uşak gezilecek yerler
Uşak gezilecek yerler

Cam terasa giriş ücreti 7,5 TL.

Clandras Köprüsü

Uşak gezilecek yerler

Clandras köprüsüne bir de Clandras Şelalesi denildiğini göreceksiniz. Bunun nedeni çok basit bulunduğu bölgede 24 metre uzunluk, 17 metre derinlik, 175 eninde boyutlara sahip bu köprünün hemen hizasında devasa bir şelale bulunuyor. En ilginç özelliği ise iki ucunun dağ kayalarının üzerine yapılmış olması.

Uşak gezilecek yerler
Clandras Köprüsü

Clandras Köprüsü Uşak gezilecek yerler listesinde ikinci durağımızda yer alıyor. Köprü Uşak’ın Karahallı ilçesi sınırları içerisindedir. Banaz çayı üzerinde yaklaşık 2500 önce yapıldığı biliniyor. Manzara o kadar güzel ki. Mutlaka görmelisiniz. Bölge aynı zamanda mesire alanı olarak kullanılıyor. O yüzden burada piknik yapmakta mümkün.

Uşak gezilecek yerler
Clandras Şelalesi

Özel araç ile gitmek için Avgan-Karahallı köy yoluna girerek ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Uşak gezilecek yerler
Uşak gezilecek yerler

Taşyaran Vadisi

Uşak gezilecek yerler
Uşak Taşyaran Vadisi

Taşyaran Vadisi benzersiz bir doğal güzelliğe sahip. Gidip gördüğünüzde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Kayalıklar su, rüzgâr gibi doğa olaylarının aşındırması sonucu bu görünümü almıştır. Kayaların ortasında yer almasından dolayı güneş ışığı almıyor. O nedenle de kış mevsiminde donması kaçınılmaz oluyor. Daha önce buraya benzer bir yerde bulunmadım. Araçtan inip şöyle bir yürüdük, ne tarafta ve nasıl bulacağımıza dair bir fikrimiz yoktu. Sonra basamaklar dikkatimizi çekti. Oradan indikten sonra epey aşağıda kalıyor. Ve biraz indikten sonra ulaştık hedefimize. Kayaların arasında kalan, havanın mükemmel olduğu ferah bir yer burası. Kayaların üzerinde yüzyıllar öncesinde oluşmuş oyuklar mevcut. Fay kırığı sonrasında oluşan bu şahane bir doğa olayına şahit olmak için vadi Uşak gezilecek yerler listenizde yer almalı!

Uşak gezilecek yerler
Uşak Taşyaran Vadisi

Vadi, İzmir yolu üzerinde Kula yakınlarında bulunan Ulucak köyü sınırları içinde yer alıyor. Dönüş yolunda tercih ettiğimiz bir rota oldu bizim için.

Taşyaran Vadisi, aynı zamanda bir tabiat parkı ve mesire alanı olmasından dolayı da büyük ilgi görüyor. Bölgede mesire alanı, seyir terası, yürüyüş yerleri, kamelyalar, tuvaletler ve çay kahve içilecek bir alan bulunuyor.

Blaundus Antik Kenti – Uşak Gezilecek Yerler

Uşak şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Blaundus Antik Kenti, Ulubey’in ilçesi olan Sülümenli Köyü’nde bulunuyor. Blaundus, Frigya ve Lidya bölgeleri arasında görülüyor. Helenistik Çağ zamanına dayanan tarihi bir yer burası. Aynı zamanda birinci derece sit alanı olarak kaydedilmiştir.

Astronomi fotoğrafçılığına ilgili olanlar tarafından çok rağbet görüyor. Üstelik giriş ücreti de yok. Bu bölgede herhangi bir işletme bulunmamasından dolayı da yanınızda su götürmekte fayda var.

Büyük İskender’in Anadolu’ya düzenlediği sefer sonunda Makedonyalı topluluklar tarafından yapılmıştır. Şehir halkının onlara Makedonyalı Blaundus adını verdiği biliniyor. Kentin önemli yapıları arasında kale, tiyatro kalıntıları, tapınaklar ve kaya mezarları yer alıyor. Yarımada şeklinde bir toprak parçası üzerinde kurulu olmasından dolayı şehrin girişi yalnızca kuzeydeki kapı ile sağlanıyor. Uşak 10 en iyi gezilecek yer arasında tabiî ki bu antik kent olacaktı.

Çanlı Köprü

Uşak gezilecek yerler
Çanlı Köprü

Uşak şehri içinden Banaz Çayı’na dökülen Dokuzsele Deresi üzerinde bulunan tarihi köprüye adı Çanlı Köprü ismi verilmiş. Çanlı Köprü Uşak-Denizli yolu için geçit oluşturmaktadır ve tek gözlü bir köprü olma özelliğine sahiptir.

Uşak gezilecek yerler
Çanlı Köprü

Uşak Arkeoloji Müzesi

Keşfetmeye gidilen bir şehrin doğal güzelliklerinin yanı sıra müzeleri de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Müzeleri ziyaret etmek tarihi bir yolculuğa çıkmak demektir.

Uşak Arkeoloji Müzesi 1970 yılında hizmete açılmış. Uşak’ın tarih boyunca biriktirip koruduğu hazinelerin sergilendiği bir müzedir.

Helenistik ve Roma Çağı eseleri, Blaundus Antik Kenti’nde bulunan heykeller, Eski Tunç Çağı’ndan kalma taş baltalar, testiler, cam kaplar gibi aklınıza gelebilecek pek çok arkeolojik kalıntılar yer alıyor. En en en önemli olan Karun Hazineleri ise burada bulunuyor. Arkeloji müzesine müze kart ile ücretsiz giriş yapılabiliyor.

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak şehir merkezinde bulunan müze 1900 yılında inşa edilip, 1 Eylül 1978 yılında da Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak açılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda karargâh binası olarak kullanılmıştır. Atatürk, Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis’i bu binada karşılamış. Milli mücadele zamanlarında karargâh olarak kullanılması mücadele ruhunu da yansıtmasından dolayı önemli bir konumda yer alıyor.

Müzenin giriş katında eski silahlar, Osmanlı dönemine ait takılar, yöresel etnografik malzemeler sergilenirken, üst katın tamamı Atatürk müzesi olarak kullanılıyor. Üst katta Atatürk’ün kaldığı odalar ve pek çok eşya bulunuyor. Uşak gezilecek yerler listesinde en önemli yer bence bu müze oluyor.

Müzenin, Pazartesi günü hariç haftanın her günü 08.30-17:30 saatleri arasında açık olduğu biliniyor. Sanal müzeye bakmak isterseniz de linke tıklamanız yeterlidir.

Uşak Tarihi Evleri

Uşak gezilecek yerler
Uşak Tarihi Evleri

Bir şehrin ara sokaklarında mutlaka dolaşın kültürünü tanımak için. Yürürken karşınıza elbet şehre has güzel yerler çıkacaktır. Uşak tarihi evleri gibi.

Tarihi evler her bölgede bulunmuyor. Görmek için Işık, Kurtuluş ve Karaağaç mahallelerini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda evler kültür bakanlığı tarafından koruma altına alınmış durumda. Rengârenk ve iki katlı olan bu evlerin üst katları ahşap olarak inşa edilmiş. Kesinlikle fotoğraflarınıza renk katacak.

Uşak Bedesten

Uşak merkezinde yer alan bedestenin, kesin olarak bilinmemekle beraber 1901 yılında kurulmuş olabileceği düşünülüyor.  İtalyan bir mimar tarafından 1901’de yaptırılmıştır. İki katlı ve taş kullanılarak yapılan bina 1980’li yıllarda restore edilerek Sarraflar Çarşısı haline getirilmiştir.

Evliya Çelebi Uşak’a geldiği zaman, “Uşak’ın hanları hamamları ve de çeşmeleri çoktur. Amma Bedesteni yoktur” demiştir. Bu durum Uşak halkını oldukça üzmüştür. Ve bunun için çeşitli yollar deneyip girişimde bulunmuşlar fakat 300 sene kadar süre içerisinde ancak inşa etmişlerdir. Uşak Bedesteni büyük bir restorasyon sürecinden sonra yenilenmiş ve artık Sahaflar Çarşısı olarak hizmet vermektedir.

Uşak Kaplıcalar

Tarihi zenginlikleri, doğal güzelliklerinin yanında zengin ve şifalı yer altı suları ile de karşımıza çıkan Uşak bizlere pek çok açıdan seçenek sunuyor. Bilindiği üzere kaplıcalar sağlık açısından çokça tercih ediliyor. Ege Bölgesi bu şifalı kaynaklar ile büyük ilgi görüyor. Uşak kaplıcaları da bu sayede ön planda yer alıyor.

 Uşak’ın en önemli kaplıcası, Banaz ilçesine yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki bölgede bulunuyor. Hamamboğazı Suları olarak bilinen kaplıca mide, karaciğer, bağırsak, romatizma, eklem ve solunum rahatsızlığı gibi hastalıkların tedavisinde büyük rol oynuyor.

Diğer önemli kaplıcalar: Kayağıl, Güre, Örencik ve Ulubey Aksaz kaplıcalarıdır.

Uşak’ta Ne Yenir?

Uşak’ta yenilecek ilk şey, Tarhana çorbasıdır. Uşak mutfağı çevre yörelerden etkilenmiş doğal olarak. Bilindik olan tarhana çorbasını Uşak’a özgü kılan farklılığı ise içerisine isteğe bağlı olarak nohut konulmasıdır. Üstelik hazırlanan tarhananın kurutulmadan komşulara dağıtılması da hala süregelen eski bir gelenektir. 

Uşak’ta ne yenir sorusunun bir diğer cevabı ise: Döndürme Böreği’dir. Genelde ıspanak ve peynirli olup üzerine yoğurt sürülerek pişirilir. Ardından Alacatane de diğerleri gibi buraya has bir lezzet. Yeşil mercimek ve bulgur ile yapılan yemek çorba kıvamındadır. Yemekleri yedikten sonra da aklımıza hemen tatlı geliyor değil mi? Öyleyse Demir Tatlısı ile devam edelim. Hala doyamadıysanız da Cendere tatlısı seçeneği var. Bir de önemli lezzetlerinden biri olan Gül Peximeti’ni söylemeden geçemeyeceğim.

Uşak’tan Ne Alınır? – Alışveriş

Uşak gezilecek yerler listesini bitirdiniz, yemek yediniz ve şimdi de dönmeden buraya has bir şeyler alma vakti geldiyse “Uşak’tan ne alınır?” Bir bakalım.

Uşak dokumacılıkta adını duyurmuştur. Dünyaca meşhur olan halı ve kilimleri oldukça fazla seçenekle karşınıza çıkıyor. El emeği olan Uşak Halısı ve Eşme Kilimi’nden almadan dönmek olmaz. Biz hem kendimize hem de ailemize kapıverdik birer tane. Diğer alınabilecek ürünlerden biri de tarhana olabilir.

Uşak 10 En İyi Yer yazımız ile Uşak Gezilecek Yerler listemiz eşliğinde seyahat planı yapıldıysa iyi tatiller diliyoruz.

Diğer önerilen yazılar:

Doğu Ekspresi

Akyaka Gezilecek Yerler